evél&levél
A harmadik könyv lehetne
Tisztelt Szerkesztőség! Megalakult a reformációi emlékbizottság – olvashattuk a lap ez évi hatodik számában. Ugyan több mint hét év van még a jeles 2017. október 31-ei dátumig, de a teendő is sok. A lutheri 95 tétel wittenbergi vártemplomkapura való kiszögelésének ötszázadik évfordulója a mi számunkra is sok mindenre alkalom.
Alkalom, hogy megmutassuk magunkat a világnak, hogy templomainkba minél többen térjenek be, de főleg minél többen érezzék meg a szeretetet, Isten szeretetének erejét. Merthogy a mai ember életében ennek a szeretetnek a megtapasztalása sokak számára nem perspektíva, nem cél.
Alkalom mindannyiunk számára, hogy erőt merítsünk a lutheri teológiából mintegy elősegítve ezzel is egyházunk megújulását. Ki-ki persze a maga teológiai tájékozottsági szintjén. Szükség van így olyan konferenciákra, teológiai kiadványokra, amelyekből az érdeklődők építkezhetnek, amelyekből a lutheri teológia új, talán eddig még nem eléggé feltárt oldalait ismerhetik meg.
A leginkább azonban arra van szükség, hogy egyházunk egyszerű tagjai is megismerjék a lutheri teológia lényegét. A hétköznapokból sokan ismerhetjük az evangélikus egyház, illetve más felekezetek istentiszteleti rendje közötti azonosságokat, különbségeket. Azonban ha teológiai alapvetések vonatkozásában kellene a hasonlóságról, illetve a különbségekről beszélni, a legtöbbünk számára ez már nehézséget jelentene. Lutheránusok vagyunk, de azontúl, hogy a legtöbbünk születésével, megkeresztelésével nyert polgárjogot egyházunk tagságára, Lutherről csupán annyit tud, amennyit egykor a konfirmációra készüléskor elsajátított. Az ötszázadik évforduló jó alkalom, hogy ezen is változtassunk.
Egyházi, teológiai házi könyvtára kinek-kinek másmilyen. Ki több, ki kevesebb könyvet forgat. Az első helyen azonban mindenképp a Biblia áll, mint olyan könyv, amely a leggyakrabban megfordul kezünk között, míg a második helyet az Evangélikus énekeskönyv foglalja el.
A reformációi emlékbizottság több kiadvány, teológiai mű megjelentetését vette tervbe. Azt gondolom, meg lehetne jelentetni egy olyan, Lutherről szóló könyvet, amely ennek a könyvtárnak a harmadik helyére illeszkedhetne. Amelytől elvárható, hogy minden lutheránus könyvtárában megtalálható legyen, amely egyszerű nyelvezeten íródott, s amelyben benne van mindaz, amit Luthertől és Lutherről illik ismernie egy mai lutheránusnak. Lehessen belőle épülni, másokat építeni, s amely meghatározza, megerősíti evangélikus azonosságtudatunkat. A lutheri életmű legfontosabb részei és azoknak mai magyarázata mellett legyen benne ismertetve Luther Márton élete, munkássága, tevékenységének egykori és mai társegyházi megítélése.
A közelmúltban megrendezett harmadik Luther-konferencia jelmondata „Teológia nem csak teológusoknak” volt. A teológiai házi könyvtárunk harmadik helyére kívánkozó kötet ezt a gondolatot valósíthatná meg.
Tisztelettel:
Malya Péter (Gyöngyös)