Szószóró
„…ahol az Úr Lelke, ott a szabadság”
Tanulói csendesnap a kőszegi evangélikus szakképző iskolában
Te mit gondolsz a szabadságról? – hangzott el Zsóri-Ments Orsolya iskolalelkész kérdése az Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakképző Iskola és Kollégium diákcsendesnapjának kezdetén. Az intézmény ez évben először szentelt egy teljes napot a lelki elmélyülésre, s a résztvevők visszajelzései igazolták, hogy a mai rohanó világban erre bizony nagy szükség van.
Ahogy a címben olvasható ige (2Kor 3,17) is jelzi, a csendesnap középpontjában a szabadság problematikája állt, e kérdés köré szerveződtek azok a programok, foglalkozások, melyek különböző nézőpontokból próbálták megvilágítani e ma is élő problémát.
Zsóri-Ments Orsolya lelkésznő problémafelvető, gondolatébresztő szavait vihették magukkal azok a diákok, akik részt vettek a kezdőrendezvényen, majd bepillanthattak a csoportos foglalkozásokba, melyek az iskola területén forgószínpad-szerűen zajlottak – így a tanulók részesei lehettek majdnem minden programnak. De melyek is voltak ezek?
Weltler Gábor lelkészjelölt a szabad akarat problémáját vázolta, míg Gombos Ágnes hitoktató napjaink egyik legfontosabb kérdésére irányította a figyelmet: hol a határ szabadság és szabadosság között?
A sajtószabadság kérdéskörét járta körül Szenkovits Péter újságíró, Vincze Anita tanárnő és osztálya pedig a fiatalok körében rendkívül népszerű világháló és a szabadság összefüggéseiről tartott a résztvevőket is megmozgató foglalkozást.
Az érintett korosztály mindennapjait befolyásoló problémákat dolgozott fel Hasza Mónika evangélikus beosztott lelkész és Sélley Mária hitoktató: előbbi a szerelem, utóbbi a tanulás szabadságáról beszélt a fiataloknak. Kővári Lajos és Tóth Tamás történelem szakos tanárként arra keresett választ, hogyan érvényesültek az emberi szabadságjogok a történelem során.
A szervezők a film nyelvén is szóltak a fiatalokhoz. A Valahol Európában című film kapcsán felvetődött a gondolat, hogy a szabadság a legnehezebb időszakokban is támaszt jelentő érték lehet mindannyiunk számára.
Megrázó hatást gyakorolt a fiatalokra a sopronkőhidai börtön egyik cellájának másolata, melyet az iskola dísztermében állítottak fel a büntetés-végrehajtási intézet dolgozói. A börtönőrök elbeszélése alapján világossá válhatott a diákok előtt, milyen körülmények között élnek, milyen problémákkal küzdenek szabadságuktól megfosztott embertársaink.
A résztvevők közül többen kiemelték: jó volt kiszakadni kissé az iskolai mindennapokból és olyan dolgokról hallani, beszélgetni, amelyekről a napi feladatok mellett kevesebb szó esik. A tanulók értékelték, hogy a foglalkozások szervezői ügyeltek arra, hogy mindenki szóhoz juthasson, megfogalmazhassa a témához kapcsolódó gondolatait.
A csendesnap zárásaként ismét a templomban gyűlt össze az iskola közössége. A záró istentiszteletet a diákok alkotta zenekar játéka tette még bensőségesebbé, hangulatosabbá. A tanulók sok élménnyel és megszívlelendő gondolattal gazdagodva hallgathatták meg a lelkésznő igehirdetését, aki rámutatott az örök igazságra: „…ahol az Úr Lelke, ott a szabadság.”
Tóth Tamás tanár