Keresztény szemmel
Két megállónyi mosolyáradat
A mai modern világ kulcsszava a rohanás. Rohanunk reggel iskolába, munkába menet; rohanunk délben ebédelni; rohanunk délután haza, boltba, a különböző elfoglaltságainkra, és rohanunk este is, alvás közben, hiszen az agyunk már képtelen kikapcsolni. Ez a rohanás okozza azt, hogy elmegyünk egymás mellett az utcán, nincs időnk arra, hogy pár jó szót szóljunk a másikhoz, sőt arra sincs időnk, hogy ha olyan helyzet alakul ki, netán segítsünk a másikon. A legnagyobb probléma az, hogy így arctalanná válunk nemcsak mások, de a magunk szemében is.
Ez az arctalanság „vágott pofon” két héttel ezelőtt a trolin. Éreztem, hogy egy kicsit más lesz ez a nap, talán az eső, a hideg vagy a korán kelés miatt. Tévedtem, egyik sem volt, teljesen másról volt szó. Ahogy felléptem a járműre, eszembe ötlött: tömegközlekedés – a nevében is benne van, tömegről van szó, mégpedig nem is akármilyenről. Néha már olyan nagyról, hogy levegőt is alig kapok, pláne akkor, amikor mintegy százötven ember akar felpasszírozódni egy maximum száz férőhelyes trolira.
A frász viszont akkor kerülget a leginkább, amikor a mögöttem álló korosodó úr tüsszentése tartalmát nem a zsebkendőjébe, hanem az én nyakamba helyezi el. Gusztustalan, ugye? Pedig ez majdnem mindennapos esemény, csak lehet, hogy épp nem úr, hanem hölgy, és nem tüsszentés, hanem lábon rúgás, lábra lépés a bosszankodást kiváltó ok. Viszont a már előbb említett napon még ezek a dolgok sem zavartak volna, teljesen más miatt lettem szomorú és mérges. Szóval gondolatban repüljünk vissza oda, hogy felszállok.
Az nem is kérdés, hogy ülőhely nincs számomra, de hogy a nyolcvanéves néninek se legyen, az már felháborít. Gondolom, hátha egy mosollyal jobb kedvre deríthetem, mivel látom, hogy fortyog magában, teszem hozzá: jogosan. Szóval felé küldöm legmegértőbb, legszívmelengetőbb mosolyom, mire mit kapok? Egy grimaszt, méghozzá olyan grimaszt, hogy „hagyj engem békén”. Nem értem, mi lehet a probléma, talán nem szívmelengetőre sikerült a szájhúzás, hanem valami másra? Tépelődésemből a mögöttem álló lökdösése ébreszt föl, miszerint le szeretne szállni. Ismét megpróbálom, felé is küldök egy mosolyt, egy másmilyet, egy elnézést kérőt, de a válasz ugyanaz, holott én nem ugyanazt csináltam. Már megint a grimasz.
Ezek után tényleg kezdek kicsit megijedni: mi van, ha csakugyan velem van a baj!? Töprengésemben odabotorkálok egy üres helyre, kinézek az ablakon, hogy még véletlenül se kelljen az arctalanokra néznem. Vicces, hogy az éppen hallgatott szám is a helyzethez illő. A Lifehouse Where You Are című száma az…, na igen, hol vagytok!? Hol vagytok, arcok, mosolyok? És hol vagytok ti, emberek?
A mentő kéz egy kislány képében érkezik, aki a mellettem ülő székre huppan le. Szőke, göndör fürtjeiből, kéken csillogó, pajkos szemeiből csak úgy árad a szeretet és a melegség, és akkor a szájáról még nem is beszéltem. Két kis ajka csak úgy nevet, kacag a világra, vagy inkább a világon? Nem tudom, azt viszont igen, hogy rajtam kívül mindenki kerüli a „földi tündér” tekintetét, nevetését. Nem akarnak látni ilyen felhőtlenül boldog arcot, mert félnek, hogy elfelejtik gondjukat-bajukat? Hát én nem félek, visszamosolygok a kislányra, aki erre egy hangosat kacag, majd a következő megállónál leszáll.
Eddig tartott csak a mosolyáradat, két megállóig. Két megálló, ami körülbelül három és fél perc… mennyi minden történhet három és fél perc alatt: egy új úszásrekord megszületése, egy gyermek első lépéseinek megtétele, egy zeneszám, egy műsorajánló blokk, egy halálos baleset, egy popcorn elkészítése… és egy mosolyutazás, amihez ugyancsak elég három és fél perc, vagy ha úgy tetszik, két megálló.
Adamicska Edina