A hét témája
Lehetne akár a mi papunk is…
Aki felcserélte foglalkozásait a hivatásra
Szabó Mihály bizonyára az egyetlen lelkész Magyarországon, aki harminc év alatt végezte el a teológiát – persze nem hanyagságból, nem lustaságból, hanem azért, mert 56 után nem vették vissza az akadémiára. Támogatást kért az Állami Egyházügyi Hivatal akkori vezetőjétől, aki szó szerint kinevette: „Azt hiszed, ilyen emberekre van szükségünk, mint amilyen te vagy?” Nem lett igaza, Szabó Mihályra végül igenis igényt tartott a református egyház. Sőt ott lett lelkész, ahonnan eredetileg a Református Teológiai Akadémiára szóló ajánlólevelet kapta: Nagytétényben. Az akkori lelkipásztor ezeket a szavakat írta felvételi ajánlásában: „Szabó Mihály egyszer lelkész lehet akár nálunk is.” Szavai beigazolódtak – de csak több mint harminc év elteltével.
Milyen ember tehát Szabó Mihály, akinek életét a Gondviselés mindig mederbe terelte, s aki szívesen mondja: szép életem volt? Múlt időben beszél, pedig életerős ember, nemrég költözött Rákoshegyre, gyepesíti a kertet, feléleszti a kerti kutat, locsol, s mesél életéről, amely nyitott könyvként tárul fel.
Milyen ember volt 56-ban? Másodéves, amikor kitört a forradalom. A megtorlás időszaka személy szerint neki is tragikus volt. „Már a nyakamra tették a kötelet. Eljátszották a kivégzést: kivittek az akasztófához, de aztán nevetgélve visszavittek a zárkába” – emlékszik vissza az idős lelkész a sötét múltra. 56-ról akár külön regényt írhatna, hiszen élete épp a forradalom után futott zátonyra. Pályáját aztán sok-sok véletlen szegélyezte. Olyan sok, hogy az biztos nem lehet véletlen. Gondviselő véletlenek sorozata…
„A fiam elmondhatja magáról, hogy az apja segédmunkás volt, amikor ő megszületett, technikus, amikor iskolába járt, diplomás mérnök, amikor egyetemista lett, nagytétényi lelkész, amikor megnősült” – fűzi hozzá. Hitetlenkedve kérdezem: hogyan végezhetett főiskolát 56-os múltjával? „Ez csoda volt. Együtt dolgoztam egy végtelenül buta emberrel, akinek jó káderek voltak a szülei, s fejükbe vették, hogy a fiuk tovább tanul. Ő nemigen tudta rendesen kitölteni a főiskolai jelentkezési lapot sem – magyarázza a fura fordulatot Mihály bátyám –, mi segítettünk neki, játékból magunknak is kitöltöttünk ilyen íveket. Ő meg sem nézte a paksamétát, vitte magával, be egyenesen a személyzeti osztályra, ott ezért már mi is – tévedésből – kivételezettek lettünk. Így lettem főiskolás.” Később aztán minden munkahelyéről kiteszik, nyilván 56-os múltja miatt. Már mérnök, amikor megunja, hogy mindig utoléri az 56-os múlt. Maga viszi el az egyik bemutatkozó beszélgetésre a rá kiszabott bírósági ítéletet, de vakmerően azt mondja, hogy ezzel az ítélettel akár népköztársasági érdemrendet is kaphatna. „Még megkaphatja” – mondja ki az akkor igencsak váratlan szentenciát leendő főnöke, aki már másként tekint 56-ra, mint sok akkori vezető. Szavai furcsa módon a kilencvenes években beigazolódnak, megkapja az 56-os érdemrendet, igaz, az már nem népköztársasági, hanem köztársasági.
Életének sok más mozzanata is csak égi jelekkel magyarázható. Építkezés a családi háznál, betongerendák érkeznek, helyükre kell rakni őket. Egy rossz mozdulat, leesik több méter magasról, magatehetetlenül fekszik. Amikor édesapja megérkezik, csak annyit mond neki, hívj mentőt. A kórházban már-már lemondanak róla. Életveszélyes gerincsérülés, ebből ritkán gyógyulnak ki az emberek. Nem adja fel, lefejti magáról a gipsz egy részét, mozog, tornázik, olvas, ír… Amikor leveszik róla a maradék gipszet, az orvosok elhűlnek: neki össze kellett volna csuklania, de nem ez történik. Feláll, és egyenes derékkal, a saját lábán távozik.
Súlyos betegen, a kórházban hallja a hírt feleségétől, hogy megjelent egy hirdetés: lehet jelentkezni a teológiára. Akkor jut eszébe, hogy neki van egy elvégzett tanéve.
Bemegy aztán a teológiára egy ismerős professzorhoz, kérdezi, tanulhat-e ő is. Akkor már bőven betöltötte az ötvenedik évét. Az igenlő válasz meglepi őt is. Már javában egyetemista a teológián, amikor újabb baleset következik. Nagyon fontos tanácskozásra kell indulnia, de autóját beszorítja két másik kocsi. Hajnalban egyedül próbálja a szűk helyről kimozdítani az autót, hogy ki tudjon hajtani. Nem kellett volna… kórházba kerül, súlyos agyi katasztrófával. Kérdezik tőle: hol dolgozik, milyen munkája van. Sorolja: számítástechnikai cégnél vezető, gmk, lakásszövetkezeti munka, teológia… Az orvosok megróják: ez öt stroke-ra is elég lenne! Felépül, de figyel az újabb égi jelre: ekkor fogadja meg, hogy nemcsak befejezi a teológiát, de lelkészi szolgálatot is vállal. A záróvizsgák persze nem egészen úgy sikerülnek, mint szerette volna. Még nehezére esik a beszéd, ezért becsúszik néhány közepes jegy. 1985-öt írunk. A teológiát tehát összesen harminc év alatt végezte el.
Segédlelkészként korábbi jövedelmének töredékét sem kapja meg, de mint mondja, felcserélte foglalkozásait a hivatására. Szórványban is kellett szolgálnia Baranyában – nem kell mondani, mivel járt ez. Tucatnyi község tartozott hozzá, állandóan a környék falvait járta. Végül csak kerülővel tért vissza Nagytéténybe, ifjúságának templomába. A hatvanas években az akkori lelkész még megengedte neki, hogy vezesse a bibliakört. Akkor nem gondolta volna, hogy ő lesz itt a lelkész évekig, olyan lelkész, akinek szolgálati idejét végül háromszor is meghosszabbítják.
A gondviselő véletlenek útja kiszámíthatatlan: most is csak a felső akaratban bízik, súlyos műtét vár rá. De bizakodik, tervei vannak – s kéri, telefonáljak. „Lehet, hogy még én veszem fel a telefont…” – zárja a beszélgetést. Szurkolok neki, még tennivalók várnak rá.
B. Walkó György