Kultúrkörök
Irodalmi est a szerelemről
A Valentin-nap a tinik ünnepe – olvastam néhány nappal ezelőtt egy magazinban. Nos, látva a közönséget február 14-én az Ars Sacra Alapítvány által szervezett Szeretetnyelv – a szerelemről című irodalmi esten, vitatkoznék a fenti állítással… Fiatalok és idősebbek, párok és egyedülállók mindannyian együtt ünnepelték a szeretet, a szerelem ünnepét.
Szent Bálint – nevének latin Valentinus alakjából jön a Valentin – mártír sorsú pap volt a 3. században, aki a császár tilalma ellenére titokban összeadta a fiatalokat. A császár haragja börtönbe juttatta, ám a börtönőr lánya tiszta, szűzi szerelemre lobbant iránta, és a kivégzése előtt a barátainak kis cetlikre írt üzeneteit „a te Valentinod” aláírással kicsempészte. E baráti szavakban azt kívánta kifejezni a rab, hogy pártfogója volt és maradt az igaz, Isten előtt is kedves szerelemnek. Ez lett minden későbbi Valentin-napi üdvözlet elindítója.
A budapesti Szent Margit Gimnáziumban rendezett irodalmi esten Székely János esztergom–budapesti segédpüspök mondott bevezetőt. Egy történetet felidézve a boldogság egyik titkára világított rá. Egyszer egy riporternő felfigyelt egy idős házaspárra, akik feltűnően boldogok voltak. Elment hozzájuk látogatóba, hogy cikket írjon róluk. Az első látogatás után csalódottan tért haza, hiszen rá kellett jönnie, hogy a házaspár közel sem tökéletes, mindkettőjüknek sok apró rigolyája van. A következő alkalommal viszont csodálattal vette észre, ahogy a férfi egész lényével hallgatja a nőt. Akkor döbbent rá, hogy az asszony azért olyan sugárzóan boldog, mert szeretik – és hogy nem azért szeretik, mert boldog, hanem azért boldog, mert szeretik.
A püspök szavai után váratlanul egy női hang hallatszott a nézőtér utolsó sorai felől. „Szeretsz?” – hangzott a kérdés, mire a túloldalról azonnal érkezett a válasz egy férfi hangján: „Igen, szeretlek.” Ronald David Laing Tényleg szeretsz? című versével jelent meg az est két főszereplője, Kéri Kitty és Oberfrank Pál színművész. A vers végére felérkeztek a színpadra, és kezdődött a majd egy órán át tartó lebilincselő „beszélgetés”.
Látszólag egy kényelmes fotelekbe süppedt szerelmespár/házaspár pohár bor melletti, átlagos beszélgetésének lehettünk tanúi. Látszólag. Mert igazából sokkal többről szólt az üzenet. Az örök nő és az örök férfi beszélgetését hallhattuk, mely sokszor inkább monológ, sőt néha elbeszélés egymás mellett… Ahogy a meghívón is olvashattuk: „Ez a pódiumműsor a férfi és nő párbeszédére épül. A félreértett szavakról, az egymás mellett való elbeszélésről szól, talán éppen rólad, rólam – és róla, aki minden szeretetek Mestere….”
Lenyűgöző volt, ahogy az este folyamán végighallgathattuk egy szerelem történetét – mélységeit és magasságait – a magyar és a világirodalom klasszikusainak és kortárs alkotóknak a remekművein keresztül. Halil Dzsubran, Reményik Sándor, József Attila, Szabó T. Anna, Pilinszky János, Rónay György, Lackfi János – csak hogy néhányat említsek a zseniális költők közül, akiknek a verseiből Miklya Luzsányi Mónika készítette az összeállítást.
A gondosan megszerkesztett előadás csúcspontja, ahogy a két szereplő (akik nem mellesleg olyan hitelesek voltak, hogy egy pillanatig sem érezte az ember, hogy játszanak) eljut a szeretet legfelsőbb szintjéig, a szeretet legmagasabb dimenziójába. A szeretethimnusz fantasztikus továbbgondolása Fabiny Tamás tollából hangzik, és bár sokszor olvastam már, de még sosem hatott rám olyan erővel az utolsó sora, mint ezen az estén. „Most azért megmarad a hit, a remény, a szeretet, e három. Ezek közül pedig legnagyobb: Jézus.”
Gáncs-Kiss Tünde