Keresztény szemmel
Kísért a mában az átmentett múlt
Hosszú évek óta várt esemény helyszíne volt október 23-án a kolozsvári Sétatér: sok-sok huzavona, akadályoztatás után leleplezték a város új, magyar vonatkozású 1956-os emlékművét. Kétarcú a mű, egy ajtó, forgóajtó tulajdonképpen, melynek egyik oldala börtönkapu, másik oldala a rajta levő napszimbólummal a reménység, a világosság, a szabadság, az igazság, a szebb jövő jelképe.
Igen, valóban nagyszerű szimbólum az ajtó, hiszen lehetőséget ad átlépni a szellem, az ideológiai kudarc, a lelki sötétség tegnapi oldaláról a fény és világosság, a szabadság és humánum befogadó oldalára. Szükség van a kapura, mert eddig hatalmas falak, átjárhatatlan eszmei, szellemi falak választották el a barikád két oldalán levőket, ma azonban lehetőség nyílik megtapasztalni a damaszkuszi megtérés katartikus élményét. Erre a damaszkuszi élményre óriási szüksége van a világnak, a társadalomnak, a mai embernek, de tegyük hozzá: az egyház népének is.
Tekintsünk a ma emberére, vajon nincs-e egzisztenciális szükségünk az átmenet élményére? 1956 a szabadságról szól, de ad-e történelmi, erkölcsi tartást ma? Dávid Gyula irodalomtörténész, az 56-os kolozsvári megmozdulások egyik vezéralakja az emlékmű felavatási ünnepségén az egykor meghurcolt és bebörtönzött bajtársak nevében fogalmazta meg sokakat zavarba ejtő kérdését, és intézte a ma emberéhez – hozzánk, túlélőkhöz, újakhoz. „Hová tettétek a Forradalmat? Merre hajtottátok az élet kerekét, amikor – nekünk is köszönhetően – végre összeomlottak azok a kommunista rendszerek, amelyek a »világ egyhatodán« az elnyomás, a terror, a kiszolgáltatottság, a homogenizáció valóságát hozták el, meghazudtolva még a maguk hirdette eszméket is?” Mert ők, ha ma körülnéznek – mondja –, nemigen ismernek rá arra a világra, amelyért 56-ban zászlót bontottak, amelyért az életüket, a fiatalságukat adták.
Mi történt a mai világgal? Húsz év eltelt az úgynevezett rendszerváltás óta, Lenin, Marx, Engels, Sztálin, Ceauşescu, Kádár mint egy letűnt, rossz emlékű világ „felejthetetlen relikviái” már régen nincsenek, de a valóság az, hogy szellemük kísért ma is. Ott vannak a károsult lelkekben, agyakban, sokak zsigereiben, mosolyunkban, ösztönös cselekvésünkben, félelmeinkben. Magunkban, ott mélyen meglapulva, szinte észrevétlenül hordjuk e „letűnt kor” emlékeit, foszlányait, fel-feltörő beidegződéseit, ironikus fintorait, s talán észre sem vesszük, naponta hányszor botlunk maradványaiba, és akkor, amikor a lelkek és személyiségek torzulásait látjuk, üvölt a tény: kísért a mában az átmentett múlt.
Maradványok vannak bőven; egy budapesti turistacég „sarló és kalapács” túrát kínál az érdeklődőknek, de ennél sokkal több látható ma is a parlamentben, a közhivatalokban, iskolákban, az egyetemeken, a médiában, az üzleti életben, sőt az egyházban is.
Mivel szembesülünk a mindennapokban? Dávid Gyula leleplező szavai sorolják mindezt: „A kommunizmus bűneinek legmagasabb szintű megbélyegzése után e bűnök elkövetői továbbra is arcátlanul grasszálnak közöttünk, miközben mi egymást és a szekus dossziékból idelökött gumicsontokat rágjuk elkeseredetten. A szocializmus által megcsúfolt köztulajdon igazságos elosztása s a magántulajdon tisztességes visszaszolgáltatása helyett a »rendszerváltás« menetében megszerzett vagyonok birtokosai vetélkednek, miközben vígan folyik a kommunizmus egykori kárvallottjainak kisemmizése, új »törvények« nevében. A munka becsületének helyreállítása helyett egy spekuláción alapuló »világgazdaság« uralma alá kerültünk, amelynek hatalmasai a maguk előidézte csődből is a dolgozó emberek kárára akarnak kilábalni. A szellem szabadságát akartuk, és ehelyett a szellemi selejt terjesztésének korlátlan és mindent elsöprő szabadságában fuldoklunk. Szabad népek testvériségét reméltük és munkáltuk még a börtönök falain belül is, ehelyett itt is, ott is új nacionalizmusok születtek, új »nemzetállami« ambíciók, nyelvtörvények, a más nyelvűekkel vagy más fajúakkal szembeni intolerancia – el egészen a tettlegességig, a gyilkosságig.” És igaza van, mert – mintegy megszakíthatatlan kontinuumként – az értékek világa helyett ma továbbra is az érdekek világa érvényesül.
A lelki falak, lelki szakadékok, elválasztó árkok arra figyelmeztetnek ma is, hogy a damaszkuszi megtérés útja soha sem veszti el aktualitását. A megtéréssel, a felelősségvállalással tartozunk 56 szellemének. 56 történelmi és erkölcsi tartásra kötelez, de csak azért képes erre, mert áldozatai és reményei napfényes jövőt álmodtak meg, melynek megvalósítása a mi kezünkben van.
Hova tettük a forradalmat, testvéreim? Elindultunk vele a damaszkuszi úton. Úton vagyunk, de még nem érkeztünk meg. Előttünk a megtérés, a megtisztulás lehetősége, s ezzel végeredményben nemcsak önmagunknak tartozunk, hanem gyermekeinknek, unokáinknak és mindazoknak, akik utánunk jönnek. Tartozunk azzal, hogy átmentsük mindazt, ami nem a miénk, de ami ránk bízatott megőrzésre, gyarapításra – ami tiszta, szép és jó, ami emberi úgy, hogy Isten szerint való.
Adorjáni Dezső Zoltán püspök Erdélyi Egyházkerület