Keresztutak
Látogatás a poznańi evangélikus gyülekezetben
A poznańi ifjúsági találkozó utolsó napján sikerült felvenni a kapcsolatot a helyi evangélikus gyülekezettel. Múltját és jelenét Grzywacz Malgorzata, a város Adam Mickiewicz Egyetemének professzora mutatta be.
A reformáció igen korán, már 1530-ban éreztette hatását Poznańban, Németországból érkező prédikátoroknak köszönhetően. Lengyelország felosztása után a város porosz fennhatóság alá került, így az evangélikus gyülekezet német jelleget öltött.
Lengyelország 1918-as újjáalakulását követően jött létre a lengyel evangélikus gyülekezet, amely 1939-ig, a német megszállásig működött,. Az országot elfoglaló nácik a gyülekezet lelkészét, Gustaw Manitust – miként a város több más prominens személyiségét is – letartóztatták és kivégezték. A megszállás alatt a lengyel istentiszteletek szüneteltek, és a hívek templomukat is elveszítették.
A felszabadulás után nagyon hamar, már 1945. március 30-án tartottak lengyel nyelvű evangélikus istentiszteletet – egy lakásban – Karol Świtalski lelkész közreműködésével. 1946-ban a gyülekezet egy temetőkápolnát kapott, és majd hatvan éven keresztül itt zajlottak az istentiszteletek.
A temetőből park lett, amely 2000 óta a mártírhalált halt lelkész, Manitus nevét viseli.
2003-ban nyílt lehetősége a gyülekezetnek, hogy a park szélén új templomot, gyülekezeti házat és diakóniai létesítményt építsen. Új templomukat Isten kegyelméről nevezték el. A modern, minden igényt kielégítő komplexum az evangélikus gyülekezetekben megszokott tevékenységeknek ad otthont: istentiszteleteknek, bibliaóráknak, gyerekfoglalkozásoknak, miközben vendéglátó kapacitásuk is jelentős.
A hozzávetőlegesen négyszáz fős közösségben egy lelkész és egy gyakorló teológus szolgál, és énekkaruk is jelentős. Életüket, a létesítmény üzemeltetését harmincfős gyülekezeti tanács (presbitérium) irányítja.
A gyülekezet komoly szerepet vállalt a Taizéi Közösség ifjúsági találkozójának lebonyolításában. Diakóniai létesítményük speciális kialakításának köszönhetően ők szállásolták el a legtöbb tolószékkel érkező, mozgáskorlátozott fiatalt.
– sramó –