Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 10 - Le­mon­dott tiszt­sé­gé­ről a né­met evan­gé­li­kus egy­ház ve­ze­tő­je

Keresztutak

Le­mon­dott tiszt­sé­gé­ről a né­met evan­gé­li­kus egy­ház ve­ze­tő­je

It­tas ve­ze­tés, il­let­ve az emi­att el­le­ne in­dí­tott bí­ró­sá­gi el­já­rás mi­att múlt szer­dán le­mon­dott tiszt­sé­gé­ről a Né­met­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház (EKD) ve­ze­tő­je. Mar­got Käß­mann egy­út­tal le­mon­dott han­no­ve­ri püs­pö­ki tiszt­é­ről is.

Az ötvenegy éves Käß­mann az el­ső női ve­ze­tő volt a több mint hu­szon­öt­mil­li­ós né­met evan­gé­li­kus egy­ház élén. A le­mon­dást meg­elő­ző hét­vé­gén it­ta­san ült a vo­lán­hoz, és egy köz­le­ke­dé­si sza­bály­sér­tés nyo­mán vé­ré­ben 1,54 ez­re­lé­kes, a tel­jes ve­ze­tés­kép­te­len­sé­get je­len­tő al­ko­hol­szin­tet ál­la­pí­tot­tak meg.

Az egy­há­zi tiszt­sé­ge­i­ről va­ló le­mon­dást ma­ga Käß­mann je­len­tet­te be rend­kí­vü­li han­no­ve­ri saj­tó­ér­te­kez­le­tén. Ez­út­tal is el­is­mer­te, hogy hi­va­ta­lá­nak, il­let­ve te­kin­té­lyé­nek ár­tó sú­lyos hi­bát kö­ve­tett el. A jö­vő­ben az or­szág leg­né­pe­sebb egy­ház­ke­rü­le­té­ben egy­sze­rű lel­kész­ként kí­ván te­vé­keny­ked­ni. Käßmann 1999 óta volt Han­no­ver püs­pö­ke.

Az EKD ve­ze­tő szer­vé­nek szá­mí­tó ta­nács ve­ze­tői ko­ráb­ban még ki­áll­tak Käss­mann mel­lett, osz­tat­lan bi­zal­muk­ról biz­to­sít­va őt. Mind­azon­ál­tal rá­bíz­ták a „jö­vő­be­li kö­zös út­tal” kap­cso­la­tos dön­tést, ami meg­fi­gye­lők sze­rint már ar­ra utalt, hogy el­fo­gad­nák a le­mon­dá­sát.

A Käß­mann-ügy fel­zú­du­lást oko­zott az egy­ház­ban és az egy­há­zon kí­vül is. A püs­pök dön­té­se szak­ér­tők sze­rint sú­lyos csa­pást je­lent az evan­gé­li­kus egy­ház­ra. A lu­the­rá­nus egy­há­za­kat össze­fo­gó EKD élé­re ta­valy ok­tó­ber­ben meg­vá­lasz­tott Käß­mann ugyan­is az evan­gé­li­kus egy­ház leg­nép­sze­rűbb sze­mé­lyi­sé­ge volt Né­met­or­szág­ban. Nyi­tott­sá­ga, őszin­te­sé­ge, em­ber­sé­ge és ki­vá­ló szó­no­ki ké­pes­sé­gei mi­att rend­kí­vü­li nép­sze­rű­ség­nek ör­ven­dett. Előd­jé­vel, Wolf­gang Hu­ber ber­li­ni püs­pök­kel együtt az egy­ház kor­sze­rű­sí­té­sé­nek leg­főbb hí­ve volt. He­lyé­re nem lesz könnyű ha­son­ló­an ka­riz­ma­ti­kus sze­mélyt ta­lál­ni.

Egyes ér­te­sü­lé­sek sze­rint a né­met kor­mány köz­vet­ve je­lez­te, hogy a tör­tén­tek után Käß­mannt nem szí­ve­sen te­kin­ti tár­gya­ló­part­ner­nek. Az EKD im­már le­mon­dott ve­ze­tő­jé­nek hi­va­ta­li ide­je alatt meg­gyűlt a ba­ja a Mer­kel-kor­mánnyal, új­évi pré­di­ká­ci­ó­já­ban ugyan­is szo­kat­lan nyílt­ság­gal je­lez­te, hogy nem ért egyet az af­ga­nisz­tá­ni né­met ka­to­nai sze­rep­vál­la­lás­sal, és a be­fe­je­zé­sét sür­get­te. Ál­lás­fog­la­lá­sa meg­rö­kö­nyö­dést vál­tott ki az egy­há­zi „be­avat­ko­zást” sé­rel­me­ző ber­li­ni kor­mány­kö­rök­ben, és nem sok­kal ké­sőbb egyez­te­tő meg­be­szé­lés­re ke­rült sor köz­te és Karl-The­o­dor zu Gut­ten­berg vé­del­mi mi­nisz­ter kö­zött.

Käß­mann utó­da az EKD élén min­den va­ló­szí­nű­ség sze­rint az evan­gé­li­kus egy­ház je­len­le­gi má­so­dik em­be­re, az ed­di­gi he­lyet­tes, a Raj­na-vi­dé­ki egy­ház­ke­rü­let ve­ze­tő­je, Ni­ko­laus Sch­ne­i­der lesz. Ő azon­ban elő­ze­te­sen je­lez­te, hogy nem kí­ván hosszú idő­re az EKD ta­ná­csá­nak el­nö­ke len­ni, így vár­ha­tó, hogy az egy­ház zsi­na­ta no­vem­ber­ben új ve­ze­tőt vá­laszt.

Saj­nál­ko­zá­sát fe­jez­te ki Mar­got Käßmann le­mon­dá­sa mi­att Ro­bert Zol­litsch, a né­met ka­to­li­kus püs­pö­ki kon­fe­ren­cia el­nö­ke. Fre­i­burg ér­se­ke ugyan­ak­kor han­goz­tat­ta, hogy meg­ér­ti az EKD el­nö­ké­nek dön­té­sét.

MTI