Keresztutak
Nézzük együtt az ügyet!
Versenyben a szavazatokért az Angyalfa Alapítvány
Kezemben egy népszerű női magazin novemberi száma. Fellapozva ismerős névre, ismerős történetre bukkantam: Kadlecsik Zoltán evangélikus teológust, az Angyalfa Alapítvány elnökét és az általa képviselt szervezetet mutatja be a lap olvasóinak, mintegy informálisan előkészítve a Tv2-n jövő héten adásba kerülő félórás műsort.
– Gratulálok először is, hogy egyre ismertebb jótékonysági munkája felkeltette a világi média figyelmét is! Mi indította Önt arra, hogy ezekkel a gyerekekkel s rajtuk keresztül a szülőkkel foglalkozzon? Milyen élményből vagy milyen hitbeli meggyőződésből fakadt ez a kezdeményezés?
– Az Angyalfa Alapítvány 2004-óta működik. Jómagam 1998-ban mint másodéves teológushallgató voltam először olyan táborban, ahol börtönben lévő szülők gyermekei nyaraltak. Akkor a Magyar Testvéri Börtöntársaság végezte ezt a munkát. Nekem már ez az első tábor is óriási élmény volt. Tudni és látni azt, hogy honnan jönnek ezek a gyerekek, és látni azt a leírhatatlan örömöt az arcukon… Megbecsülték, hogy ott lehetnek. Fantasztikus volt. Felszabadultak, elevenek, közvetlenek voltak. Nagyon megszerettem őket! Életem meghatározó tapasztalata lett az a tábor.
Aztán később én vettem át Roszík Gábortól ezeknek a táboroknak a vezetését. Majd úgy gondoltam: milyen jó lenne ezekkel a kisgyermekekkel többet és jobban foglalkozni. Szüleim elvesztése után mélyebben átéltem azt, hogy milyen nehéz szülők nélkül lenni, pedig akkor én már huszonhárom éves voltam, ők meg csak tíz-tizennégy évesek. Így született meg bennem az alapítvány gondolata. Jelenleg Domonyban dolgozom a pszichiátrián mint lelkigondozó. Mellette végzem ezt a tevékenységet.
– Legutóbb az Uránia Nemzeti Filmszínházban április 17-én rendezett, Szabadságot a gyermekeknek című esélyegyenlőségi, jótékonysági gálaest kapcsán írtunk erről a munkáról. Mi történt azóta, hány gyerekkel vannak most kapcsolatban, s milyen ügyek vannak éppen folyamatban?
– A gálaest nagyon jól sikerült. Remek fellépők álltak az ügyünk mellé! Ezenkívül a tavalyi év második felétől egészen ez év közepéig több projekt futott. Kiadtunk egy folyóiratot – nevezzük hírlevélnek –, amiben rengeteg érdekes interjút olvashattak az érdeklődők. Nyilatkozott benne Böjte Csaba, Novák Péter, Szalóki Ági, Lovasi András, hogy csak a legismertebbeket említsem. Aztán egy úgynevezett kapacitásfejlesztő tréninget is tartottunk, ami igen sokat segített az alapítványnak, önkénteseket toboroztunk. Jóval intenzívebben tudunk így foglalkozni a gyerekekkel.
– Hogyan figyelt fel Önökre a Tv2-n futó, Az Ügy című műsor? Hogyan zajlott a forgatás?
– Először be kellett adni egy pályázatot, amit többek között a Magyar Telekom, illetve egy független tagokból álló zsűri bírált el. Mit szeretnénk elérni? Kikkel foglalkozunk, mi az ügyünk célja? – ezekre a kérdésekre kellett válaszolnunk benne. Természetesen az Angyalház-ügyet írtam, hiszen ezen dolgozunk már vagy egy éve. Röviden arról van szó, hogy szeretnénk egy házat építeni, ahová az ilyen sorsú gyermekek folyamatosan, egész évben jöhetnek nyaralni, „telelni”, jöhetnek az őszi szünetben, tavasszal. Jóval több gyerekkel tudnánk foglalkozni, ha lenne egy háza az alapítványnak. Erről az EvÉlet is többször írt már.
