A hét témája
Hideget is, meleget is oszt a MÖSZ
Az elmúlt hetekben az ország különböző településein – Miskolcon, Zalaegerszegen, Gyulán – osztottak nagy mennyiségű tartós élelmiszert a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) munkatársai. A részletekről ifj. Kis Boázt kérdeztük.
– Az idei országos akciónk vége felé közeledünk, melynek keretében háromszáz településen, háromszázezer lakos számára adtunk át összesen kétezer tonna tartós élelmiszert Borsodtól Zalán át Hajdú-Bihar megyéig. A kisebb településektől kezdve a nagyvárosokig főként a hátrányos helyzetű gyermekek családjai, a kisnyugdíjasok és a létminimum alatt élő családok részesülnek az adományból.
– Mit kell tudni az EU élelmiszersegély-programjáról?
– Az unióban még 1992 végén hoztak határozatot a közösség legrászorultabb személyeinek intervenciós készletekből származó élelmiszerekkel történő ellátásáról. Magyarország uniós taggá válásával egyidejűleg hazánkban is elindulhatott ez a fajta segélyezési mód. Lebonyolítását – a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól kapott felhatalmazásuk alapján – jellemzően a főbb karitatív szervezetek végzik.
Az ökumenikus segélyszervezet 2006 óta vesz részt a programban. Folyamatosan egyre nagyobb mennyiségű tartós élelmiszer szétosztását vállaljuk: míg tavaly hétszáz tonnát juttattunk el az érintetteknek, idén ennek közel háromszorosát vállaltuk, mert látjuk, hogy ez az egyszeri, kisebb adomány is segítséget jelent a mindennapi gondjaikkal küzdő családoknak. Ez a néhány ezer forint télen jól jöhet például a fűtésszámlához, ősszel a gyermekek beiskolázásához vagy éppen ruházkodáshoz, egyéb kiadások kipótlására.
Az adományt egységcsomagok formájában vagy a közétkeztetéshez való hozzájárulásként lehet kiosztani. Mi inkább az előbbit végezzük. A mostani, egyenként körülbelül tizenegy kilogrammos csomagok lisztet, tésztát, cukrot, tejet és kekszet tartalmaznak.
– A segélyszervezet munkatársai személyesen adják át csomagokat?
– Amikor van rá lehetőség, akkor munkatársaink, önkénteseink maguk is részt vesznek az élelmiszerosztásban, de alapvetően a helyi önkormányzatok és családsegítő központok közreműködésére támaszkodunk.
– Közeledik a tél. Milyen hasonló jellegű programokkal készülnek? Gondolok itt elsősorban a hagyományos, karácsony előtti melegétel-osztásokra.
– Budapesten, a XIII. kerületi Országbíró utca mögötti parkolóban idén is több napon át meleg étellel várjuk majd a hajléktalanokat. Ugyanígy a szokásos ruhaosztásokat is megrendezzük majd. Ezekkel az akcióinkkal – tudva azt, hogy ebben az időszakban fogékonyabb a társadalom a rászorulók problémáinak meglátására – az egész éves tevékenységünket szeretnénk kicsit ismertebbé tenni, hiszen országszerte tizenhat intézményünk mintegy ötven különálló szolgáltatásával nemcsak karácsony és újév idején, hanem folyamatosan, egész éven át segítünk a rászorulóknak.
V. J.