Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 49 - Hi­de­get is, me­le­get is oszt a MÖSZ

Hi­de­get is, me­le­get is oszt a MÖSZ

Az el­múlt he­tek­ben az or­szág kü­lön­bö­ző te­le­pü­lé­se­in – Mis­kol­con, Za­la­eger­sze­gen, Gyu­lán – osz­tot­tak nagy mennyi­sé­gű tar­tós élel­mi­szert a Ma­gyar Öku­me­ni­kus Se­gély­szer­ve­zet (MÖSZ) mun­ka­tár­sai. A rész­le­tek­ről ifj. Kis Bo­ázt kér­dez­tük.

– Az idei or­szá­gos ak­ci­ónk vé­ge fe­lé kö­ze­le­dünk, mely­nek ke­re­té­ben háromszáz te­le­pü­lé­sen, háromszáz­ezer la­kos szá­má­ra ad­tunk át össze­sen kétezer ton­na tar­tós élel­mi­szert Bor­sod­tól Za­lán át Haj­dú-Bi­har me­gyé­ig. A ki­sebb te­le­pü­lé­sek­től kezd­ve a nagy­vá­ro­so­kig fő­ként a hát­rá­nyos hely­ze­tű gyer­me­kek csa­lád­jai, a kis­nyug­dí­ja­sok és a lét­mi­ni­mum alatt élő csa­lá­dok ré­sze­sül­nek az ado­mány­ból.

– Mit kell tud­ni az EU élel­mi­szer­se­gély-prog­ram­já­ról?

– Az uni­ó­ban még 1992 vé­gén hoz­tak ha­tá­ro­za­tot a kö­zös­ség leg­rá­szo­rul­tabb sze­mé­lye­i­nek in­ter­ven­ci­ós kész­le­tek­ből szár­ma­zó élel­mi­sze­rek­kel tör­té­nő el­lá­tá­sá­ról. Ma­gyar­or­szág uni­ós tag­gá vá­lá­sá­val egy­ide­jű­leg ha­zánk­ban is el­in­dul­ha­tott ez a faj­ta se­gé­lye­zé­si mód. Le­bo­nyo­lí­tá­sát – a Me­ző­gaz­da­sá­gi és Vi­dék­fej­lesz­té­si Hi­va­tal­tól ka­pott fel­ha­tal­ma­zá­suk alap­ján – jel­lem­ző­en a főbb ka­ri­ta­tív szer­ve­ze­tek vég­zik.

Az öku­me­ni­kus se­gély­szer­ve­zet 2006 óta vesz részt a prog­ram­ban. Fo­lya­ma­to­san egy­re na­gyobb mennyi­sé­gű tar­tós élel­mi­szer szét­osz­tá­sát vál­lal­juk: míg ta­valy hét­száz ton­nát jut­tat­tunk el az érin­tet­tek­nek, idén en­nek kö­zel há­rom­szo­ro­sát vál­lal­tuk, mert lát­juk, hogy ez az egy­sze­ri, ki­sebb ado­mány is se­gít­sé­get je­lent a min­den­na­pi gond­ja­ik­kal küz­dő csa­lá­dok­nak. Ez a né­hány ezer fo­rint té­len jól jö­het pél­dá­ul a fű­tés­szám­lá­hoz, ősszel a gyer­me­kek be­is­ko­lá­zá­sá­hoz vagy ép­pen ru­ház­ko­dás­hoz, egyéb ki­adá­sok ki­pót­lá­sá­ra.

Az ado­mányt egy­ség­cso­ma­gok for­má­já­ban vagy a köz­ét­kez­te­tés­hez va­ló hoz­zá­já­ru­lás­ként le­het ki­osz­ta­ni. Mi in­kább az előb­bit vé­gez­zük. A mos­ta­ni, egyen­ként kö­rül­be­lül ti­zen­egy ki­lo­gram­mos cso­ma­gok lisz­tet, tész­tát, cuk­rot, te­jet és kek­szet tar­tal­maz­nak.

– A se­gély­szer­ve­zet mun­ka­tár­sai sze­mé­lye­sen ad­ják át cso­ma­go­kat?

– Ami­kor van rá le­he­tő­ség, ak­kor mun­ka­tár­sa­ink, ön­kén­te­se­ink ma­guk is részt vesz­nek az élel­mi­szer­osz­tá­sban, de alap­ve­tő­en a he­lyi ön­kor­mány­za­tok és csa­lád­se­gí­tő köz­pon­tok köz­re­mű­kö­dé­sé­re tá­masz­ko­dunk.

– Kö­ze­le­dik a tél. Mi­lyen ha­son­ló jel­le­gű prog­ra­mok­kal ké­szül­nek? Gon­do­lok itt el­ső­sor­ban a ha­gyo­má­nyos, ka­rá­csony előt­ti me­leg­étel-osz­tá­sok­ra.

– Bu­da­pes­ten, a XI­II. ke­rü­le­ti Or­szág­bí­ró ut­ca mö­göt­ti par­ko­ló­ban idén is több na­pon át me­leg étel­lel vár­juk majd a haj­lék­ta­la­no­kat. Ugyan­így a szo­ká­sos ru­ha­osz­tá­so­kat is meg­ren­dez­zük majd. Ezek­kel az ak­ci­ó­ink­kal – tud­va azt, hogy eb­ben az idő­szak­ban fo­gé­ko­nyabb a tár­sa­da­lom a rá­szo­ru­lók prob­lé­má­i­nak meg­lá­tá­sá­ra – az egész éves te­vé­keny­sé­gün­ket sze­ret­nénk ki­csit is­mer­teb­bé ten­ni, hi­szen or­szág­szer­te ti­zen­hat in­téz­mé­nyünk mint­egy öt­ven kü­lön­ál­ló szol­gál­ta­tá­sá­val nem­csak ka­rá­csony és új­év ide­jén, ha­nem fo­lya­ma­to­san, egész éven át se­gí­tünk a rá­szo­ru­lók­nak.

V. J.

Vá­rom Őt
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Csú­szik a szo­li­da­ri­tá­si tör­vény