Élő víz
Hála az írásért és az Írásért
– Tud itt valaki szépen írni? – vágta ki a körlet ajtaját az őrmester egy fagyos februári estén.
Mint néhány napos újonc sorkatona próbáltam meghúzni magam a harmincöt szépen megvetett emeletes vaságy árnyékában, miközben surranótársaim KISZ-taggyűlésre mentek. A bevonulás napjának délutánján ugyanis egy képeslapot adtak elénk, amelyre a „Tatára kerültem, jól vagyok, címem…” szöveget kellett írni. Ez után következett a KISZ-be való kötelező belépés, amelyet szívesen „vállaltak” az újoncok, hiszen a gyakori taggyűlések idején legalább nem egzecíroztatták őket. Mivel én a teológiára készültem, elsomfordáltam a KISZ-titkár előtt. Nem léptem be, vállalva az esetleges következményeket. Úgy éreztem, ez megalkuvás lett volna részemről…
Szóval – egyedül lévén a körletben – szerényen megszólaltam a félhomályban:
– Én tudok írni!
Érdekes módon az őrmester nem kérdezte, hogy mit keresek itt egyedül, hol vannak a többiek, hanem magával vitt. És én írtam, másoltam neki – tollal, kézírással. A Kádár-korszak vége felé, 1986-ban voltunk, számítógépekről ekkortájt beszélni is utópiának tűnt. Az olvasható kézírásnak még nagy becsülete volt. És ettől kezdve ez az őrmester mindig kimentett a „kopaszok” kötelező programjairól.
A bevonulás utáni hónapban – komoly válogatás után – egyszer csak azt vettem észre, hogy a híradóezred parancsnokának írnokává választottak. Másfél éven át a párttitkár irodájában dolgoztam, tanultam, itt „nőttem fel”, akárcsak Mózes a fáraó udvarában, ebből a pozícióból felvételiztem – egy szabadság ideje alatt – a teológiára. Hamar tizedessé léptettek elő, hiszen a parancsnoknak, egy alezredesnek mégsem lehetett egyszerű honvéd az írnoka (titkára). A toll lett a fegyverem. Ettől kezdve igyekeztem közbenjárni a társaimért, például azért, hogy hazamehessenek, vagy hogy esetleges vétkeikért kisebb büntetést kapjanak. Jó sorom volt, mégsem irigyelt senki, viszont éreztem a többiek megbecsülését.
– Tud itt valaki szépen írni? – kérdezte egy néni előttem, amikor karácsony előtt egy győri nyomda pénztáránál álltam sorban. A nevében csodálatos írást sejtető cég főnöke próbálta elmagyarázni neki, hogy karácsonyi üdvözlőlapja nem fér bele a nyomtatójukba.
– De én nem nyomtatásról beszélek, hanem kézírásról! Valaha szépen írtam, de már remeg a kezem – próbálta leegyszerűsíteni a dolgot a néni. A főnök széttárta karját, és csóválta fejét. Sajnos ebben nem tudnak segíteni. A munkatársak profik a szövegszerkesztésben, de olvashatóan egyik sem tud írni. Állítólag a felesége egyszer megpróbálta, de kudarcot vallott. Sajnálja…
– Én tudok írni! – szólaltam meg. Minden szem rám szegeződött, mintha valami csodálatos képesség birtokában lennék, amely keveseknek adatik meg. – Szívesen megírom a karácsonyi jókívánságát annak, akit szeret.
– Megfizetem! – hálálkodott a néni. Kértem, másnap jöjjön be a püspöki hivatalba, addigra megírom neki azt az öt mondatot. Mert igazán szépen töltőtollal lehet írni. Kisiskolás korunkban mi még így tanultunk, és azóta életem minden korszakában volt töltőtollam. De ne higgye, hogy ezért elfogadok bármit is. Megírom neki, csak azért, hogy örömet szerezzek én is, ő is. Hamar kiderült, a néni evangélikus.
De mindenekelőtt azért adok hálát, hogy érthetem az Írást, különösen azokat a részeit, amelyek a segítségre szoruló felebarát szeretetéről szólnak és arról, hogy a segítség nem korlátozódhat a karácsony ünnepére.
Ezt nem lehetett visszautasítani. Nem akarok idegen tollakkal dicsekedni, csak hálát adni, hogy én még a digitális korszak előtt nevelkedtem, és megtanultam írni. Erről szól az életem.
Menyes Gyula