Egyházunk egy-két hete
Fasori hálaadás – nem csak a Fasorért
A fasori evangélikus templomban hangos énekszóval örült együtt Isten népe („az ifjak is a vénekkel együtt”) annak, hogy – a bibliai szóhasználatnál maradva – gyászukat az Úr ünnepre fordította, és mintegy négy évtizedes kényszerszünet után húsz évvel ezelőtt – a fasori evangélikus gimnázium újraindításával – kezdetét vette az egyházi iskolarendszer újjászületése. Az október 4-ei hálaadó istentiszteletre a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) mind a harminchét oktatási és nevelési intézménye meghívást kapott. A delegációktól zsúfolt templomban egyúttal a Luther Otthon száz évvel ezelőtti „kapunyitásáról” is megemlékeztek.
Öregdiákok és az iskolapadokat ma koptatók mellett óvodapedagógusok, tanítók, tanárok és lelkészek hallgatták közösen Gáncs Péter igehirdetését. A Déli Egyházkerület püspöke egy ó- és egy újszövetségi igeszakaszon keresztül világított rá kettős küldetésünkre. Felidézte egyrészt Teremtőnk szavait, aki a világ művelését és őrzését bízta ránk (vö. 1Móz 2,15), és emlékeztetett Krisztus missziói parancsára is, aki azt várja tőlünk, hogy tegyünk tanítványává minden népet (vö. Mt 28,19). „Való igaz, iskoláinkban, melyeket reformátor eleink »Isten veteményeskertjeinek« neveztek, nem minden gyümölcs tökéletes, és a búza mellett konkoly is terem, de a bennük végzett munka mégsem hiábavaló. Nem mestereket, hanem tanítványokat képzünk, hogy Isten aztán bevethesse velük a földet (vö. Hós 2,25a)” – fogalmazott igehirdetésében egyházunk oktatásért és ifjúsági munkáért felelős lelkészi vezetője.
Az istentisztelet liturgiáját iskolalelkészek végezték: Balogh Éva a házigazda fasori gimnáziumból, Makán Hargita Bonyhádról, Péterné Benedek Ágnes Békéscsabáról, Mesterházy Balázs a soproni líceumból, Barthel-Rúzsa Zsolt a Luther Márton Szakkollégiumból, valamint ifj. Cselovszky Ferenc a Deák téri gimnáziumból. Énekkel – Nováky Andrea fasori tanárnő vezetésével – a több iskola énekkarosaiból felállt kórus szolgált.
Az istentiszteletet követően Kalina Katalin, az MEE Oktatási Osztályának vezetője köszöntötte a vendégeket, majd négy diáklány előadásában Weöres Sándor Szembe-fordított tükrök című költeménye hangzott el megzenésítve – Kákay István országosiroda-igazgató és Huszák Zsolt ifjúsági referens közreműködésével.
A Luther Otthon történetét Barthel-Rúzsa Zsolt, a ma már Luther Márton Szakkollégium néven működő intézmény igazgatója-lelkésze tekintette át. Az 1908-ban alapított fiúinternátus ténylegesen 1909. október 1-jén nyílt meg, és egészen 1949. június 30-ai megszüntetéséig az Üllői úti országos székház épületében működött. (Erről az időszakról bővebben az Evangélikus Élet 2006. december 24-ei számának 12–13. oldalán olvashatnak. – A szerk.) Az egyetemi és főiskolai tanulmányokat folytató evangélikus fiataloknak testi, lelki, szellemi fejlődést is biztosító diákotthon 1995-ben nyitotta meg újra kapuit Budapest XIII. kerületében, a Vizafogó utcában, egy volt munkásőrlaktanya épületében, immár koedukált formában, egy szervezeti egységet alkotva a Rózsák terei középiskolai kollégiummal. Tavaly augusztus 1-jén viszont újra önálló felsőoktatási kollégiummá vált.
Az evangélikus iskolarendszer, ezen belül is a fasori gimnázium újraindulásáról Frenkl Róbert fasori öregdiák, korábbi országos felügyelő beszélt. Visszaemlékezésében úgy fogalmazott: egyházunknak nem elit-, hanem minőséget felmutatni tudó iskolákra van szüksége, amelyekben pedagógus és diák egyaránt kötelességének érzi, hogy mindenkor a maximumot nyújtsa.
Vitális Judit