Élő víz
Nehéz kérdések
Szeretjük-e ellenségeinket, vagy sem?
Ezúttal arról gondolkozzunk el, és abból a szempontból vizsgáljuk meg a magunk életét, hogy milyen a viszonyunk ellenségeinkkel, szeretjük-e ellenségeinket, vagy sem.
Bizonyára többen felkapják a fejüket: szeressem azt, aki ellenem van, aki nekem rosszat akar? Szeressem ellenségemet? Erre a kérdésre háromféle válasz adható.
Az első az, amire már az előbb utaltunk: miért kellene nekem az ellenségemet szeretnem, aki árt nekem, aki meg akar károsítani, aki vagy akik elrontják a jó emberi kapcsolataimat?
A második csoport azt mondja, magát vallásosnak tartva, hogy nem kell szeretnem az ellenségemet, mert még a Bibliában is, főleg az Ószövetségben az ellenség ellen imádkoznak a zsidók, sőt Isten biztatja őket, hogy harcoljanak ellenségeikkel.
A harmadik csoport azt mondja: igen, Jézus arra tanít minket, hogy szeressük ellenségeinket, de ez nagyon nehéz, hogy valakit szeressek, aki ellenem van, de megpróbálom… Vizsgáljuk meg egy kicsit részletesebben a Biblia fényében ezt a kérdést! Vannak-e ellenségeink? Igen, vannak. Vagy azért, mert mi is gyűlölettel tekintünk rájuk, vagy mert megrontják kapcsolatainkat, érdekeinket semmibe veszik. A sátán a bűneset óta szerzi az ellenségeskedést. Akkor Isten és ember között, azután már a következő nemzedékben ember és ember között: Kain és Ábel esetében és azóta évezredeken keresztül. Ma különösen aktuálisnak érezzük ezt, mert a gyűlölködés ma ember és ember, közösség és közösség, vállalat és vállalat, nemzet és nemzet között naponta előfordul.
Ha vannak ellenségeink, akkor miért szeressük őket? Attól nekünk nem lesz jobb, az ellenségünk meg továbbra is ártalmunkra tesz. Valóban: az Ószövetségben a zsidó népnek állandóan harcolnia kell ellenségei ellen. Igaz, hogy van, amikor elhangzik az, hogy maradjanak veszteg, mert az Úr harcol majd érettük. Sőt már az Ószövetségben megjelennek olyan igék, amelyek másfajta erkölcsöt sugároznak. „Ha elesik ellenséged, ne örülj, és ha elbukik, ne vigadjon a szíved, mert az Úr meglátja, rosszallja, és elfordítja haragját róla.” (Péld 24,17–18) Ugyancsak a Példabeszédek könyvében: „Ha éhezik, aki gyűlöl téged, adj neki kenyeret, és ha szomjazik, adj neki vizet, mert parazsat gyűjtesz a fejére, az Úr pedig visszafizeti, amit adtál.” (Péld 25,21–22) Ezekben az igékben még nem jelenik meg a szeretet, de az már igen, hogy ellenségeddel szemben is légy erkölcsös, add meg, amire szüksége van, és ne örülj, ha győztél felette. Vajon idáig eljutottál-e már, kedves testvérem? Kész vagy-e segíteni bajba jutott ellenségeden? Hogy lehet eljutni erre a lelki állapotra vagy még tovább?
Erre Jézus tanít minket: „Ha azokat szeretitek, akik szeretnek titeket, mi a jutalmatok? Hiszen a bűnösök is szeretik azokat, akik őket szeretik. És ha azokkal tesztek jót, akik veletek jót tesznek, mi a jutalmatok? Hiszen a bűnösök is ugyanazt teszik. És ha azoknak adtok kölcsönt, akiktől remélitek, hogy visszakapjátok, mi a jutalmatok? Bűnösök is adnak kölcsönt bűnösöknek, hogy visszakapják azt, ami jár nekik. Ti azonban szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót, és adjatok kölcsön, semmit sem várva érte: nagy lesz akkor a jutalmatok, és a Magasságos fiai lesztek, mert ő jóságos a hálátlanok és gonoszak iránt.” (Lk 6,32–35)
Jézus erre a maga életével és halálával példát mutatott nekünk, amikor a keresztfán imádkozott azokért, akik őt keresztre feszítették.
Hogyan lehetséges nekünk ide eljutni? Ha elkezdesz imádkozni ellenségeidért! A Bibliából lehetne példát felhozni arra, hogy hányan követték Jézus példáját. Például István vértanú. Itt azonban csak arra a kedves ismerősömre utalok, aki azt mondta egyszer az addig nem szeretett menyére: „Addig imádkoztam érte, amíg megszerettem.”
Te, kedves testvérem, melyik csoportba tartozol? Ha nem a harmadikba, akkor imádkozz ellenségeidért, akik lehetnek a családban, a munkahelyeden, a lakóházban, a politikában, mindenütt!
Ha a harmadikba, folytassad az imádkozást. Meglátod, szebb lesz a világ körülötted!
Dr. Ritoók Pál