Evangélikusok
In memoriam Gáncs Aladár
(1925–2009)
Tavaly december 17-én eltávozott közülünk Gáncs Aladár lelkész-orgonista. Életútja papi házból indult. Édesapja, id. Gáncs Aladár is lelkész volt, a magyar belmissziónak egyik neves személyisége. Fia innen ismerte és szerette meg a papi pályát, s ezt a szeretetet adta tovább saját fiának, Péternek, aki szintén a lelkészi hivatást választotta.
Gáncs Aladár kettős kötődésű ember volt: lelkész és egyházzenész. Ezt a kettős kötődést azonban nem megosztott szívvel élte. Nyugdíjba vonulásáig hol a szószéken, hol hitoktatóként, hol orgonistaként szolgálta a gyülekezetet. Szolgálati helyei: Baja, Budapest-Kelenföld, Csepel, Nyíregyháza, Budapest-Fasor.
Luther teológiájának elkötelezett híveként prédikált. Lelkészi körökben ismerték áldott „egyoldalúságát”. Nem ismert kompromisszumot: a tiszta evangéliumot hirdette, és ezt az evangéliumot várta a hangzó igében is mint hallgatója az igehirdetésnek. Az általa hirdetett evangéliumot a missziós, evangélizációs szándék fűtötte át. Nem véletlen, hogy éveken keresztül írta az Evangélikus Élet számára az Élő víz című rovat ébresztő és hitmélyítő cikkeit, amelyek könyv formájában is megjelentek. Noha soha nem volt önálló parókiája, lelkipásztor maradt élete végéig mindazok számára, akikkel csak találkozott.
A lutheri teológia mellett másik nagy szerelme az egyházzene volt. Ebben is legjobbat kereste, és találta meg Bachban az igazi evangélikus egyházzenét. Könyvet is írt Bachról Az ötödik evangélista? címen. Bach műveit orgonálta legszívesebben. Életének utolsó szakaszában az ő kantátáit hallgatta, elemezte. Ebben az elemzésben találkozott a teológus és a muzsikus.
Zenei kérdésekben sem ismert kompromisszumot. Divatos irányzatoktól távol tartotta magát, és konzekvensen csak a legnemesebbet kereste. Nyíregyházi szolgálata alatt az énekkari munka volt tevékenységének súlypontja. Az énekkar ekkor ismerkedett meg sok lutheránus egyházzenei alkotással. A kórus kottatárát kibővítette, és így a Bach-kantáták előadására is sor kerülhetett. Az általa kezdeményezett „orgonafélórák” a városban is jelentős kulturális eseménynek számítottak.
Életét végigkísérte az orgonajáték. Főként a korálirodalom gyöngyszemeiből válogatta repertoárját. Kereste a nemes orgonahangzás titkát. Rajongott a műemlék orgonákért. Ha hírét vette egy régi szép orgonának, az ország túlsó felébe is elutazott, hogy a nemes hangszert megszólaltathassa. Nyugdíjba vonulása után rendszeresen játszott a Deák téri orgonán, melynek hangjában őszintén gyönyörködött. A szép orgonahangról rajongással és hosszan tudott beszélni.
Gáncs Aladár eltávozott közülünk, de emlékét szívünkben őrizzük. Az Evangélikus Élet 2009. november 22-i számában arról írt, hogy életünk végén nem a halál vár ránk, hanem a Jézusban boldog örök élet. Így készült utolsó napjaiban a kedves Urával való találkozásra.
Trajtler Gábor