Evangélikusok
A főhercegnő udvari lelkésze
Taubner Károly kétszáz esztendeje, 1809. október 15-én született. A Fejér vármegyei Nagyveleg községben, lutheránus családban látta meg a napvilágot. A középiskolát, valamint a teológiai akadémiát, ahol bölcseleti és hittudományi képzettségét szerezte, Sopronban végezte. Aktív szereplője volt a főiskola életének: az oktatási intézmény magyar társaságának titkáraként működött, és rendszeresen vállalta a jó anyagi helyzetben levő, de gyengébb képességgel megáldott diákok korrepetálását. Lelkészi vizsgáját 1831-ben tette le. Ezután 1834-ig Pesten és Temesvárott családoknál nevelősködött.
Három esztendőn át, 1837-ig Poroszországban, Berlinben tanult tovább, és megszerezte a bölcselet és a szépművészetek doktora címet, valamint tagja lett az ottani nyelvészeti szemináriumnak. Tanulmányai a bölcsészet és a nyelvészet mellett kiterjedtek a természettudományokra, a matematika és az asztronómia területére is. Nevelői munkáját is külhonban folytatta, 1837-ben egy grófi család gyermekének mentoraként beutazta Európát, német, lengyel, orosz, svéd, dán és porosz földön is megfordulva.
Még ugyanebben az esztendőben kapta kézhez a felkérést a pesti evangélikus egyház Deák téri gimnáziumának igazgató-tanári posztjára, amelyet örömmel el is fogadott. Mindeközben 1838-ban a magyar érzelmű Habsburg helytartó, József nádor harmadik hitvesének, a protestáns Mária Dorottyának lett udvari lelkésze. Taubner távozása után többé nem töltötték be ezt a tisztséget, hanem Székács József püspök javaslatára, a főhercegnő messzemenő támogatásával ekkor kezdeményezték a budai evangélikus egyház megszervezését.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 1840-ben levelező tagjának választotta meg őt; a Matematikai Tudományok Osztályán működött. Taubner napjainkban is leginkább matematikai munkásságáról, valamint hegeliánus filozófiai nézeteiről híres. Abban az esztendőben ismét külföldön, Franciaországban és délnémet vidéken tett utazást. 1842-ben Székács mellett szerkesztője lett a Kossuth Lajos javaslatára életre hívott, ökumenikus alapokon nyugvó Protestáns Egyházi és Iskolai Lapnak.
Igazgatói állásából 1843-ban távozni kényszerült, és 1844-től — hazájától ismét távol — lelkészi pályára lépett. Milánóban telepedett le, és az Osztrák Császársággal perszonáluniót alkotó, az egységes Olaszország megteremtését megelőzően létezett bábállam, a Lombard–Velencei Királyság evangélikus tábori papjává avanzsált. Mindeközben tagja lett több olasz tudományos egyesületnek; munkásságát osztrák és német címekkel és kitüntetésekkel ismerték el. Korábbi matematikai és filozófiai cikkei és könyvei mellett említésre méltó az olasz földön jegyzett, vallási témájú, Imádságos könyv mind a két felekezetű evangélikus császári és királyi hadfiak számára című műve.
Taubner Károly későbbi sorsa, halálának pontos ideje és helye máig ismeretlen. Az egyik variáció szerint 1860 körül Veronában hunyt el. Más források úgy tudják, hogy 1861-ben veronai állomáshelyéről Torinóba szökött, majd miután katonaszökevényként amnesztiában részesült, visszatért Magyarországra, itt halt meg nyugdíjasként.
Rezsabek Nándor