e-világ
Légy óvatos!
Azon gondolkodtam a 148-as autóbuszon, hogy miként jelenik meg a közélet, a politika a Bibliában. Talán Nehémiásnál tartottam, amikor megtörtént. Velem is. Betörést már kétszer éltem át, zseblopást most másodszor. Megfosztottak hét darab igazolványtól és mindkét bankkártyámtól. Készpénz nem volt közöttük.
Persze, amint lenni szokott, a ténnyel csak otthon szembesültem, mintegy két óra múlva. Sikerült a történteket visszaidéznem, és a lopás módja, stratégiája világossá vált. Első utam a rendőrségre vezetett. Felvették az ismeretlen személy elleni feljelentési jegyzőkönyvet.
A rendőrségről hazaérve bekapcsoltam a számítógépet, hogy letiltsam a bankkártyáimat. Az egyiken 30 528 forint volt eredetileg, a másikon, mivel késett a fizetésem utalása, csupán 85 forint. Akkor láttam, hogy az első kártyán már csak 528 forint van, harmincezret valaki leemelt. Két nap múlva a számlatörténetet megnézve informálódtam a bank címéről, amelynek automatáján elvégezték a kétlépcsős tranzakciót. Először öt-, azután huszonötezer forintot emelt le a tolvaj.
Megörültem, gondolván, ez az információ fontos a nyomozáshoz. Hiszen a tranzakciókról videofelvételek készülnek, amelyek kiegészíthetik a jegyzőkönyvbe mondott személyleírást. Rohantam tehát a rendőrségre. De nem az fogadott, amire számítottam. Az ötven év körüli hölgy, amolyan hivatalnokféle, egyáltalán nem örült. Mindenáron arról akart meggyőzni, hogy teljesen értelmetlen az új bejelentésem, a rendőrség teszi a dolgát az én igyekezetem nélkül is.
Nem hagytam magam. Többször is elmagyaráztam neki, hogy engem a harmincezer forint hiánya nem juttat koldusbotra, nem magamért teszem, amit teszek. Nem önző, hanem közéleti szempontok motiválnak. Nem mindegy, hogy hány ember károsul a jövőben, s hogy milyen a főváros közbiztonsága. De ő továbbra is értetlenkedett. Kérésemet, hogy szívesen beszélnék az ügyeletes tiszttel, arra hivatkozva, hogy szükségtelen, megtagadta. Bennem pedig erősödni kezdett a gyanú. A rendőrhölgy mentalitása három dologra utalhat: vagy összejátszik az alvilággal, vagy életem leglustább emberével állok szemben, vagy egyszerűen csak buta. Húsz perc huzavona után annyit elértem, hogy kitölthettem egy űrlapot, amelyet végül – kényszeredetten – hivatalosan átvett.
Rossz szájízzel mentem haza. Figyeltem magamra, arra, hogy miféle belső lelki folyamatok zajlanak bennem. „Szolgálunk és védünk”, „szolgálunk és védünk”, „szolgálunk és védünk” – visszhangzott bennem a rendőrség szlogenje. Elgondolkodtam. Lehetséges, hogy van a történetben valami ördögi motívum? Hiszen a bibliaolvasó ember tudja, a sátánra jellemző az, hogy a „világosság angyalának öltözik”. Majd azt is észrevettem, hogy a zsebtolvajok „becsülete” egyetlen vonatkozásban felértékelődött bennem. (Micsoda relativizmus!) Ők ugyanis legalább következetesen és elszántan azt teszik, amire vállalkoztak. No de ez a hölgy…?!
Istenben megnyugodva hunytam le este a szemem. Gondviselése lenyűgöz: arra, hogy a fizetésem átutalása késett volna, korábban nem volt példa. Most éppen ez a rendkívüliség akadályozta meg a sokkal nagyobb veszteséget. És a hálaadás mellett most azért imádkozom, hogy ne essek az általánosítás vétkébe. Csupán egy emberben, csak egyetlen közalkalmazottban csalódtam. Hogy az ismeretlen tettesből ismert lesz-e, nem tudom. Az én közéleti felelősségem eddig tartott.
Lázár Attila