Kultúrkörök
Erős várak
Nyitra püspöki vára
Változik a világ. A 11. században a magyar uralkodó, Szent István a felvidéki Nyitra várába záratta ellenszegülő unokatestvérét, a később megvakított Vazult. A 21. században Szent István kései „utódját” a diplomáciában szokatlan módon késztették meghátrálásra a Felvidék új urai a trianoni rablóbékében meghúzott határon, megmutatva, hogy a valóságban – nem a brüsszeli bürokrata nyelvezetben vagy a bécsi cukrászdás stílusú, hazug reklámkampányokban – mennyit ér a mindenhatónak elkönyvelt európai uniós alapelv a határok átjárhatóságáról…
Mindezt ragozhatnánk tovább, de félő, csak szomorúság, mi több, keresztény értékeinkkel összeegyeztethetetlen, jóra nem vezető indulat törne elő. Reménykedjünk, hogy a Nyitra várába vezető út legalább az egyszerű halandónak továbbra is járható. Az az út, mely a püspöki székváros leghangulatosabb negyedébe vezet.
Az államalapítást megelőzően a város környékén több palánkvár állt. A szlovák eredetmítoszokban felbukkanó nyitrai központú fejedelemségek léte azonban korántsem tisztázott. Szent István itt alapított várispánságot, mely kiemelt stratégiai jelentőségre tett szert a mindenkori királyi hercegek birtokaként.
Könyves Kálmán idejében az esztergomi érsekséghez tartozó terület önálló püspökséggé vált, nyitrai székhellyel. Kővára is ekkortól épült, és a 13. századtól egyházi kézbe került. Az erődítmény ma is álló falai az 1400-as évekre datálhatóak, jelenlegi formájukat a 17. században nyerték el.
Az Árpád-korban többször ostromolták a várat. A török hódítás is érintette, bár az ország délebbi vidékeihez képest elhanyagolható módon, hiszen az oszmánok 1663-tól mindössze egy esztendeig tudták uralmuk alatt tartani. A Habsburg-ellenes mozgalmakból is kivette részét Bocskai és Bethlen hadműveletei révén.
Nyitra városa 1920-tól az egykori Csehszlovákia, a második világháború idején a fasiszta szlovák állam, majd a csehektől való búcsú után az önálló Szlovák Köztársaság része. Turisztikai fontosságát tekintélyes várfalai és bástyái, valamint egyházi épületei, római katolikus székesegyháza és püspöki palotája adják.
Rezsabek Nándor