evél&levél
Összefüggés még egyszer
Tisztelt Szerkesztőség! A lap múlt heti (január 31-i) számában megjelent, Hol az összefüggés? című vezércikkel kapcsolatban elismerem: az én hibám, hogy az irányadó terjedelmet, ha kevéssel is, de túlléptem. Emiatt került ki az elejéről a Darwintól származó idézet, aminek következtében az írás bevezetése nagyon suta lett. Aligha várható el a tisztelt olvasóktól, hogy az utalás alapján – a Bibliához vagy például a Kis kátéhoz hasonlóan – kikeressék. Már előre örülök a lapszám internetes kiadásának, mert ott nyilván hiánytalanul olvasható lesz.
A megjelent első két bekezdés között az igen tanulságos idézet az összefüggés, benne, mint cseppben a tenger, Darwin egész élete és munkássága:
„Tavaly ünnepelte a világ Charles Darwin, az evolúció fő tanítója születésének kétszázadik és fő műve megjelenésének százötvenedik évfordulóját. E lap hasábjain is már többször előkerült, hogy tanítását döntően a teodicea kérdése, az Isten jóságába, gondviselésébe vetett hit megkérdőjelezése, majd elvetése motiválta:
»Látok egy madarat, amelyet meg akarok enni, veszem a puskámat, és megölöm, ezt tervezetten teszem. Egy ártatlan és jó ember áll egy fa alatt, és egy villámcsapás megöli. Azt hiszi (…), hogy Isten tervszerűen ölte meg ezt az embert? Sok vagy a legtöbb ember ezt hiszi, én nem, és nem tudom. Ha Ön így hiszi, akkor azt is hiszi, hogy amikor egy fecske elkap egy szúnyogot, akkor Isten úgy tervezte, hogy éppen az a fecske kapja el éppen azt a szúnyogot éppen abban a pillanatban? Úgy gondolom, hogy az ember és a szúnyog nyomorúsága ugyanaz. Ha sem az ember, sem a szúnyog halála nem eltervezett, akkor nem látom jó okát annak, hogy első születésük vagy előállításuk szükségszerűen tervezett lenne.« (Levél Asa Graynek, a Harvard botanikusának, 1860. július 3.)
Darwin soraiban ott az örök probléma: Isten mindentudása akaratát is jelenti? Vagy mivel nem foglalkozik teremtményeinek sorsával, már nem is teremtő? Soha ne is keressünk magasabb szempontokat a természet történései mögött?” (A félkövér kiemelés tőlem, most utólag. – Sz. P.)
Így már világos a folytatás, hogy Luther mint ellenpélda miért jut önkéntelenül is – villámgyorsan – eszünkbe.
Tisztelettel
Szentpétery Péter (Budapest)