Kultúrkörök
Két jegyzetlap
Kemény Katalin. Idén lenne százéves. Legtöbben úgy ismerik, mint a 20. század egyik legnagyobb gondolkodójának, Hamvas Bélának a feleségét. Pedig öntörvényű és jeles író volt, esszéista és műfordító. Vallomásos alkotó, és az ilyen művek létrejöttének előfeltétele a magány. Épp ebből következik, hogy osztályrésze se lehetett más, mint az idegenség. Találóak a hitvestársnak, Hamvasnak a szavai: „Bárhová ért, mindenütt idegen volt, mert mindenütt azt kérdezték, hogy mi a recept, neki pedig nem volt.”
Az utat kereste, és ő maga lett az út. Az időt, és az időtlenségben élt mindig. A szuverén mű, mint az övé, a többértelműségre világít rá; rokonait Lao-ce, Hérakleitosz, Eckhart mester közelében kell kutatnunk, vagy Nietzsche mellett, akiről remek esszét, tanulmányt írt még 1946-ban. Ami megkülönbözteti tőlük, mély líraisága, szavainak plaszticitása és hatalmas műveltséganyaga.
A zsarnoki hatalom Hamvas Bélát a tiszapalkonyai erőműbe száműzte segédraktárosnak. Kemény Katalint Budapest egy külvárosi általános iskolájába, napközis tanárnak. De ez sem rendítette meg, a harmincas évek közepétől a nyolcvanas évek végéig folyamatosan írt. Remekműveket. A kevesek, akik figyelemmel kísérték pályáját, elmondták: Kemény Katalin a 20. század nagy eszméltetői, metafizikusai sorába tartozik. Felfedezése mai utódokra vár, hogy gazdagítson, hogy műve beépüljön a nemzet irodalmi vérkeringésébe.
A harangöntő. Egry Ferencre emlékeztek barátok, ismerősök, egyházak, mert a messze földön megbecsült mester – tekintet nélkül a felekezeti hovatartozásra – mindenkinek dolgozott. Nem tett különbséget, igyekezett mindig a legjobb munkát kiadni a keze közül. Az egész Kárpát-medencét ellátta, ékesítette Isten házát szépen zengő harangjaival! De külföldre szakadt magyarjainkat is segítette, legtöbbször ingyen, sőt a Távol-Keletre is küldött, eldugott kis falvak misszióinak. A szeretetteljes emlékezésbe szomorúság is jutott. A második világháború napjaiban halt meg, a véres végső harcok alatt, így nem kísérhette utolsó útjára harangszó, nem köszönhette meg áldozatos életét.
Fenyvesi Félix Lajos