Kultúrkörök
Add tovább a lángot!
Reményik Sándor-emlékkonferencia Budapesten
A hétvégén Budapesten tartotta tizedik emlékünnepségét a kolozsvári Reményik Sándor Mûvészstúdió Alapítvány. A konferencián versmondók, zenészek, jeles irodalomtörténészek hozták közel a hallgatósághoz az erdélyi evangélikus költõ, Reményik Sándor életmûvét.
Az ünnepségnek október 3-án a Deák Téri Evangélikus Gimnázium adott helyet. Az elõadás-sorozat szavalóversennyel kezdõdött, melyen hazai egyházi iskolák és kolozsvári líceumok diákjai mondtak el egy-egy Reményik-verset. A zsûri elnöke, Kubik Anna színmûvésznõ az esti gálamûsor keretében értékelte a szavalók teljesítményét.
A megemlékezés irodalmi konferenciával folytatódott. Pomogáts Béla irodalomtörténész Reményik Sándor jelentõségét méltatta a 20. századi magyar költészetben. Beszédében kiemelte, hogy a magyar írók, költõk soha nem érték be azzal, hogy pusztán esztétikai követelményeknek feleljenek meg. Kelet-közép-európai viszonylatban az irodalom rendszerint közösségi rítus is egyben, különösen igaz ez az erdélyi írókra, költõkre. Reményik költészetét is meghatározza ez a kettõsség, de nála az erdélyi magyar irodalom nemzeti elkötelezettsége szoros egységbe forrt keresztény hitével.
Kántor Lajos irodalomtörténész Reményik Kolozsvárhoz kapcsolódó verseirõl beszélt. Kiemelte a Benéz a havas címû verset, melynek utolsó sora arra a világháború végi keserûségre emlékeztet, mely oly sok erdélyit foglalkoztatott annak idején: „S ez nem elég, hogy idehaza tartson?” Kántor Lajos rámutatott arra is, hogy az 1918 és 21 között született, Végvári álnéven írt Reményik-versek között is megjelenik a Kolozsvár-motívum, illetve rendre elõkerül az „Idehaza tartsunk ki!” parancsa.
A költõi nyilvánosságra lépést megelõzõ rövid prózai mûvekrõl szólt Dávid Gyula irodalomtörténész Immortáliák – A másik Reményik, aki a költõt megelõzte címû elõadásában. Hangsúlyozta, hogy ezeknek az írásoknak csak töredékét ismerjük, egy részük még a kolozsvári levéltárban pihen, és pillanatnyilag nem kutatható. Ezekben a korai írásokban még jól felismerhetõ Komjáthy Jenõ és Reviczky Gyula hatása Reményik költészetére. Az is kiderül a mûvekbõl, hogy a legnagyobb háborús fellángolás idején a fiatal Reményiktõl igencsak távol állt a lelkesedés.
Láng Gusztáv irodalomtörténész Költõi szerepek Reményik Sándor lírájában címû összefoglalójában arról beszélt, hogy Reményik számára a versbeli én a költõ ideális énje, aki felül tud emelkedni a csüggedésen, és példát mutathat a nemzet számára. Verseiben rendszerint ezt az ideális ént próbálja megjeleníteni.
Az elõadás-sorozat után a XIV. zsoboki képzõmûvészeti táborban készült festményekbõl, grafikákból rendezett kiállítás megnyitója következett (képünkön). Az amatõr festõk képeit Reményik Sándor versei és az 1956-os forradalom eseményei ihlették.
Az emlékünnepség délelõtti blokkja kerekasztal-beszélgetéssel zárult. Kántor Lajos, Dávid Gyula, Láng Gusztáv, Liktor Katalin, a Károli Gáspár Református Egyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájának hallgatója és Ódor László mûvelõdéstörténész, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium volt igazgatója beszélgettek arról, hogyan ítélték meg Reményik költészetét az elmúlt rendszerben, és mennyire van helye jelenleg a közoktatásban.
Az emlékünnepség esti gálamûsorral zárult, melyet Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke nyitott meg. Ünnepi beszédében Pomogáts Béla felidézte azt a hatalmas munkát, amelyet Essig József operatõr, az alapítvány elnöke végzett a Reményik-konferenciák szervezésével. Pomogáts szerint ez a munka fontos szerepet játszott abban, hogy Reményik alakja, költészete ismét mindennapjaink része lehet.
Ezután Kubik Anna színmûvésznõ, a versmondó verseny zsûrijének elnöke értékelte a szavalatokat. Megelégedéssel nyugtázta, hogy kiegyenlített volt a verseny színvonala: a zsûri nem találkozott kimagaslóan jó, de színvonal alatti teljesítménnyel sem. Az elsõ díjat a Deák Téri Evangélikus Gimnázium tizedikes diákja, Gyõri Gabriella nyerte.
A szavalatok, komolyzenei mûvek elhangzása után a Reményik Sándor Mûvészstúdió Alapítvány a költõrõl elnevezett díjat adta át Kubik Anna és Török Katalin színmûvésznõknek, valamint Birtalan József zeneszerzõnek. A gálamûsor Gáncs Péter püspök zárógondolataival és áldásával zárult.
Jánosi Valéria