Keresztutak
A keresztény hit és a pénz
Nemzetközi missziói konferencia Litvániában
A Gesellschaft zur Ausbreitung des Evangeliums (GAE) elnevezésű nemzetközi missziói társaság, amely mintegy százéves múltra tekint vissza, nemrégiben tartotta éves konferenciáját a litvániai Klaipeda melletti Girulaiban. A fenyőrengeteg csendje, amelyet csak időnként szakított meg a közeli Balti-tenger morajlása, ideális feltételeket kínált a nyolc országból érkezett lelkészek és missziói munkások tanácskozásához. Egyházunkat Smidéliusz Zoltán nemespátrói lelkész, Szabó András esperes és e sorok írója képviselte. A konferencia fő témája A keresztény hit és a pénz volt…
A megnyitón litván evangélikus püspök köszöntötte a résztvevőket. Egyháza bemutatása kapcsán Mindaugas Sabutis elmondta, hogy ők – ellentétben az észtekkel és a lettekkel – mindig elnyomásban éltek a katolikus többség részéről. Az államtól szinte semmilyen támogatást nem kapnak ma sem, ám a fiatal püspök elárulta, hogy kis létszámuk ellenére nagy terveik vannak.
Jaan Berenson, az észt bibliatársulat elnöke nyitó előadásában kifejtette, hogy a kérdéssel három témakörben kell foglalkozni, úgymint tulajdon, felelősség és együttműködés. A tulajdonról tudni kell, hogy nem a miénk, hanem minden az Úré, ami a földön van. Még a nem hívők is elfogadják, hogy a tulajdon a jövő generációké is egyben. A felelősség azt jelenti, hogy becsületesen kell dolgozni minden munkakörben, mert csak akkor van eredmény. A legnagyobb nyereség azonban a kegyesség megelégedéssel. Az együttműködés pedig azt jelenti, hogy a keresztényeknek nem elegendő időnként összejárni, hanem bizony együtt is kell dolgozniuk, hiszen amit egy gyülekezet elér, az minden tagjának az erőfeszítését tükrözi vissza.
Másnap reggel Bence Imre budavári esperes áhítata következett, aki arról szólt, hogy ahol a kincsünk van, ott lesz a szívünk is.
Érdekes visszaemlékezést hallgathattak meg a résztvevők Luidvikas Fetingis lelkésztől, aki a szovjet idők nehézségeiről és üldözéséről szólt. Ő személy szerint világi hivatását adta fel, hogy lelkész lehessen. A teológiát – nagy nehézségek árán – Észtországban végezte el.
Dr. Heinz-Gerhard Koch fürthi lelkész, teológiai referens A reformáció iránymutatása a pénzzel való bánásmódhoz címmel tartott előadást. Kifejtette, hogy az úgynevezett protestáns államok nem véletlenül gazdagodtak meg, hanem azért, mert a tisztességes haszon elve miatt a kamatokat alacsonyan tartották, és így az adósok nem mentek tönkre, hanem fejlődhettek.
Az utolsó napon a konferenciára érkezettek a plikiai gyülekezetben vettek részt istentiszteleten. A német származásúak többsége egykor elmenekült vagy kivándorolt innen – Fetingis lelkész azonban a kis létszám ellenére is össze tudott „trombitálni” egy színvonalas fúvósegyüttest, sőt szeretetházat is alapított.
Koháry Ferenc