Kultúrkörök
Az új haza reménye
Csoóri Sándor 80. évére
Szerencsés ember az, aki kis könyvtárszoba csendjében hallgathatja Csoóri Sándort. Egy óra alatt annyi igazságot tud meg, mint máshol hónapok vagy évek alatt. Van-e még Magyarország, kire fenekednek ordas eszmék, mit üzen – a síron túlról – Ady Endre?
Szétszaggatott ország, új jelmez és új jelszó, de Csoóri ugyanaz maradt. Hangjából mindig féltés és biztatás árad, nem mélységében változatos, hanem férfias erejében és bátorságában.
Sokszor hasonlították Illyés Gyulához, nemzeti költő ő is, folytatni akarja nagy elődjét. Én inkább Weöres Sándor rokonának tartom. Meg akarja változtatni a világot, a lehetetlent ostromolja. Cselekedeteivel erősíti költészetét és prózai írásait, filmjeit, társadalmi szerepléseit. Vállára vett erdélyi tarisznyájában elfért a lopva hozott Sütő-dráma kézirata, Páskándi börtönnaplója, Kós Károly templomai és iskolái… a vajdaságiak dedikált könyvei, a kassaiaknak vitt Rákóczi-koszorú… kenyér, cukor és gyógyszer az ínség véget nem érő éveiben.
Nagyra törés ez? Magamutogatás? Nem. Türelmetlenség a gyávaság ellen. Mert Csoóri Sándor egy pillanatra nem hagy bennünket a közönyösség karosszékében. Lázító mondataival szinte kiránt bennünket, és mondja igazát: ne hagyd elveszni jussodat! Ne engedd, hogy az idő átlépjen rajtad! Őseink nem engedték: „S ó, régiek, régvoltak, eleim, / váratlanul ti sajdultok meg bennem / a hótól roskadó diófa alatt. / Mintha vadhattyúcsordát hajszolna felétek egy farkas: / hordja rátok a szél, hordja a havat.”
Versei első olvasásra érthetőek, megrakva meghökkentő képekkel: „Nagypéntek újra. Gyászlepel az égen”, „ A csákberényi, négy fehér ökör / fákra fölaggatott koponyája”, „Hazák s otthonok sorban süllyednek el”, „Bokor-szavak és lomb-szavak”, „Himnuszt írni a porba”… alig vannak rímek, a versek a beszéd ritmusát követik, fő éltetőjük az élet.
Találóan mondta róla valaki, hogy Csoóriban a malomkövet elhajító Toldi Miklós indulata munkál. Mindig és fáradhatatlanul. Már ifjúsága zámolyi falusi kertjében is, mikor Illyés Gyulának tízoldalas levélben írta meg a Rákosi-idők zsarnoki bűneit. Lehallgatások, cenzúrák és tiltások, de a költő kibújt a fojtó hálókból, és megtalálta a tenni akarás lehetőségeit. Igaz, ennek ára is volt, ahogyan többen ki is mondták: „Cs. S. sokra vitte, de nem annyira, amennyire tehetsége feljogosította volna.” Ennek oka az, hogy a közösségi feladatvállalás kényszere mégiscsak elvonta saját kertje: költészete művelésétől.
Rá is illik Rilke vallomása: „amikor alkotok: igaz vagyok”. Csoóri Sándor is akkor a legigazabb, amikor verset ír vagy esszét. Visszaszerzett szabadságában igyekezett a legmaradandóbbat alkotni. A második világháborús apokalipszis alapélményét cipelte magával egész életében. Gyógyíthatatlan seb volt, segítette eligazodni és tenni minden időben.
Mintha feledtük volna az irányított emlékezetkihagyásban Trianont, a Don-kanyar megfagyott százezreit, az 56-os forradalom pesti srácait. Csoóri a nagy tüzes előd, Ady után fel tudta rázni a nemzet rossz lelkiismeretét verseivel. De prózai írásai is késélesek. Gyönyörűen ír magyarul, talán legszebben kortársai közül. Tanulmány, esszé, publicisztika, novella van itt összegyúrva. Elragadtatottság és megrendülés ragyog bennük nem múló fénnyel.
Aki elolvassa a Tenger és diólevél két hatalmas kötetét, a puszta felsorolástól is szédül. Az elmúlt fél évszázad Magyarországa lüktet és kavarog benne. Kirabolt és eltékozolt életünk. Minden veszendő a könyvébe menekítve, minden érték följegyezve. Köszönet érte Csoóri Sándornak most, nyolcvanadik születésnapján. Kívánunk neki békés és csendes hétköznapokat, vidéki múzsát, aki türelmesen várja, de el is számoltatja a be nem fejezett műveket. A kínálkozó egyetlen utat mutatja, amely Babitscsal szólva „Isten szava benned / mutatva, hogy merre rendelte menned”.
Fenyvesi Félix Lajos