A hét témája
Luther-konferencia Révfülöpön
Győri olvasókör
Két Luther-konferencia között otthon is tanulmányozhatjuk Luther írásait. Ehhez bevezetésként Isó Dorottya lelkész Virág Jenőnek a Dr. Luther Márton önmagáról című kötetét ajánlja, a Kis káté és a Nagy káté után pedig a Schmalkaldeni cikkek következhetnek.
– A keresztény ember szabadságáról vagy Az egyház babiloni fogságáról című műveket egyedül feldolgozni már kicsit nehezebb. Ha valaki komolyan rászánja magát, hogy beleássa magát reformátorunk írásaiba, érdemes mielőbb társakat találnia hozzá – javasolja a lelkésznő. A múlt század elején egyébként Masznyik Endre evangélikus lelkész sajtó alá rendezte Luther műveinek hatkötetes válogatását, de ez sajnos ma már nehezen hozzáférhető, újra ki kellene adni.
A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület területén szolgáló pedagógusok kezdeményezésére néhány évvel ezelőtt Luther-olvasókör alakult Győrött. Pongráczné Gaál Elvira győrsági pedagógus, az olvasókör egyik vezetője a Luther-konferenciák rendszeres résztvevője.
– Az olvasókör tagjaival kéthavonta találkozunk. Mára mérnökök, közgazdászok jogászok, nyugdíjasok is csatlakoztak hozzánk; az aktív mag tizenhat-húsz főből áll. A megalakuláskor Ittzés Gábort kértük meg, hogy legyen a kör vezetője, az ő halála óta pedig Isó Dorottya és Tubán József csornai lelkész segít bennünket eligazodni Luther műveiben. Két találkozás között izgatottan hívogatjuk egymást, hogy melyikünk hol tart a „házi feladatul” kiszabott Luther-szakaszban, az olvasóköri alkalmakon pedig élénk vitákat folytatunk az olvasottakról. Megdöbbentő erejű, amikor húsz, harminc, negyven évvel a konfirmálásunkat követően (újra) rácsodálkozunk egy-egy alapigazságra.
– Vitális –