Élő víz
Bösendorfer
– Hát ez a zene honnan jön?
Megállok biciklimmel a Ferenc tér sarkánál, most én is hallom, amire a padon üldögélő ember felfigyelt. Zongoraszó hallatszik. Van úgy néha, hogy a nyitott ablakok az utcára engedik a bent gyakorló gyerekek klimpírozását vagy ifjú művészek remekeit, de ez más. Ez innen lentről, az utcáról szól.
A hang azért idegen, mert a környék finoman szólva éppen nem harmonikus. Lomtalanítás van. A járdákon a legkülönfélébb ócskaságok halmozódnak. Cigány családok keresgélnek a kupacok között. Olykor egy-egy finom kabátba öltözött ember is megáll, szégyenlősen vizsgálódik a szemétben, hátha ráakad egy jobb darabra. Az utcának látszólag felfordulás jellege van, valójában közel áll ez a kincskeresés ősi rituáléjához.
Egyszer csak meglátom a zongorát. Nagydarab, barna, páncéltőkés, angolmechanikás. Kicsit oldalra billenve áll, az egyik lába kitörve, arrébb a járdán fekszik. Látszanak sebei, de nem tűnik rossznak. Mint dicsőbb korokat ért főnemes, méltósággal tűri az utca népének gyalázkodásait. Egy fiúcska mocskos kézzel veregeti a billentyűket, innen szól a zene.
– Istenem, egy Bösendorfer! Ez lehetetlen! Ki dob ki egy zongorát? Egy ilyen kincs a lomok között!
Most nincs időm foglalkozni vele, nemsokára kezdődik az órám, hajtanom kell, de gondolataim menet közben is ezen járnak. El kellene szállíttatni! Egy zongora nagy érték. Nem is annyira a pénz, bár az sem megvetendő, de maga a hangszer! Végigfuttatom agyamon a lehetőségeket, hol is lenne helye. Mindegy, hogy mindenkinek kicsi a lakása, egy talált Bösendorfert bárki befogadna, legalább egy időre. Aztán majd csak lesz valahogy. A szerzés vágyát agyam egy zugából csitítgatja, hogy úgysem lesz már ott, amire én szállítókat szerzek.
De a zongora ott áll még este is. Ezt az utat naponta többször is meg szoktam tenni, most mindig a zongora mellett, mindig megújuló elhatározással. Később valaki rátesz egy zöld lámpaernyőt, a lomok már-már eltakarják, de még mindig ott áll. Látom, néha mások is megállnak csodálkozva, mit keres egy csodás hangszer a lomok között. Ilyenkor féltékeny serénység vesz erőt rajtam, nehogy elvegyék tőlem.
Végül nem történik semmi. A zongora utáni vágy csak vágy marad. A közeli, elképzelhetetlenül közeli kincs túl riasztó. Talán az bénít meg, hogy az enyém lehetne. Csak egy szállítónak kellene szólnom, csak el kellene fogadnom, mint egy ajándékot. De nem teszem meg. Nem tudom, miért, de nem teszem meg.
Harmadnap hajnalban vége a lomtalanításnak, mindent elvisznek. A járdák visszakapják viszonylagos tisztaságukat és a lehetőséget, hogy újra emberek járjanak rajtuk.
Nekem sem kell figyelnem, nehogy rámenjek valami ócska szekrényből kiszakadt szögre, éles üvegre, amely kilyukaszthatná a bicikligumit.
A Názáreti egykor arról beszélt, hogy Isten országa olyan, mint a véletlenül talált kincs, amely annyira szenvedélyévé vált annak, aki felfedezte, hogy mindenét feladta azért, hogy megszerezze.
A Ferenc téri átkelőnél olykor azon kapom magam, hogy hallgatózom, nem jön-e megint a zongorahang. De már nem szól semmi sehonnan.
Koczor Tamás