e-világ
Csak a jelen
Ha decembert írunk, menetrendszerűen megérkeznek a jövő évre vonatkozó találgatások. Ha csak az informatikai szektort nézzük, akkor könnyűszerrel találhatunk becsléseket, hogy milyen sebességű és hány magot tartalmazó processzort építenek majd az új gépekbe, vagy miképpen alakul az IWIW és a Facebook harca.
E sorok írója már csaknem három hónappal ezelőtt adott elő a Masters of Library and Information Science konferencián, amelynek egyik szekciója a könyvtáraknak a digitális érába tagozódásával foglalkozott. Az akkor lépten-nyomon hangoztatott Web 2.0 kifejezés még elég szokatlan volt a könyvtáros füleknek, de aki manapság a Twitteren pörgő fejlesztők és onlinemédia-szakemberek előtt használja, úgy érezheti magát, mint aki valami divatjamúlt dolgot emleget. Egyikük nemrég azon elmélkedett, hogy vajon mikor is veszett ki a szaknyelvből a szörfözés kifejezés, amely a Google keresőjének uralma előtti időszakot jellemezte, amikor a legtöbben még a linkeken keresztül navigáltak az egyes weboldalak között.
Az Oxford University Press minden évben megválasztja az év szavát. 2009-ben ez az unfriend lett. Az ige – magyar megfelelője baráttalanít lehetne – azt a cselekvést jelenti, amikor a felhasználó egy közösségi oldalon törli az egyik ismerősét. A szó népszerűsége jól leírja használatának körülményeit: már túl sok a netes kapcsolat, már túl sok időt rabol el az ismerősök tevékenységének követése. Már túlságosan itt van a Web 2.0, legalábbis annyira, hogy már nem is nevezzük nevén. Jövőre vajon melyik szó fog majd kikopni a használatból, és mi lesz 2010 legkedveltebb új jövevénye?
Lesz-e vajon új szó az idejétmúltra? Fogják-e vajon gyűjtőfogalommal illetni azokat a jelenségeket, amelyek már nem tartoznak a mainstreambe, hanem csak a longtailből bányászhatók elő? Aki ma egész napját az internet előtt tölti, másnap már nem vesz újságot, ez nem új dolog. De ő már tévéhíradót sem néz aznap, mert fél nappal az esemény megtörténte után lejárt lemeznek számít a hír…
A pillanatnak élés nem kedvez azoknak a közösségi oldalaknak sem, amelyek emlékgyűjtésre szakosodtak. A Futrinka (futrinka.hu) és az Emlékgép (emlekgep.hu) egyaránt tavaly indult, de most látszólag mindkettő stagnál. Bár annak idején a sajtó remek ötletnek tartotta őket, és mindkettőnél egy-egy IWIW-főember bábáskodott alapítóként, a nagy áttörés egyik esetben sem következett be.
Nem biztos tehát, hogy egy elsőre remeknek tűnő ötlet életképesnek bizonyul, mert egy év alatt még magyar viszonyok között is annyira fel kell tudni futtatni egy oldalt, hogy lehessen számolni a befektetett javak megtérülésével. Így bebizonyosodott, hogy az internet szüntelen változása egyfajta carpe diem érzetet kelt a használóiban, és azok a kísérletek, amelyek régmúlt eseményeket akarnak új életre kelteni, úgy látszik, kudarcra vannak ítélve. Egyre kevesebb idő jut a múlton való merengésre, amikor a jelen információáradata kimeríthetetlennek tűnik.
A most mindent elsöprő hatalmának vonzásában idén virágoztak fel azok a technológiák, amelyek valós idejű keresést tesznek lehetővé. Így nem kell a látogatónak pontosan tudnia, hogy mi is történt valójában, mert a különböző keresők már rövid időn belül az aktuális témákat fogják megjeleníteni. A Google Trends (http://www.google.com/trends) a legfrissebb twitteres bejegyzéseket is pár másodperces eltéréssel dolgozza fel és teszi elérhetővé a felhasználó számára.
Az adatok keletkezése és szétterjedése közötti idő jelentősen lerövidült, ezzel párhuzamosan a legtöbb emberre a hasonló sebességgel történő információfogyasztás feladata hárul. Az év szava, az unfriend annak a kifejeződése, hogy a jelenlegi internetező legnagyobb gondja a friss információk megfelelő szűrése és rendszerezése. Az elkövetkező év egyik nagy kihívása az lesz minden közösségi oldal számára, hogy kezelhetővé tegye az egyre több újonnan keletkező információt. Amelyik erre nem lesz képes, az veszíteni fog – a „nincs nekem erre időm” szedni fogja áldozatait.
Nagy Bence