e-világ
Mégis?!
Ezen a télen igazán megtapasztalhatjuk az időjárás szeszélyeit: hideg- és melegrekordokat, néha pedig napsütést, havazást és ónos esőt egy nap alatt. Reménység szerint 2010-re kitűzött céljaink, feladataink, az új évre tett ígéreteink és elhatározásaink nem foszlanak semmivé úgy, mint a januári délelőttön gondos munkával felépített hóember néhány óra alatt…
Immár jó néhány éves gyakorlatnak tekinthető, hogy különböző egyesületek, intézmények, nemzetközi szervezetek az adott évben egy-egy problémára, annak megvitatására, illetve megoldási lehetőségeire összpontosítanak. Az interneten böngészve is számos példát találunk erre.
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége és a Magyar Márkaszövetség kiemelt célja, hogy 2010 a fiatalok éve legyen a civil fogyasztóvédelemben, hiszen újabb és újabb nemzedékek lépnek a fogyasztók soraiba. Komoly kihívás a fiatalok megszólítása: meg kell mutatni számukra, hogy minden egyes vásárlási döntésüknek következménye van biztonságukra, egészségükre, jólétükre vagy éppen tágabb környezetükre nézve.
Az Európai Unióban 2010 a szegénység és a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem éve lesz. Habár a szegénység és a társadalmi kirekesztés problémája Európában kevésbé súlyos, mint a fejlődő országokban, ettől függetlenül elfogadhatatlan. Ezért döntött az unió a szolidaritás, a társadalmi igazságosság és a befogadóbb társadalom iránti elkötelezettség megerősítése mellett.
A Magyar Madártani Egyesület az „eltűnő madarak nagyköveteként” a fecskét választotta az idei év madarának . Ugyanis a hosszú távú vonuló énekesmadarak veszélyeztetettebbek, mint más fajok. Európai állományuk az elmúlt évtizedben csökkenő tendenciát mutat, ez pedig komoly hatással van a biodiverzitás – vagyis a növény- és állatfajok sokfélesége – csökkenésére is. A választással az egyesület kapcsolódik a biodiverzitás nemzetközi évéhez, melyet az ENSZ hirdetett meg. A kormányok által nyolc évvel ezelőtt tett ígéretet – hogy tudniillik 2010-re jelentősen mérséklik a biodiverzitás csökkenésének ütemét – nem sikerült teljesíteni. Az ENSZ ezzel is figyelmeztet arra, hogy ez a folyamat az egész emberiség jólétét veszélyezteti szerte a világon.
A hazai tájakra, értékekre összpontosító Magyar Turizmus Zrt. évek óta kiemel egy-egy témát. A bor és gasztronómia, a zöldturizmus, a vizek, a kulturális turizmus éve után 2010 a fesztiválok éve lesz. (Ezek közé illik az idén Szarvason megrendezendő hetedik Szélrózsa találkozó is.)
És gondolhatunk személyes életünkre is. Mi az, amit mindenképpen meg szeretnénk változtatni, mi az, amire mindenképpen oda szeretnénk figyelni az új esztendőben? A saját tapasztalataink, a híradások és a különféle környezetvédelmi kampányok, amelyekbe ma már „úton-útfélen” belebotlunk, ösztönözhetnek minket arra, hogy idén megpróbáljunk (még) környezettudatosabban élni: tudatos vásárlókká válni; csökkenteni és szelektíven gyűjteni az általunk termelt hulladékot; lekapcsolni a feleslegesen égő villanyt; elzárni a csapot fogmosás közben; netán még a tömegközlekedéssel is megpróbálkozni…
Míg a tavaly év végi koppenhágai klímacsúcson a világ a nagyhatalmak vezetőinek döntéseit figyelte, egy – az ELTE Társadalomtudományi Karának hírlevelében is közzétett – felmérés eredményei szerint az amerikaiak mintegy fele határozott a zöldebb életvitel mellett (ami az előző évekhez képest közel tízszázalékos emelkedést jelent). A kutatás talán legfontosabb része, hogy a megkérdezettek szintén több mint fele szerint „az egyén az, aki leghatékonyabban tud pozitív változást előidézni a környezetvédelem területén”. Sőt a legnagyobb részük úgy vélte, hogy „a napi rutinban alkalmazott egészen apró változtatások legalább annyira fontosak, mint a hivatalos, szervezett környezetvédelmi programokban való részvétel”.
Persze korántsem dőlhetünk hátra a karosszékünkben. Sok apró és sok nagy lépést kell még megtennünk, hogy megtörténjék a valódi életmód- és szemléletmódváltás. E rovattal is ehhez szeretnénk hozzájárulni a magunk eszközeivel. Míg két évvel ezelőtt általánosságban tekintettük át a gyülekezeti életben megvalósítható, a környezettudatosabb életre ösztönző lehetőségeket, idén különösen azokat a gyülekezeteket, közösségeket szeretnénk bemutatni, amelyek hitükből és elhatározásukból fakadóan lépést tettek az élhetőbb környezet megteremtése felé. Azért, hogy minden nehézség, buktató és negatív tapasztalat ellenére tegyük a dolgunkat. Mégis!
JcsCs