Azután egy áprilisi napon jött egy e-mail, hogy minket is beválasztottak a közé a nyolc alapítvány közé, amelyeknek a munkásságát szeretnék bemutatni. Később derült ki, hogy száz körüli pályázóból válogattak ki nyolcat! Elmondhatatlan volt az örömünk! Itt a lehetőség, hogy valóra váljon egy álom! Ugyanis a bejutott alapítványok egyrészt kapnak egy-egy félórás műsort a Tv2-n, ami már önmagában is nagy szó. Emellett a Magyar Telekom annak az alapítványnak, amelyik a legtöbb szavazatot kapja sms-ben, ötmillió forintot ad, plusz az sms-ekből összegyűlt teljes összeget. A másik három alapítvány pedig egymilliót kap, plusz a szavazatokból befolyt teljes összeget. Azért beszélek négy „versenyzőről”, mert négy alapítványt tavasszal, négyet pedig ősszel mutatnak be. Mindkét fordulóra vállalta a Magyar Telekom az előbb említett támogatást! A forgatás egyébként nem mindennapi élmény volt. Jártunk a Venyige utcai börtönben, aztán az egyik kisgyermeket látogattuk meg otthonában. Mindenki készségesen állt a rendelkezésünkre.
– Nem kis tétje van tehát a tévéműsornak… Óriási segítséget jelenhet az alapítványnak, ha sokan küldenek sms-t.
– Hogy mi is Az Ügy tétje? Egyrészt szeretnénk megnyerni a nézők szívét az „ügyünkkel” kapcsolatban. Ez a legfontosabb. Másrészt természetesen szeretnénk megnyerni a „nézettségi versenyt”. Nagyon bízom benne, hogy jövő nyáron már nem „csak” huszonöt gyermeket tudunk magunkkal vinni, hanem legalább százat. Ehhez kérem az EvÉlet olvasóinak a segítségét! Az adást november 18-án láthatják a Tv2-n este 23.30-kor, a korábban fekvők pedig már másnap megnézhetik a televízió honlapján. Persze mi is feltesszük majd a weboldalunkra a videót.
Minden szavazatnak örülünk, hiszen egy sms jóval többet ér, mint kétszáz forint! Ugyanis már ha néhány sms-sel is több szavazatot kap az Angyalfa Alapítvány, mint versenytársai, akkor megnyerhetjük az ötmillió forintot. Bízom benne, hogy összefogással olyan „menedékvárat” tudunk létrehozni, amely valódi otthont kínál ezeknek a gyerekeknek.
– Milyen tapasztalatokat, tanulságot szűrt le az eddigi évek alatt végzett munkából?
– Nagyon fontosnak tartom a folyamatos jelenlétet! Egy nyári tábor nem elég. Jelen kell lenni ezeknek a gyerekeknek az életében, jelen kell lenni a család életében is. Ha másképp nem megy, akkor leveleznünk kell egymással, vagy sokszor felhívjuk őket telefonon. Az a tapasztalatom, hogy ha egyvalakinek segítünk, akkor egy kicsit mindenkinek segítünk. Ha a gyermeknek segítünk, akkor ezzel a családjának is, és a társadalom többi tagjának is segítünk. Ehhez jelen kell lenni!
– Végezetül rögzítsük az időpontot: mikor nyúljanak a – leendő – nézők a mobiltelefonjuk után, és küldjenek egy – kettő, sok… – sms-t, szavazván az Angyalfa Alapítványt bemutató műsorra?
– Szavazni tehát sms-ben lehet november 18-án 0 órától november 24-én 24 óráig, a szám 1771. Csak a Magyar Telekom hálózatából – ideértve a T-Mobile-t is – küldhető sms, illetve indítható hívás, a Pannonéból sajnos nem. Díja kétszáz forint. A hívás egyben szavazat is, és az összeg teljes egészében az alapítvány számlájára kerül. (A játékszabályok részletesen megtalálhatók a http://www.csrmedia.hu/aj_1771.htm oldalon.) Mindenkinek köszönöm a segítséget!
– Mikor lesz az eredményhirdetés?
– Pontosan még én sem tudom. Minden szerdán lesz Az Ügy a Tv2-n, egészen december 9-ig. Mi kezdjük a bemutatkozást, azután jön a másik három alapítvány. Úgy gondolom, december közepén tudjuk meg az eredményt a Mokkában, a Tv2 reggeli műsorában. Várjuk nagyon!
Kőháti Dóra