Keresztény szemmel
Jegyzetlapok
Újévi sorok. Egymás újesztendei köszöntése ma már többnyire csak ennyi: „Boldog új évet!” Vagy még kurtábban: „B. ú. é. k.” Alig van gyerek, aki még énekelne szüleinek ilyenkor, esetleg tudna kedves rigmusokat. Én ma is hallom a régi vidám-komoly sorokat, szinte reng belé a lélek: „Adjon Isten füvet, fát, / Tele pincét, kamarát, / Sok örömet e házban, / Boldogságot hazámban / Ebben az új évben. / Elmondanám, nincs bundám, / Mert nem hagyott nagyapám.” Ilyenkor apám szeretettel hívott magához, hogy a legszebbet soha ne feledjem el. Mondta, és én halkan ismételtem: „Újesztendő, vígságszerző most kezd újulni, / Újulása víg örömet most kezd hirdetni. // Hirdeti már a Messiást eljöttnek lenni, / Legyetek hát Istennek igaz hívei!”
Reggeli séta. Hát itt tartunk megint, mint az előző évben. És mint az 1920-as esztendőben, a nagy válság és nélkülözés idején. Az utcák tele otthontalan emberekkel, az aluljárók rongyokba burkolózó hajléktalanokkal, minden huzatos sarkon motyogó koldusok kéregetnek. A közeli téren kora este hosszú sorok kígyóznak, fiatalok és idősek toporognak, hogy egy tányér meleg ételhez jussanak, egy nap legalább jóllakjanak. Iszonyú nehéz, de ébredni kell! Változtatni. Minden változás után kiált. Nem más, mi magunk segíthetünk magunkon. Föl kell támadnunk halottainkból, mint húsvét Krisztusa. Ezt kívánom ebben az évben, ebben reménykedem minden új nap virradatakor.
Köszönet. Meglepő papírszelet a virágüzlet üvegajtaján. Közel a forgalmas buszmegállóhoz: „Örömmel tudatom, hogy az eldobott cigarettacsikkek száma csökken. Dec. 11.: 39, dec. 15.: 30, dec. 18.: 25, dec. 20.: 7. Kösz: KATA”
Gáncs Aladár temetése. Zsúfolásig tele a kelenföldi evangélikus templom. Mennyi tiszta arc, idősek és fiatalok, mennyi csendes gyászú lelkész testvér az ország minden részéből. Harminc évvel ezelőtt, életem mélypontján az ő szívmeleg szavai öleltek vissza a hétköznapokba. És később is útravalóval teli prédikációja milyen sokat segített!
A véletlenül szabad negyed óra, mikor istenes verseim tervezett kötetéről beszéltem, arról, hogy sietnem kell az elkészítésével. Elmosolyodott. „Meg kell írni gyönyörűen! – mondta csendesen. – Isten azután vigyáz a kéziratra.” Bizony ez igaz. És az is, hogy mindig késve köszönjük meg a jó szót, a biztatást. Sokan lehettünk azon a szombat déli búcsúzáson, akik bőségesen kaptunk, és semmit nem adtunk ennek a mindig ajándékozó nagyszívű lelkésznek, aki észrevétlenül még Bach d-moll toccatáját is lelkünkbe csempészte.
Budapest. Szomorúan látom, hogy polgári létezése megszűnt. A polgárságot a Kádár-rendszer megtörte és szétverte. A rendszerváltás sem hozta vissza a város szeretetét. A közösségi szellemet, hogy jó itt élni, délután sétálni, beülni egy kávéházba. Az első feladat, szó szerint értve: ki kell takarítani és felmosni. Később vigyázni nagyon a tisztaságra. Mert a „pusztulást” nehéz lesz megállítani. Nem szűnik, inkább felgyorsul. Pedig Budapest nagyon szép: talán Európa legszebb fővárosa.
Esti olvasmány. „A semmibe írni csakugyan lehetetlen. De kinek akarsz írni? Az orvosodnak vagy a sarki trafikosnak?” Márai teszi föl a keserű kérdéseket 1950-es naplójában. Irtózom én is az ürességtől, amelybe sokszor belehull az ember. De próbálom leküzdeni. Minden igazi, végzetes üzenetet a semmibe írtak, ahogyan Szent Ferenc, Lao-ce vagy Hamvas Béla tette a legnehezebb időkben.
Január 10. Szombat. Aludtam volna még, de a meggyvágó veri ablakomat. Rászoktattam, hogy elsőként ő kap friss vizet és napraforgót. Én akartam így, ő csak ragaszkodik hozzá. Mégis. Haragszom rá, mert erőszakos és vad, mint a körülötte lévő világ. Tudom, a madaraknál is farkastörvények vannak, de ő ragadozó harcosként viselkedik. Már jóllakott, de jön, és üti, elűzi a cinkéket, felborítja az edényt, szárnyával kiszórja a magot. Kopogok, tapsolok, hogy tudtára adjam haragomat. Ő visszanéz, és mérgesen elszáll. Végre csönd. Állok az ablak előtt, a szélverte etetőnél, és várom a legkedvesebbet: a leheletkönnyű, bátor fenyőrigót.
Kodolányi levelei. Egy nagy író minden tollvonása izgalmas. Így van ez a Boldog Margit, a Vízválasztó, Az égő csipkebokor szerzőjével is. 1952-ben írja: „Dolgozni kell, mert ez isteni parancs, és van-e nagyobb boldogság, mint engedni ennek a parancsnak. Méghozzá megértésből, szeretetből, alázatból, önként, szabadon.” Ez adott értelmet az életének – a legnagyobb megpróbáltatások idején is –, az a tudat, hogy tehetsége van a munkához, s ez az állandó készenlét független kortól, társadalmi feltételektől.
Számítógép. Az ezredév nagy vívmánya. Mást se hallok, csak ezt, akárhová lépek, ebbe botlok, akárki üzen, ezzel próbálkozik. Az írás haldoklik, lassan néhány öreg költő kiváltsága. Sok ember már a nevét se tudja leírni, a telefont választja, a hangszalagot vagy az elektromos kapcsolattartást. Mikes Kelemen ma nem írna kézzel nagynénjének, Márai sem fiatal barátjának, Nagy László nem tenne rajzos levele mellé arany falevelet.
Fenyvesi Félix Lajos