Napról napra
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Illés ezt mondta az egész népnek: Jöjjetek ide hozzám! És odament hozzá az egész nép. Ő pedig helyreállította az Úr lerombolt oltárát. 1Kir 18,30 (Jel 2,5; Mk 10,2–9/10–16/; 1Thessz 4,1–8; Zsolt 110) Mit is jelent helyreállítani valamit? Egy város főterén gyönyörű, neobarokk stílusban épült múzeum állt, amelynek azonban leromlott az állaga, erősen felújításra szorult. Hosszas tárgyalások után végre talált az önkormányzat egy kivitelezőt, szerződést kötöttek vele, és megkezdődhetett a munka. Az épületet magas paravánfallal vették körül, kitették rá a látványterveket, és hatalmas betűkkel fölé írták: „Felújítjuk!!” A város lakói kellemes bizsergéssel olvasták a felirat végén lévő két felkiáltójelet. Kihallották belőle a buzgó tettvágyat, az értékmentő tenni akarást. Aztán amikor a buldózerek először estek neki a falaknak, és mindenki, aki arra járt, szinte sikoltva kapott a fejéhez, akkor értették meg, hogy az a két felkiáltójel inkább azt jelenti: „Nyugi!!” De a polgárok nem nyugodtak meg. Szörnyülködve látták, hogy az épületet földig rombolták, aztán a helyén felépítettek egy új múzeumot. Szakasztott ugyanolyan volt, mint az eredeti. Mégsem örült neki senki. Az átadóünnepségen az építésvezető csak dohogott magában a közhangulat miatt, nem volt kedve ünnepelni. Leült egy padra, egy idős bácsi mellé. Az pár perc csend után megszólalt: „Tudja, az épület annak idején iskola volt, aztán a háború alatt itt bujkáltak a lengyelek. Később ügyvédi iroda lett, a kommunizmus alatt meg pártszékház. A kilencvenes években lett múzeum, de akkor már nagyon öreg volt.” „Talán csak nem maga is ebben a házban volt iskolás?” „Ebben? Hogy lettem volna? Abban igen, de ebben még senki sem lakott!” Ekkor értette meg az építész, hogy mi a különbség az új és a felújított között.
Hétfő
Most, amikor halljátok szavát, ne keményítsétek meg szíveteket. Zsolt 95,7–8 (ApCsel 10,44; 2Móz 23,10–16; Ez 7,1–13) Amikor a zsúfolt főváros utcáit járom, óvatosságból szinte becsukom a szemem, meg sem hallanám, ha valaki meg akarna szólítani, mert a végén még valami baj lehet belőle. Kiálthatják ettől kezdve énfelém, hogy tudom-e, mennyi az idő, merre van a metrómegálló, vagy akár hogy meg tudnám-e fogni a babakocsit, amíg az illető jegyet vált. Süketen megyek el az emberek mellett, és már utólag tényleg nem is tudom, megszólított-e ma valaki. Jaj… És ha nagy V-vel írtam volna ezt az utolsó szót?
Kedd
Akinek sokat adtak, attól sokat kívánnak, és akire sokat bíztak, attól többet kérnek számon. Lk 12,48 (Ézs 58,7; 2Móz 18,13–27; Ez 7,14–27) Bármelyik kisgyermek megérti a számítógépes kalandjátékokat. A játék főszereplője kap egy csavarhúzót, egy zseblámpát és egy kutyakonzervet, aztán amikor a következő pályán ott van akadályként a sötétben egy ajtó, amire rácsavaroztak egy zárat, és egy morgó kutya őrzi, rögtön tudja, hogy az eszközöket nem véletlenül kapta, és hogy mire használja őket. Aztán a kisgyermekek felnőnek, és többé fogalmuk sem lesz róla, mihez kezdjenek a képességeikkel, tehetségükkel, lehetőségeikkel, ajándékaikkal.
Szerda
Amit megígértél, hatalmaddal be is teljesítetted a mai napon. 1Kir 8,24b (ApCsel 13,23; 1Móz 24,54b–67; Ez 8,1–13) „Vigyél el kirándulni, apa!” „Jól van, kislányom, majd!” „Naaa, léccííí!” „Jól van, már mondtam, hogy majd elviszlek!” „Ígérd meg!” „Jó, megígérem…” A kislány azonban napokig nem hagyta békén az apját. Az adott szó valahogy nem volt teljesen meggyőző… Aztán egyik nap kapott az apjától egy kirándulós hátizsákot. És a gyermeki hitnek ennyi elég volt. Így lehetett a Jézusról szóló prófécia múlt idejű az Ószövetség idejében.
Csütörtök
Kitöltöm majd lelkemet minden emberre. Jóel 3,1 (ApCsel 15,8; 2Móz 19,3–9; Ez 8,14–18) A válság nehézségeinek enyhítésére a bütykösnagyrózsai önkormányzat képviselő-testülete teljes szigorral kivetette a községbeli lakosság teljes egészére az úgynevezett napsugárzási díjat. A pompás terv azonban nem vált be: sajnos a nap azokra is ugyanúgy sütött, akik elmaradtak a díjbefizetéssel.
Péntek
A megfeszített gonosztevők közül az egyik káromolta Jézust. De a másik megrótta, ezt mondva neki: „Nem féled az Istent? Hiszen te is ugyanazon ítélet alatt vagy!” Lk 23,39–40 (2Móz 9,34; Jn 18,28–32; Ez 10,1–22) Beleesett egy munkás a meszesgödörbe, és csúnyán megütötte a lábát. Feljajdult, erre pár pillanat múlva melléesett egy társa, majdnem a fájós lábára. Az első munkás torkaszakadtából üvölteni kezdett: „Mit csinálsz, te féleszű?! Hogy lehetsz olyan béna, hogy mikor látod, hogy jártam, te is belecsúszol ugyanúgy a gödörbe?!” A másik ezek után alig mert megszólalni: „Azért jöttem, hogy kimentselek…!”
Szombat
Aki szomjazik, jöjjön! Aki akarja, vegye az élet vizét ingyen! Jel 22,17 (Zsolt 42,2; Mt5,2–10/11–12/; Róm 3,21–28; Ez 11,14–25) Ha így szólna az ige: „harminc százalékkal olcsóbban”, akkor jobban feltűnne? Úgy már sokkal érdekesebb, izgalmasabb lenne? Mert akkor büszke lehetnék, hogy milyen jó áron sikerült megszereznem? De az élet vize ingyen van! Mert azt nem szerezhetjük meg. Nem vásárolhatjuk meg az ellenértékének kifizetésével. Azt csak kaphatjuk. Ajándékba. Így is kell? El tudod fogadni?