Keresztutak
Kilenc nyolcad ökumené Miskolcon
Véget ért az ökumenikus imahét
A Miskolci Egyetem díszaulájában zárult január 24-én az idei ökumenikus imahét. A város egyházközségeinek tagjai egy nappal az imahét hivatalos kezdete előtt is összegyűltek, így a záróalkalmon már kilencedszer voltak együtt, hogy imádságban és testvéri közösségben fejezzék ki egymáshoz való tartozásukat. Az Evangélikus énekeskönyv 268. énekének sorait – „Bár szétszakadva él az egyház, / Jézusban mégis egy lehet…” – hittel vallották közösen mint megtapasztalt igazságot.
A múlt vasárnapi zárórendezvény vendégei és szolgálattevői a helyi egyházközségek lelkészei mellett a történelmi egyházak vezetői voltak, kifejezve, hogy a helyben megélt közösség túlnyúlik városok és falvak, országrészek határain. A záróalkalom helyszíne és prof. dr. Patkó Gyulának, a Miskolci Egyetem rektorának köszöntése is kifejezte, hogy az ökumené nem csupán az egyházak egységét kívánja hirdetni. A keresztény értékrendre, a hívek bizonyságtételére az egész társadalomnak, az oktatásnak, nevelésnek is szüksége van.
Dr. Ternyák Csaba egri érsek igei szolgálatában kiemelte az egymás felé már megtett hosszú utat és vágyát a közös eucharisztia (úrvacsora) megélésére. Az imádság egy csodálatos formájára, a dicsőítésre buzdított a 146. zsoltár alapján Kocsis Fülöp görög katolikus püspök. Közösen dicsőíteni az Istent: ez az igazi közösség alapja – állapította meg.
Egy emlékét idézte föl szemléltetésképpen dr. Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke abból az időből, amikor többnyire még filmre fényképeztünk. Keresztapja a látogatásai alkalmával megörökített két családot, de úgy, hogy közben elfelejtette továbbtekerni a filmet. Két olyan családot fotózott le, ahol feszültségek voltak a családtagok között, de a „technika angyalának” köszönhetően úgy mosódott össze a két kép, hogy a végeredményen az egymásra neheztelők éppen átkarolták egymást. A Jóisten csodája – fejtette ki a püspök –, hogy Isten Szentlelke a múlt nyomorúságaiból ma új és egy népet formál magának. Ennek az egységnek az az alapja, hogy Jézus itt van köztünk.
Krisztus feltámadt; Isten országa életünk legbiztosabb valósága – állapította meg Csomós József, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke.
Imádságok, énekek, az egyetemi lelkészség kórusának szolgálata és a közel ezer jelen levő testvér imádsága által az egybegyűltek megélhették a Krisztusban hívők egységének csodáját.
Sándor Frigyes