Kultúrkörök
Erős várak
Csonkatorony Soltszentimrén
E hajdani várost földúlta az ozmán, / Kő kövön nem maradt, csak az isten házán. / A templom maradt meg – de ez is betegen – / Hogy a pusztulásnak gyászolója legyen. / És gyászolt a templom több hosszu századot…” – írta Petőfi Sándor 1845-ben fogant, A csárda romjai című versében egyik legkarakteresebb Árpád-kori műemlékünkről, a Soltszentimrén található, Csonkatorony névvel illetett pusztatemplomról.
A Bács-Kiskun megyei település Bárómajornak nevezett külterületén található rom, bár szakrális szerepét az évszázadok során elvesztette, az elmúlt évtizedben kultikus hellyé vált. A keresztény zarándokok mellett látogatói között megtaláljuk a régmúlt emlékeit kutató régészeket és történészeket. Csillagászok mérik az egykor kötelező kelet–nyugati tájolás pontosságát, vagyis az épület keletelését. Turisták érkeznek az ország távoli pontjairól a páratlan műemlék kedvéért. És fantaszták keresnek bizonyítékokat és metafizikai összefüggéseket az építmény és Szent Imre herceg tragikus halála között.
A Csonkatorony valós története az ókorba nyúlik vissza. Helyén a római korban katonai erődítmény állott. Szent István rendeletét alapul véve használták fel ennek – falszerkezetében ma is jól látható – köveit a templom építéséhez. Pontos építési dátuma nem ismert: egyes források szerint a 11. század, a legnagyobb valószínűség szerint a 13. század vége, gótikus stílusú szentélykiképzése alapján a 14. század eleje.
A törökdúlást a román stílusú templom átvészelte – a falu, a gyülekezet azonban 1529 környékén elpusztult.
Az első ásatások az 1860-as években zajlottak a környéken, számtalan régészeti emlék felszínre hozatalával, míg a templomrom jelentőségére a Pesti Hírlap egyik 1880-ban megjelent cikke hívta fel a szélesebb nyilvánosság figyelmét. 1920-tól folytatódott a környéken a régészek munkája, a templom felújítására, esetleges hitéleti célokra való újbóli alkalmassá tételére indított gyűjtés azonban az 1930-as Szent Imre-év ellenére sajnálatos módon eredménytelen maradt. Így az egyre rosszabb állapotba került istenháza állagmegóvása csak 1961-ben történhetett meg.
A 2000-es millenniumi esztendőben zajlott újbóli műemléki felújítása, ekkor került kilenc méter magas tornyára védősisak, illetve ekkor állították fel tornyának előterében az Imre herceget ábrázoló fakeresztet.
Rezsabek Nándor