Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 08 - A vi­lág leg­ré­geb­bi ko­los­to­rát res­ta­u­rál­ták Egyip­tom­ban

Kultúrkörök

A vi­lág leg­ré­geb­bi ko­los­to­rát res­ta­u­rál­ták Egyip­tom­ban

A vi­lág leg­ré­geb­bi ke­resz­tény ko­los­to­rát res­ta­u­rál­ták Egyip­tom­ban – a nyolc­éves mun­ká­la­tok 14,6 mil­lió dol­lárt (2,86 mil­li­árd fo­rin­tot) emész­tet­tek fel.

A Vö­rös-ten­ger kö­ze­lé­ben, si­va­ta­gi hegy lá­bá­nál fek­vő Szent An­tal anac­ho­ré­ta (re­me­te) ko­los­tor meg­újult épü­le­te­it Zá­hi Hav­vász, az Egyip­to­mi Leg­fel­sőbb Ré­gé­sze­ti Ha­tó­ság ve­ze­tő­je mu­tat­ta be feb­ru­ár ele­jén az új­ság­írók­nak.

Re­me­te Szent An­tal (Nagy Szent An­tal; 251–356) egyip­to­mi re­me­te volt. He­rak­leo­po­lisz kör­nyé­kén szü­le­tett kopt föld­mű­ves­ként húsz­éve­sen ha­tá­roz­ta el ma­gát az asz­ke­ti­kus élet­re. Szü­lő­fa­lu­já­hoz kö­zel egy idős re­me­te irá­nyí­tá­sá­val kezd­te el, majd a Ní­lus kö­ze­lé­ben lé­vő te­me­tő sír­kam­rá­já­ban foly­tat­ta. In­nen egy el­ha­gyott ka­to­nai tá­bor­ba köl­tö­zött, ahol két év­ti­ze­det töl­tött el a vi­lág­tól tá­vol, majd a Vö­rös-ten­ger fe­lé vet­te út­ját, s éle­te vé­gé­ig azon a he­gyen ma­radt, amely­nek lá­bá­nál áll a ne­vét vi­se­lő ko­los­tor. A he­gyen egész re­me­te­te­lep ala­kult ki Szent An­tal kö­rül.

A re­me­te a kö­zép­kor­ban nagy tisz­te­let­nek ör­ven­dett a ke­resz­tény vi­lág­ban – a fer­tő­ző be­teg­sé­gek, így az or­bánc és a „Szent An­tal tü­zé­nek” vagy bi­zser­kór­nak ne­ve­zett anya­rozs­mér­ge­zés ese­tén for­dul­tak hoz­zá mint vé­dő­szent­hez. Tisz­te­le­té­re a 11. szá­zad­ban ala­pí­tot­ták az an­to­ni­ta szer­ze­tes­ren­det, amely a sze­gé­nyek, be­te­gek, kü­lö­nö­sen a Szent An­tal tü­zé­ben szen­ve­dők gon­do­zá­sát, ápo­lá­sát te­kin­tet­te fel­ada­tá­nak.

A ko­los­tort Szent An­tal ha­lá­la után ala­pí­tot­ták kö­ve­tői a 4. szá­zad­ban; az épít­ke­zés 350 tá­ján fe­je­ző­dött be. Az egyip­to­mi kor­mány ál­tal tá­mo­ga­tott pro­jekt ke­re­té­ben res­ta­u­rál­ták a klast­ro­mot kö­rül­ve­vő erő­dít­mény­sze­rű fa­la­kat. Fel­újí­tot­ták a két fő­temp­lomnak – a 14. szá­zad­ban épült Apos­to­lok-temp­lom­nak, va­la­mint a 6. szá­za­di Szent An­tal-temp­lom­nak – a fa­la­it, ta­ta­roz­ták a szer­ze­te­sek cel­lá­it, va­la­mint azt a 6. szá­za­di vé­dő­bás­tyát, ahol a re­me­ték a kö­zép­kor­ban me­ne­dé­ket ke­res­tek a fosz­to­ga­tó be­du­in tör­zsek tá­ma­dá­sai so­rán. Új szenny­víz­el­ve­ze­tő rend­szert épí­tet­tek ki a ko­los­tor­ban, ahol je­len­leg is több tu­cat szer­ze­tes él, s ame­lyet gya­kor­ta lá­to­gat­nak a za­rán­do­kok.

A re­konst­ruk­ci­ós mun­kák so­rán az egyip­to­mi ame­ri­kai ku­ta­tó­köz­pont ré­gé­szei meg­ta­lál­ták az ere­de­ti szer­ze­te­si cel­lá­kat az Apos­to­lok temp­lo­ma alatt. A fel­tá­rá­sok be­fe­jez­té­vel a temp­lom pad­ló­za­tá­ba vas­tag üveg­la­po­kat épí­tet­tek be, ezek­nek kö­szön­he­tő­en a hí­vők meg­te­kint­he­tik a re­me­ték ko­ra­be­li „lak­osz­tá­lya­it”.

MTI