Egyházunk egy-két hete
Jézus istensége és embersége
Jézus Krisztus személyének titka kétezer éve sokakat izgat, egyházon belül és kívül egyaránt. Így volt ez már Jézus földi élete során is. Egymásnak ellentmondó gondolatok, nézetek és reménységek fogalmazódtak meg vele kapcsolatban régen is, és így van ez ma is. Nem kerülhetjük ki a kérdésre adott választ: kicsoda Jézus valójában? Maga Jézus kérdezte meg tanítványait: „Hát ti kinek mondotok engem?” Jézus kérdésére megfogalmazódó válaszunk minden bizonnyal keresztény hitünk legfontosabb válasza. „Nem csupán elméleti kutatást végzünk, hogy ki is volt Jézus Krisztus, hanem jelen időben szembesülünk az ő személyével. Hiszem, hogy jelenlétében beszélünk, nem egyszerűen róla, hanem vele” – fogalmazott Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke az Evangélikus Belmissziói Baráti Egyesület (EBBE) tavaszi előadás-sorozatának második alkalmán. A február 11-i rendezvényen az egyház Jézus Krisztus istenségével és emberségével kapcsolatos tanításáról hallhattak és gondolkodhattak közösen a jelenlévők.
Az összejövetel nyitóáhítatát dr. Garádi Péter tartotta Mt 16,13–16 alapján. Jézus idézett szavaiból egyértelmű, hogy senki nem találhatja meg, találhatja ki a jó választ, mert egyedül az Atya nyithatja meg szívünket, értelmünket arra, hogy annak ismerjük meg Jézust, aki ő valójában. Nincs betanult válasz, betanult hitvallás, hanem személyes hitünket Istentől kapjuk ajándékul.
Érdemes így végiggondolni a jól ismert történeteket: Jézus születése; a tizenkét éves Jézus a templomban; Jézus megkeresztelése; a háborgó tenger lecsendesítése; Jézus beszélgetése a samáriai asszonnyal; a kereszthalál. De még a föltámadás után is megvolt ez a kettősség: Jézus megjelent a bezárt ajtajú szobában tanítványai között, majd velük együtt evett, teljesen emberi módon.
A püspök ezután rövid áttekintést adott arról, hogy az egyház kétezer éves történelme során hogyan igyekeztek Jézus kettős természetét értelmezni. Maga az Újszövetség isteni méltóságot, rangot jelentő neveket használ, mint például a Messiás, Emberfia, Isten Fia, Úr. Akkor ugyanis még nem volt kérdés, hogy Jézus teljesen ember is volt, hiszen életének szemtanúi és a szemtanúk közvetlen ismerői (apostoli hagyomány!) erről minden későbbi nemzedéknél többet tudtak.
Később a hitvallások, mint a legismertebb Niceai, valamint az Apostoli hitvallás, arra a kérdésre fogalmazták meg a választ, hogy mi a viszony az Atya és a Fiú között. A Fiú éppen úgy Isten, mint az Atya, ők egylényegűek. Másik kérdés: mi a viszony a Fiúban az emberi és az isteni között. Jézus Krisztus valóságos Isten és valóságos ember, két természet van benne, isteni és emberi. Meg lehet különböztetni a kettőt, de szét nem lehet választani, és össze sem szabad keverni.
Három különböző gondolkodásmód, megközelítés épült be a keresztény teológiába. Az egyik a keleti népek (mint Izrael népe is) sajátossága. Képekkel, történésekkel igyekeznek kifejezni a lényeget. Ilyen az „Isten Báránya” kép. A másik a görögök fogalmakra és meghatározásokra törekvő gondolkodása. A harmadik a latin nyugat jogi nyelvezetet használó megközelítése. Mindannyian megtalálhatjuk tehát a belső, lelki beállítottságunknak megfelelő kifejezésmódot.
A reformáció kulcsmondata: Egyedül Krisztus! (Solus Christus) Ez azonban nem jelentheti azt, hogy az Atyával és a Szentlélekkel kevesebbet foglalkozzunk. A Szentháromság ugyanis olyan szeretetközösség, amelyben az emberért történik minden. Ugyanakkor a reformáció idején különösen is hangsúlyossá vált, hogy a nagy hitigazságokkal együtt Jézus az egyes ember Ura és megváltója is. (Luther: Kis káté, a 2. hitágazat magyarázata)
Az újkorban megkísérelték pontosan rekonstruálni Jézus történeti alakját, de ez nem sikerült. A négy evangélium alapján sem sikerül pontos Jézus-életrajzot összeállítani.
A 20. század nagy hatású teológusa, Karl Barth azt hangsúlyozta: nem az ember megy Istenhez, hanem Isten jön az emberhez. A Krisztus-esemény mint Isten cselekedete szükségszerűen felülről vezet lefelé, nem pedig megfordítva, és nem létezik másik út.
A püspök oltárképek segítségével szemléltette, hogy a Krisztus-ábrázolások mennyire befolyásolják személyes Krisztus-képünket. Evangélikus oltárképeinken is szépen megjelenik Jézus isteni és emberi kettőssége. A számunkra elérhető legpontosabb Krisztus-kép azonban a Filippi levél 2. fejezetében olvasható Krisztus-himnusz. Ez a himnusz azt is bizonyítja, hogy már kezdettől vallották: Jézusban együtt volt az isteni és emberi természet. Ez a hitvallás tehát nem későbbi teológiai fejlődés eredménye.
Jézus személye, istenségének és emberségének kettőssége mindaddig titok marad, míg az Atya ki nem jelenti, és a Szentlélek eszünkbe nem juttatja, meg nem magyarázza nekünk, amit Jézus mondott. A hitben való felismerés és látás igazi ajándéka az, hogy már nemcsak Jézusról szólunk, hanem őt magát szólítjuk meg mint Urunkat, Megváltónkat és Testvérünket. És akkor már ő maga formálja bennünk a Krisztus-képet.
Kovács László