Élő víz
Életmentés
Az egyházi esztendő vége felé hajlik az idő. Még két vasárnap, és nyakunkon az új év a maga reménységével és mulandóságával. S itt az egyházi esztendő végén novemberi hangulat vesz erőt a lelkeken, ködös, fagyos, nyirkos, borzongató, fázó, didergő. S egyre jobban előtör a lélek mélyéről a szorongató élmény: az idő múlása azt jelenti, hogy egyszer le is jár…
Ilyenkor, november táján még az evangéliumi lelkületű egyházban is elkomorodik a hangulat, zordabbá válik a hang, amely éppen a megtapasztalt mulandóság miatt még másra is figyelmeztetni akar, nem csak a halál közeledésére. Egyáltalán nem biztos, hogy a meghalásba és halálba torkolló mulandóság a legnagyobb veszedelem és teher. Megrendítő elfojtási trükköt képes alkalmazni az emberi lélek mindezzel összefüggésben. Gyakorta – még a szószék magaslatából is – olyan sugalmazás érkezik felénk, amely ezt a tragikus elfojtást inspirálja a drámai szembesítés helyett.
Az elfojtás trükkjének egyik fontos módszere: kerülni mindazt, ami a mulandóságra, a halálra emlékeztet minket, úgy kell tenni, mintha az éppen adott pillanat soha nem mozdulna tovább, mintha a földi élet status quo állapota örök állapot lenne, mintha velünk nem fordulhatna elő, hogy bekerít a halál, és a szívünk egyszer csak utolsót dobban.
S ebben az elfojtástörténetben még csak nem is a halál valósága rejti magában a legnagyobb feszültséget. Lényegében ez a képlet az, amit az ember saját lelke trükkjével mindenáron letakarni és elrejteni, azaz tagadni szándékozik: hogy meg kell jelennünk végső számadásra a Nagy Bíró előtt. Reszkető látszatbátorsággal mondogatja az okoskodó ember, hogy nem a haláltól fél, csak a meghalás folyamatától, mert nem lenne kívánatos sokat szenvednie. Ez a kijelentés azért megtévesztő, mert féligazságot tartalmaz – és mindig a féligazságok a legkárosabbak, a legtöbb szellemi bajt okozóak.
A hívő, Isten igéjét ismerő ember számára az örök élet valósága kétségtelen valóság, minden, időnkénti és átmeneti kételye (sátáni kísértés) ellenére szilárdan hisz benne, és nagy várakozás él a lelkében. Ám az Isten kinyilatkoztatását, igéjét nem ismerő ember számára szükséges kényszer az elfojtás, mert kényelmetlen gondolat a magabiztosan kizárt Isten felfoghatatlan valósága, aki esetleg mégiscsak számon kérheti az életemet.
Mind a hívő, mind a kereső számára mentőöv a misszió Szentlélek indította csodája. Csodának azért is nevezhető, mert az igazi misszió a legelső lépéstől kezdve mindig a rövid távú önérdekkel szemben áll. Amikor a Lélek indít, akkor nincs szó karrierről, hatalomról, sikerről, vagyonról, csak életmentésről. Ez a Lélek egyik titka. A misszió: ahogy kezdődött az apostolokkal, akik üldöztetésbe sodorták általa magukat, és sikeres e világi karrier helyett a mártírium jutott nekik, János evangélista kivételével. A misszió életmentés. A rejtélyes földi élet kegyetlen halálba torkollik, de a halál és annak földi székhelye, a temető, nem végállomás! Mert egyszerű az apostolnak köszönhető nagy üzenet: „Higgy az Úr Jézusban, és üdvözülsz mind te, mind a te házad népe!” (ApCsel 16,31)
Ám erről hallani kell! Meggyőződéses, elkötelezett, hiteles képviselőktől, küldöttektől, apostoloktól kell hallani. S a misszióban megszólalóknak figyelembe kell venniük az apostolok igehirdetői szolgálatának érdekes jellemzését. Az Apostolok cselekedetei című szentírási könyvben van két sokatmondó megjegyzés az igehirdetéssel, vagyis a misszióval kapcsolatban. A pünkösdi történet következménye az első gyülekezet létrejötte. Péter apostol beszél a bűnbánatról, megtérésről és a keresztségről, majd a történet feljegyzője – Lukács – még ezt teszi hozzá: „Még más szavakkal is lelkükre beszélt…” (ApCsel 2,40)
Lelkükre beszélni – mert életmentésről van szó! A másik jelenet szerint Pál apostol első missziói útján a pizidiai Antiókhia zsinagógai elöljárói ezzel a határozott kéréssel fordulnak hozzá és kísérőihez: „Atyámfiai, férfiak, ha van valami buzdító szavatok a néphez, szóljatok.” (ApCsel 13,15) Buzdító szóra van szükség – mert életmentésről van szó!
A múlt század hatvanas éveiben történt egy fővárosi peremkerület gyülekezeti háza előtt. Az istentiszteletről kitóduló sokaság elárasztotta a villamosmegállót. Egy idegen, aki akkor szállt le a járműről, döbbenten nézelődött, majd hangosan kérdezte: „Mi történt itt, baleset?” Mire az igehirdetés hatása alatt valaki ezt válaszolta ugyancsak hangosan: „Nem, életmentés.”
Kedves és szimpatikus látvány hazánk sok településén a kivilágított templomtorony. A kivilágított templomtorony pedig olyan, mint a tengerparti világítótorony. Némán beszédes! Ám túl ezen az egyház missziói feladata megszólalni, a kortársaknak lelkére beszélni és buzdító szót szólni a csüggedőnek.
A novemberi komor hangulatba bekúszik a csendes derű, az evangéliumi reménység, a megbékélés, mert messzebb látunk a csillagok világánál – az örök világosságig.
Ribár János