e-világ
Párhuzamok
Biztosan többen ismerik Zöld Ferenc nevét, akivel a Magyar Nemzet nemrég egész oldalas interjút készített. A nyolcvanas években a könyvkiadók egyesülésének vezetőjeként a hazai szellemi élet bátor és szorgalmas munkása volt. A rendszerváltás után az Akadémiai Kiadó vezetője, majd – megvalósítva régi álmát – a Margit körúton könyvesboltot nyitott.
Üzletének fő specialitása a határon túli magyar kiadók és a határon túlról szóló kiadványok árusítása volt. Aki e téren tájékozott akart lenni, annak ajánlatos volt időről időre betérni Feri Custos (azaz „őriző”) nevű boltjába.
Sajnálatos módon e bolt, mint annyi más szép és jó kezdeményezés, anyagilag nehéz helyzetbe került, mára ellehetetlenülvén, bezárni készül. A végkiárusításon érdekes, jó könyveket olcsón meg lehet kapni (ez itt a reklám helye volt). Mivel nem messze lakunk, és ügyes-bajos dolgaim is arra vezettek, betértem Zöld Ferihez, ahol három érdekes, a felvidéki magyar kultúráról szóló könyvet vettem (ezer forintba sem került összesen!).
Szóba is elegyedtünk; húsz évvel ezelőtt a Felvidéket támogató Rákóczi Szövetség megszervezésénél lelkesen együttműködtünk, Feri volt az alapítvány vezetője. Mosolygósan is keserű volt, elmondta, hogy nem így képzelte pályája végét, valami elismerés jólesett volna neki. Mondtam, hogy e jelenlegi fals világban talán éppen az a gyanús, ha valakit ez a rendszer megdicsér, és az a „kitüntetés”, ha nehéz helyzetbe kerül, vagy nem veszik észre.
Szó került a Magyar Nemzet-beli interjúban is emlegetett esetről: a nyolcvanas évek közepén a (túl)érett kádárizmus „kedélyes pangása” közepette a neves lengyel tudósítónak, Kapuścińskinek akartak a magyar másként gondolkodók kiállítást szervezni. A meghívottnak viszont az volt a feltétele, hogy Csoóri Sándor nyissa meg az alkalmat, ami nem volt könnyű az akkori viszonyok között, hiszen a nemzetnek Illyés Gyula óta szinte legtekintélyesebb irodalmára az akkori hivatalosok előtt nem volt kedves. (Duray Miklós felvidéki magyar jogvédő Kutyaszorító című művéhez írt előszava miatt még szilenciumot, azaz hivatalos szájkosarat is kapott.)
Na már most, Zöld Feri tárgyalt a párt (MSZMP) kulturális életet felügyelő hatalmasságával, Knopp elvtárssal. Knopp elvtárs kiabálva dirigált, fenyegetett, és követelte, hogy Csoóri szelídítse mondanivalóját, ne ejtse ki a szovjet tömeggyilkosság helyszínének, Katyńnak a nevét. Mire Zöld Feri megjegyezte, hogy akkor bizony elmarad a kiállítás. A „liberális külsőre” akkor azért már sokat adó elvtársak egy ilyen botránytól is tartottak, így hát végül a kiállítás megtartatott.
A lényeg azonban most következik: Knopp elvtársnak volt akkor egy érdemes és nagy jövő elé néző, kétségtelenül (akkor még) szerényebb kolléganője: Lendvai elvtársnő. A szóban forgó hölgy (ugye, az olvasó sejti, kiről van szó?) nemcsak hogy átvészelte a rendszerváltást, hanem mára az országban húsz év után elképesztő hatalomra, befolyásra szert tevő párt (hatalomipari holding?) egyik első emberévé küzdötte föl magát. És itt zárul a kör, itt nevet a képünkbe a történelem.
Zöld Feri szabad szellemi életet, határon túli magyarságot odaadóan szolgáló tevékenysége ilyen szomorú véget ért, míg a másik oldalon a diktatúra főcenzorának „asszisztensnője” nagyon is megtalálta a helyét az életben. Egyrészt a keserűség fojtogatja az ember torkát, hogy oda süllyedtünk, hogy anyagilag nem bírunk könyvet venni, szellemileg nem igényeljük az értékes irodalmat, politikailag pedig képtelen volt az ország értékelni azt a páratlan szolgálatot, amelyet – például – Zöld Feri értékes határon túli irodalmat terjesztő tevékenysége jelentett.
Lendvai elvtársnő esete akár jelképe is lehetne a mai fancsali helyzetnek. Képzeljük el, ha mondjuk a második világháború utáni Németország valamelyik vezető pártjának az élén feltűnt volna Goebbels propaganda- és hazugságügyi minisztériumának valamelyik „dolgozója”. Ugye milyen abszurd gondolat? Lendvai elvtársnő és társai azonban – akár a szocializmus, akár a kapitalizmus építésének a frontján – mindig elöl járnak, és utat mutatnak a népnek. (Azt, hogy milyet, már mindannyian tudjuk…)
Czenthe Miklós