Keresztény szemmel
Böjti küzdelem – a győzelem reménységében
Amikor a „legjobb múzsa, a közeledő határidő” sürgetésének engedve elkezdem ezeket a sorokat írni, lassan véget ér a böjtelői időszak utolsó, ötvenednek nevezett vasárnapja. A közelgő éjszaka árnyai között újra felidéződik bennem, mennyire szíven ütött a mai igehirdetési alapige, amelyről a győri gyülekezet két filiájában magam is prédikáltam.
Jakab apostolnak, az Úr testvérének tanítása ismét nehezen emészthető eledelnek bizonyult. De nem Luthernek a Jakab leveléről szóló kritikus álláspontja miatt, hanem mert túl keménynek, sőt könyörtelennek tűnt, amikor a földi (emberi) bölcsességet nem csak testinek, hanem egyenesen ördöginek nevezi (Jak 3,15).
Nem túlzás ez? Aztán mégis megértem. A rá váró passiót megprófétáló Mester mit is mond értetlen, őt az Atya iránti engedelmességétől eltéríteni akaró tanítványának? Távozz tőlem, sátán! (Mt 16,23; Mk 8,33) Hát persze! Mindig ő, az engedetlenségre csábító, az Isten ellen lázító, a mindent összezavaró győz, ha nem Isten szerint, hanem emberek szerint gondolkozunk és cselekszünk. A veszélyt a maga kíméletlen és gyilkos valóságában kell észrevennünk, hogy meglássuk, segítségre szorulunk, és hogy jó helyen keressük a segítséget.
Ezért vigasztal és bátorít Isten atyai szeretetének programja, amelyet ismét jó hallanunk: „Azért jelent meg az Isten Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa.” (1Jn 3,8b) Ezekben a hetekben, böjt idején hangsúlyosan is ez az üzenet áll az egyház hitének, gondolkodásának, istentiszteleti életének középpontjában. Valójában az egyházban mindig ez a fő és egyetlen téma: Isten úgy szerette a világot, hogy érte adta egyszülött Fiát (Jn 3,16), és általa minden embernek felkínálja a gyógyulás, a bűnbocsánat, a megújulás lehetőségét.
Amikor böjt csendjében közösségeinkben megemlékezünk Jézus Krisztus szenvedéséről, felidézzük keresztútját és kereszthalálát, ezt azért tesszük, mert hisszük, hogy nincsen üdvösség senki másban (ApCsel 4,12). Persze újra és újra tanulnunk kell, hogy nélküle nemcsak életünk végső kérdéseire nincs válaszunk, de mindennapi életünkben sem boldogulnánk, ha nem részesítene bennünket az ördög hatalmát megtörő győzelmében.
Nehéz ezt belátni, mert az ember magától nem tud lemondani a határtalan és megalapozatlan önbizalomról – bár helyesebb, ha néven nevezzük, és beképzeltségnek mondjuk – és az öndicséret himnuszairól. Mint fuldokló a szalmaszálba, kapaszkodik abba a tévhitbe, hogy azért nem is olyan rossz a helyzet, és majd megoldjuk a problémákat. S talán valóban nem vesszük észre, hogy a teljes életre vezető keskeny úton járás művészetét mi magunktól, de más emberektől sem tudjuk elsajátítani. Ezt csak a Jézus Krisztusban való hitben, ajándékként kaphatja meg az ember. Nélküle még azt sem látjuk, mennyi veszély leselkedik ránk!
Böjt első vasárnapjának evangéliuma Jézus megkísértésének története (Mt 4,1–11). Arra minden bizonnyal emlékezünk, hogy ő végül legyőzte a kísértőt. De arra emlékezünk-e, hogy az milyen támadásokat intézett ellene? A kenyérkérdés, a vallás és a hatalom kérdése körül folyt a küzdelem. Örök kérdések ezek. A mi kérdéseink is. Az útelágazásoknál, a döntő helyzetekben, de mindennapjaink aprónak mondott küzdelmeiben is csak Jézus Krisztusnak a kísértőt legyőző és így a kísértések nyilait is kicsorbító ereje vezethet bennünket győzelemre.
Itt van mindjárt az első, a kenyérkérdés. Ha azt hinnénk, hogy ez csak a diktatúra évtizedeiben megsanyargatott egyház és a keresztény emberek dilemmája volt, nagy tévedésbe esnénk. Igaz, akkor gyakran hallhattak a lelkészek ilyen mondatokat: nem járhatok templomba, nem mehet a gyerek hittanra, nem engedhetem konfirmálni, nem esküdhetünk templomban, mert akkor a fizetésemelésnél hátrányt szenvedek.
Ma talán fondorlatosabb a helyzetünk, az alapkérdés mégis ugyanaz. Remélem, igen, remélem, hogy sokan magukra ismernek, amikor gyakran ismétlődő keserű tapasztalataimat így összegzem: milyen világ az, ahol az erkölcs, a tisztesség, az üzleti becsület, mivel nem biztosítanak kellő profitot, semmit sem érnek. Senki ne higgye, hogy Isten rendjét, akaratát büntetlenül meg lehet szegni! Isten malmai – ha olykor túl lassúnak tűnnek is – őrölnek. Jaj annak, aki azt hiszi, hogy csak kenyérrel és csak a piacról él az ember!
Az ördög támadásai vallásos életünket sem kímélik. Ilyenkor mindennapi életfolytatásunk egészen mást mutat, mint kegyeskedő szavaink. Az adok-kapok logikája határozza meg vallásoskodásunkat, és imádságaink, templomozásunk (ha van még egyáltalán), adakozásunk mögött sokszor nem is leplezetten ott van az alantas, számító gondolat: majd csak visszafizeti, meghálálja nekünk ezt az Isten! Mintha életünket, anyagi javainkat, mindenünket, amink csak van, nem tőle kaptuk volna! Bizony istenkísértés az ilyen vallásosság, s akkor nekünk is szól a kemény beszéd: miattatok káromolják Isten nevét a pogányok között (Róm 2,23b).
Az Isten Fiát is félre akarta vezetni az ördög, amikor azzal hitegette, ha őt imádja, neki adja a világuralmat. A hatalom kísértése sokaknak lett és lesz csapdává: Mindegy, hogyan és milyen áron, de fel kell jutni a csúcsra! Meg kell szerezni a hatalmat, mert uralkodni jó! Családot terrorizáló férfiak és asszonyok, munkatársaikat sanyargató főnökök, kis és nagy közösséget uralmuk alá hajtani akaró önjelölt népvezérek mind egy fából vannak faragva. Aki nem Istent akarja szolgálni a rábízottak javának munkálásával is, nemcsak „alattvalóit” teszi boldogtalanná, de eladja a lelkét is – az ördögnek.
Kedves Olvasó! Nem kellene ennek így lennie, hiszen megjelent az Isten Fia, hogy lerontsa az ördög munkáit – bennünk is.
Ittzés János püspök Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület