e-világ
Eső előtt felhő
A gyors internet-hozzáférés lassan kezdi bekebelezni a hordozható meghajtók piacát.
Bizonyára a legtöbb olvasó emlékszik még a 3,5 hüvelykes flopilemezekre, amelyeken 1,44 MB adatot lehetett hozni-vinni. Sokan tízes dobozokkal jártak, és többek között a RAR nevű tömörítőprogrammal szabták egyforma méretűre a terjedelmesebb adatokat, amelyek aztán pont kitöltötték a lemezeken lévő területet. A nagy kapacitású flopik helyett végül az újraírható CD-k terjesztették ki a méretkorlátot, mostanában pedig a pendrive-ok korszakát éljük, amikor egy kulcstartónyi méretű, flashmemóriát tartalmazó eszközt kell csak rádugni a számítógép USB-csatlakozójára, hogy utána 1, 2, 4, 8 vagy 16 GB adattal sétáljon tovább az, akinek erre van szüksége.
Mindeközben azonban az adathordozás alapja nem változott: egy kézzel fogható, elektronikus kütyü kell ahhoz, hogy az adatok egyik helyről a másikra jussanak. Persze lehet trükkökhöz is folyamodni: kisebb anyagokat el tudunk küldeni saját magunknak e-mailben, amelyet a másik számítógépen töltünk le, de a tapasztaltabbak akár saját szerverként is beállíthatják otthoni masinájukat, amelyre aztán máshonnan csatlakoznak. Mindenesetre ez már az adatok hordozásának eszközmentes változata, az információ ugyanis már csak valahol az interneten található meg.
Már régebben került a figyelem középpontjába a cloud computing, azaz a számítási felhő. Ez az informatikai kifejezés olyan szolgáltatásokat takar, amelyeknél a saját számítógépünkre már csak az a feladat hárul, hogy valamelyik internetes szerverhez csatlakozzon, a programok azon futnak, és az adatok is ott tárolódnak. Illetve azért, hogy biztonságos legyen, egyszerre több szerveren. És mi ennek a legkézzelfoghatóbb előnye? Az, hogy egy zsebben hordozott adattároló bármikor elromolhat, és az adatok elveszhetnek róla. A felhőben azonban egy jó szolgáltatás olyan garanciákat nyújt, amelyekkel kizárják az adatvesztést.
Ha a Google ténykedését figyeljük, akkor olyan jövő tárul elénk, amelyben minden program az internetről fut, a számítógép operációs rendszerének pedig nincs más feladata, mint hogy megteremtse a kapcsolatot a hálózattal. Tavaly november óta azonban ez már nem utópia, ugyanis bemutatták a Google Chrome OS-t, amely lényegét tekintve csak egy böngészőbe integrált munkafelületet takar. Irodai programcsomagként az ingyenes Google Docs (http://docs.google.com/) használható, így internet-hozzáférés birtokában akár egy kávézóban is tökéletesen lehet működtetni egy vállalkozást.
Január közepe óta pedig nemcsak új dokumentumokat lehet létrehozni a Google Docs segítségével, de akár a saját számítógépen lévő adatokat is fel lehet tölteni – a Google ehhez 1 GB ingyenes tárhelyet nyújt. A 20 GB méretű tárhely egy évre csak 5 dollár, és a kapacitás egészen 1 TB-ig nő, amelyért évente 256 dollárt kell fizetni.
Ezen a piacon azonban nem a Google nyújtja a legjobb szolgáltatást, hanem a Dropbox. A http://dropbox.com címről Windowshoz, Machez és Linuxhoz is lehet letölteni kliensprogramot, amely beépül az operációs rendszerbe. Segítségével olyan virtuális mappa keletkezik a gépen, amelybe elég csak bemásolni a fájlokat, a rendszer automatikusan szinkronizálja azokat a szerveren lévő tartalommal.
A Dropbox azonban nemcsak a legfontosabb adatok biztonságos megőrzésére használható, hanem a mappákat meg is lehet osztani vele. Alapértelmezetten a Public nevű mappa szolgál a dokumentumaink elérésére, míg a Photos egyfajta on-line képmegosztót takar, amely automatikusan hozza létre a fotóalbumot az oda másolt felvételekből.
A szolgáltatás ingyen elérhető változata 2 GB tárhelyet ad, és két fizetős csomag is kapható, amelyek 50 és 100 GB-ra növelik a tárolható adatmennyiséget.
A Dropbox előnye kétségtelenül az, hogy ismerős felületen lehet használni, hiszen mindenki a számára kedves fájlkezelővel tudja kezelni a dokumentumait. A szolgáltató természetesen a mai kor igényeinek megfelelően saját blogján kívül a Twitteren és a Facebookon is kommunikál, de a Votebox nevű szavazófelületen is lehet új funkciókat javasolni, és egy külön fülön le is kérdezhetők azok, amelyeket már megvalósítottak.
E sorok írója a legféltettebb anyagairól a Dropboxon tárol biztonsági másolatot, az adatvesztés réme így kevéssé fenyegeti. Nem létfontosságú dokumentumokról van szó, de ki örülne annak, ha évek óta gyűjtött prédikációi vagy gyülekezeti nyilvántartások vesznének el egy-egy meghibásodás miatt? Eső után haszontalan már a köpönyeg, de eső előtt még jó hasznát vehetjük a felhőnek.
Nagy Bence