A hét témája
„Ti mikor kezditek el…?”
Interjú Brebovszky Gyulával
Az Evangélikus Külmissziói Egyesület újkori történetének meghatározó alakja Brebovszky Gyula, az egyesület tiszteletbeli elnöke. Ő az, aki a rendszerváltás után szorgalmazta a szolgálat újraindítását. Ebben erősen támogatta – a lelkésztársakon, a barátokon túl – felesége is. Radnóti Ilona, aki több mint öt évtizede áll hűséges társként az elnök élete és szolgálata mögött, maga is a Külmissziói Iskola hallgatója volt egykor. Kevesen tudják azonban, hogy Brebovszky Gyula már orosházi gimnazistaként arra készült, hogy a világ egyik távoli pontján hirdesse majd Isten igéjét.
– Az ébredési időszak neves evangélizátorai közül Sréter Ferenc járt nálunk Orosházán 1939-ben. Igehirdetésében különös hangsúllyal tett bizonyságot a külmissziói szolgálat fontosságáról. Beszéde megragadott. Ettől kezdve kerestem a módját, hogyan mehetnék én magam is a külmisszióba. A szintén Orosházáról származó Csepregi Béla azt tanácsolta, hogy előbb iratkozzam be a hittudományi egyetemre, s végzett lelkipásztorként jelentkezzem majd külszolgálatra. Teológuséveim alatt természetesen tagja lettem a teológusok missziói körének, amely már korábban is figyelemmel kísérte Kunos Jenő Kínában végzett szolgálatát. A kapcsolattartás, a levelezés nehézkessé, aztán teljesen lehetetlenné vált a Kína és Japán közt kitört háború miatt. A misszió ügyéért így talán még inkább felelősséget éreztünk.
– Az 1947-ben Fóton tartott külmissziói konferenciára – úgy tudom – már az egyesület vezetőitől kapott meghívást.
– Ez az együttlét azért is volt jelentős, mert ekkor született döntés arról, hogy meg kell indítani a külmissziói képzést. Végzett lelkészként én is itt folytattam volna tanulmányaimat. Ám a sorsom másként alakult. Vártuk a kínai szolgálatából hazatérő Kunos Jenőt, hogy vegye át az iskola irányítását, ő viszont nem kapott a kommunista vezetőktől beutazási engedélyt a saját hazájába.
– Keveházi László egy levelet idéz a Kit küldjek el? címmel megjelent, Kunos Jenő életét feldolgozó könyvében. Az Amerikában menedéket talált misszionárius a következőképpen fogalmaz: „Úgy látszik, nem vagyok a magam ura. A piros és zöld útjelzőt Isten igazítja.” Vajon a külmissziói szolgálat iránt eltökélt, fiatal Brebovszky Gyula hogyan fogadta el Isten kezéből a tervek meghiúsulását?
– Lelkésszé szentelésem óta a pásztori szolgálat betöltötte az életemet. Nyugdíjba vonulásomig, 1994-ig örömmel és belső békességgel láttam el ezt a küldetésemet. Ám a külmisszió iránti elköteleződésem sohasem szűnt meg. Ahol csak lehetett, tartottam előadásokat a távoli tájakon végzett evangélizációs szolgálatokról. Ferenczy Zoltán, a Külmissziói Iskola egykori igazgatója gyakran hívott Budapestre, hogy beszéljek a külmisszióról. Hittanórákon mindig megosztottam missziói történeteket a gyerekekkel. Diafilmeket vetítettem a fiataloknak. Dr. Nádosy Ferenc orvos által szétküldött missziói körleveleket próbáltam terjeszteni. Sok kedves testvérrel – többek között Fabiny Tibor professzor úrral, Ács Gyula tanító úrral – együtt igyekeztünk életben tartani a külmisszió ügyét.
– Nem volt ez kockázatos vállalkozás a kommunista diktatúra idején?
– Engem ezért nem bántott az akkori hatalom, de Nádosy doktor urat többször is beidézték a rendőrségre, s megfenyegették. Bár nekem is lett egyszer kellemetlenségem. Kisrákoson, az egyik szórványomban tartottam missziói előadást. A szomszédban élő lelkész ezt jelentette az Állami Egyházügyi Hivatal illetékeseinek. Emiatt aztán fél évre visszavonták tőlem a hitoktatói engedélyemet.
– Mi késztette arra a rendszerváltás után, hogy szorgalmazza a külmissziói munka újraindulását?
– Egyetlen mondat végezte ezt el bennem. Danhauser László nyugalmazott lelkész, a MAHEM egykori titkára és elnöke kérdezte tőlem halála előtt nem sokkal: „Ti mikor kezditek el a missziót?” A rendszerváltást követően ugyanis akkor már több szervezet is megalakult egyházunkban. Danhauser László szavai megszégyenítettek. Hát akkor mi miért késlekedünk?! Megkerestem a régi, missziós testvéreket, tárgyaltam egyházi vezetőinkkel, akik támogatták ügyünket. Százhúsz embernek címeztem meg a körlevelet, amelyben meghívtam őket Kelenföldre, a Rádiómisszió gyűlésére. Itt alakult meg 1991. szeptember 7-én a MAHEM jogutódjaként az Evangélikus Külmissziói Egyesület.
– Az egyesület centenáriumi ünnepsége a jövő jegyében zajlott. Külföldi és hazai előadók arra keresték a választ, hogy milyen új elvárásoknak, kihívásoknak kell megfelelnie az egyház missziói szolgálatának a 21. században. Hogyan látja elnök úr az egyesület elkövetkezendő száz évét?
– Nagy reménységem van a jövőre nézve. De elsősorban hálaadás él a szívemben, mert a jubileumi alkalmon meggyőződhettem arról, hogy vannak fiatalok, akik utánunk jönnek. Hozzánk – a régi generáció tagjaihoz hasonlóan megértették Isten hívó szavát, és viszik tovább a külmisszió ügyét. Annál nagyobb ajándékot nem kaphattam Istentől, mint hogy megláthattam, erőfeszítésünk az egyesület újraindítása érdekében nem volt hiábavaló.
– Végezetül hadd kérdezzem meg: van-e olyan tanács, amelyet szívesen továbbadna az új nemzedéknek?
– A Krisztusban kapható bűnbocsánat hirdetését nem szabad abbahagyniuk. Mert a világnak erre van szüksége. Az ünnepi konferencián is szó esett arról, hogy a mai missziói szolgálatnak két arculata van. Az evangélium hirdetése mellett oda kell figyelni az embertárs testi, mentális szükségleteire is. Ez a szolgálat diakóniai aspektusa. Ez így helyes. A bibliaórai alkalmainkon ezért is gyűjtünk magunk is örömmel az EKME Kongóban támogatott árváinak megsegítésére vagy a kenyai nyomornegyedekben végzett szolgálatok számára.
Ám a test szükségleteinek megelégítése kevés. Ennek a világnak, benne minden egyes embernek a bűneiből való szabadulásra, megváltásra van szüksége. Ennek egyetlen útja Krisztus. Reánk az bízatott, hogy erről a Megváltóról tegyünk bizonyságot a szó és a tett egységében. E kérdésben nincs különbség 19. századi vagy 21. századi misszió között. Őt – Krisztust – kell hirdetnünk az idők végezetéig!
BPM