Kultúrkörök
„…az Úr nagy köveket hullata rájok”
Meteoritok és tektitek kiállítása Vácott
„Mikor pedig futnak vala ők Izráel előtt a bethoroni lejtőn, az Úr nagy köveket hullata rájok az égből egész Azekáig, és meghalának.” (Józs 10,11; Károli-fordítás)
Az ifjabb nemzedék olvasóként, az idősebbek gyermekeik, unokáik révén ismerhetik a Süni és a Vadon című ismeretterjesztő lapokat. A színvonalas kiadványok hátterét a természettudományokat a gyakorlatban művelő, valamint azokat népszerűsítő szervezet, a Göncöl Alapítvány jelenti. A szervezet központjában, a váci Duna-parton található Göncöl Házban állandó kiállításként látogatható A Földanya ékességei című geológiai tárlat, melyen közel ezer darab kőzet, színes ásvány, sok millió éves ősmaradvány, sőt még dinoszaurusz-lábnyom is látható.
A kiállítás bemutatja a Föld felszínét kialakító eseményeket, a legfontosabb és legjellemzőbb anyagokat, az élővilág fejlődését, az egyes ásványképződési folyamatokat, átfogó képet adva a felszíni és a felszín alatti világ kincseiről, a Föld történetéről. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a földtani gyűjteményt közérdekű muzeális gyűjteménnyé minősítette, és természettudományi múzeum besorolással múzeumi intézménnyé nyilvánította.
Február 23-ig az önmagában is érdekes állandó kiállítás izgalmas időszaki tárlattal bővül, amely csillagászati vonatkozású földtani leleteket, néhány híres meteorithullás kézzelfogható bizonyítékát mutatja be: az argentin Campo Del Cielo, az oroszországi Sikhote-Alin és a namíbiai Gibeon meteoritok egy-egy darabját.
Ezeken kívül egy furcsa szerzetet is láthatunk: a tektitet. Pontos mivoltáról máig tartanak a viták: gondolták üvegmeteoritnak, egyes tudósok holdi eredetűnek vélték. Valójában óriásmeteoritok földi becsapódásakor megolvadó és akár száz kilométeres távolságra — a nagy hőhatás miatt szó szerint — szétfröccsenő kőzetcseppek. A Földön négy nagy szórási területet ismerünk. Ezek közül csehországi eredetű moldavitok, kínai–vietnami vietnamitok és Egyiptomban fellelt líbiai üvegtektitek tekinthetők meg.
Az érdekességek sora a NASA által alkalmazott holdi és marsi szimuláns talajporokkal zárul, melyeket Észak-Arizonában és a Hawaii-szigeteken gyűjtöttek, és amelyeknek a tulajdonságai (színe, szemcseeloszlása) kísértetiesen hasonlatosak az egyes planéták felszínén található portakaróhoz.
A tárlat munkanapokon 8 és 16 óra között, valamint előre bejelentett csoportok számára a nyitvatartási időn kívül is látogatható. A váci Göncöl Ház Természettudományi Múzeuma az Ilona utca 3. szám alatt található. Az előzetes bejelentkezés telefonon (27-512-034, 20-772-7982) vagy e-mailben (kmcs@goncol.hu) lehetséges. A belépőjegy ára vezetés nélkül 100 Ft/fő, vezetéssel 390 Ft/fő, nyitvatartási időn kívül 450 Ft/fő. Az érdeklődők limitált mennyiségben beszerezhetnek meteoritdarabokat a kínai hullású Nantan vasmeteoritból, valamint vietnamit tektitekből.
Rezsabek Nándor