A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 18. VASÁRNAP – MIK 6,6–8
Elhívatásunk a szeretet
Életünk tele van kibúvókkal. „Mindjárt!” – mondja a gyerek, akit segíteni hívnak. „Elfelejtettem!” – mondja a felnőtt, akitől valamit számon kérnek. „Nem mondtad….” – szabadkozik az, aki nem vette észre, hogy a társa beteg, és ezért számított volna a segítségére.
Isten tiszteletében és embertársaink segítésében is sokszor keressük a kibúvókat.
Könnyebb megjelenni párszor az istentiszteleten, mint naponta gyakorolni a szeretet cselekedeteit.
Az istenfélő ember esetleg gondol arra: vajon eleget tett-e az Isten iránti kötelezettségének? Reggel, délben, este szépen imádkozik, vasárnap templomba megy, lehetőleg a legszebb ruhájában. A perselybe beteszi azt a pénzt, amely nem fog neki hiányozni. Időnként úrvacsorát is vesz, bár egy kicsit kellemetlenül érzi magát, amikor igennel válaszol a kérdésre: megbocsátottál-e az ellened vétkezőknek? Hát igen, ez kényes kérdés. Miért pont én bocsássak meg? A másik még csak bocsánatot sem kért!
A nem istenfélő emberben fel sem merülnek ezek a gondolatok: „Orcád elől hova fussak?” (Zsolt 139,7) „Mivel járuljak az Úr elé?” (Mik 6,6) Hiszen nem tartozik ő senkinek semmivel!
Mikeás próféciájában egy önmagát igazolni kívánó ember szólal meg. Mit tegyek, hogy az Úr végre rám tekintsen? Mit vigyek elé? Égőáldozatot? Véresáldozatot? Gyermekáldozatot? Hajlongjak előtte, és verjem a mellem, hogy bocsássa meg az én vétkem? Vajon mennyi áldozat lesz neki elég? Miközben az ember így alkudozik Istennel, figyelmezteti őt a prófétai szó: Ember! Tudhatnád már, hogy Isten nem a patakokban folyó vért várja, nem állatok, és főleg nem gyermekek feláldozására vár, hanem arra, hogy gyakorold a szeretetet!
Ekkor az önmagára igen büszke ember azt kérdezi: de kit szeressek? Szeretem a családomat: naponta legalább hat percet beszélek a gyermekemmel (magyar átlag!). Szeretem a feleségemet/férjemet: már x éve élünk egymás mellett, mint a galambok (ki erre repül, ki amarra). Szeretem a szüleimet, hetente látogatom őket az ápolási osztályon. (Örülök, hogy van munkám, nem foglalkozhatok még velük is!) Vannak barátaim, akikre mindig számíthatok. (Csak ők ne kérjenek tőlem nagy dolgokat!) Ezzel be is zárult a kör. Senki más ne tartson igényt arra, hogy törődjek vele, hogy segítsem, hogy vigasztaljam – van nekem bajom éppen elég! (Itt következik a bajok felsorolása, és egy nagy sóhajtás, hátradőlés, önmegnyugtatás: én minden tőlem telhetőt megtettem.)
Isten azonban nem ilyen hátradőlésre hívott el bennünket!
Több prófétáján keresztül is értésére adta népének, hogy ő sokkal inkább értékeli az igazságot, a könyörületességet az árvák, az özvegyek és a szegények irányában, mint a hatalmas áldozatbemutatásokat. Hóseásnál ezt olvashatjuk: „Szeretetet kívánok, és nem áldozatot, Isten ismeretét, és nem égőáldozatokat.” (Hós 6,6)
Mikeás három fő területet említ: Élj törvény szerint! Törekedj szeretetre! Légy alázatos Isteneddel szemben!
Élj törvény szerint! A mai vasárnap elhangzik Jézus válasza a törvénytudó, őt kísérteni akaró embernek. Aki törvény szerint akar élni, annak ismernie kell a nagy parancsolatot, amely minden parancsolat fölött áll: „Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből. (…) A második hasonló ehhez: Szeresd felebarátodat, mint magadat.” (Mt 22,37.39) Jézus nagyon komolyan vette, hogy Isten teljes és tökéletes szeretetet vár el az embertől. Ő maga a szeretet. Ebből a szeretetből naponta áraszt nekünk annyit, amennyivel bőségesen gazdálkodhatnánk, ha komolyan vennénk küldetésünket. Isten úgy mutatta meg irántunk szeretetét, hogy egyszülött Fiát áldozta fel értünk. Jézus önfeláldozó szeretete példaként áll előttünk: „Ahogyan én szerettelek titeket, ti is úgy szeressétek egymást!” (Jn 13,34)
A nagy parancsolatnak és Jézus új parancsolatának megtartása már átvezet a második felhívás területére: Törekedj szeretetre! Ha csak felszínesen, sőt képmutató módon szeretjük Istent és embertársainkat, akkor Urunk azt mondhatja majd nekünk: „Menjetek előlem, átkozottak, az ördögnek és angyalainak elkészített örök tűzre.”(Mt 25,41) Mert nem segítettünk azoknak, akik gyengék és szerencsétlenek voltak, csak esetleg azoknak, akiktől magunk is elvártuk a segítséget.
Községünk polgármestere különböző mesteremberekkel összefogva megmentett egy asszonyt az utcára kerüléstől. Egy hónap alatt kialakítottak neki egy kis lakást, ahol tisztességes körülmények között élhet. Összefogás, szeretet, önzetlenség, szabadidő feláldozása és természetesen kemény munka: mind-mind szívet melengető cselekedetek voltak. Minden jóérzésű ember kalapot emel egy ilyen nemes gesztus láttán. Csak az irigyek vannak más véleményen.
Nekünk Istentől kapott küldetésünk a szeretet. A próféták még megelégedtek azzal, hogy csak törekedni kell a szeretetre. Jézus azonban határozottan felszólít: Szeresd az Urat, és szeresd felebarátodat (akik közé tartoznak még az ellenségeid is)!
Légy alázatos Isteneddel szemben! – hangzik Isten harmadik útmutatása, amit Mikeás által ad. Lehet akármilyen jó, rendes, ügyes, jóindulatú és segítőkész is valaki, akkor sem gondolhatja magáról, hogy ő tökéletes, és most már nyugodtan hátradőlhet. A szeretet küldetése egész életre szól, és minden esetben Isten a forrása. Nem egymás lekörözése a cél, hanem Isten dicsőségének szolgálata.
Naponta hűségesen ellátni egy beteg gyereket, házastársat vagy szülőt – bizony ez a szeretetről beszél. Naponta lelket önteni a fáradt munkatársakba – ez is csak szeretettel lehetséges. Naponta megbocsátani és a békességre törekedni, ez is a szeretet útja. Naponta megküzdeni azért, hogy a másiknak legyen könnyebb és jobb, szintén csak szeretettel lehet.
Olyan szeretettel, amiről Pál apostol ír 1Kor 13-ban, a szeretet himnuszában.
Imádkozzunk! Köszönjük neked, Istenünk, hogy világosan megmondod, mit vársz el tőlünk. Megvalljuk: időnként nagyon gyengék vagyunk a szeretetben. Kérünk, erősíts minket, hogy őszintén, tiszta szívből tudjunk szeretni téged és embertársainkat. Ámen.
Koskai Erzsébet