Egyházunk egy-két hete
Tisztségviselők találkozója
„Erősítsétek a lankadt kezeket, tegyétek erőssé a roskadozó térdeket!” – ezzel az ézsaiási igével (Ézs 35,3) köszöntötte Heinemann Ildikó espereshelyettes a múlt szombaton Gyónon összegyűlt jó ötvenfős, pénztárosokból, felügyelőkből, más tisztségviselőkből és nem utolsósorban lelkészekből álló gyülekezetet. A fenti ige alapján tartott áhítat után vette kezdetét a Dél-Pest Megyei Egyházmegye hagyományosan február végén megrendezett péntárosi találkozója.
A résztvevők az egyházmegye számvevőszéki elnöke és pénztárosa irányításával készültek az előttük álló gazdasági-pénzügyi feladatok elvégzésére. Az éppen időben megérkezett 2010. évi gazdasági körlevél megismerése, illetve a zárszámadás- és költségvetés-készítés gyakorlati kérdéseinek megbeszélése adta a fő napirendi pontokat.
De mit csináltak ezalatt a többiek?
Annak is hagyománya van már a Dél-Pest Megyei Egyházmegyében, hogy a pénztárosi találkozóval egy időben egybegyűlve a tisztségviselők is megbeszélik ügyes-bajos dolgaikat. Az elmúlt évben az Élő kövek egyháza című stratégiai dokumentum biztosított aktuális témát.
Az idei találkozóra már tavaly ősszel megkezdődött a készülődés. A folyamatot az októberi lelkimunkás-konferencián felmerült kérdéskör indította el. Ekkor határoztak úgy, hogy a gyülekezetek szervezett és hatékony módon kezdjenek el foglalkozni azokkal a kérdésekkel, amelyek nap mint nap – vagy csak alkalmanként, de jelentősen – befolyásolják működésüket, eredményességüket vagy kudarcaikat. Ennek az eszközéül az úgynevezett SWOT elemzést választották.
A rövid útmutató segítségével minden gyülekezet elkészítette a maga elemzését, amelyet elküldött az elnökségnek. Ebből az igen terjedelmes anyagból fontossági sorrend alapján (az adott kérdés hány gyülekezet anyagában szerepel?) készült el az egyházmegyére jellemző elemzés, vagyis a leginkább jellemző erősségek, gyengeségek, lehetőségek és veszélyek gyűjteménye.
Az összeállítás és az aznapi munkamódszer bemutatása után négy kisebb csoportot alakítva láttak munkához a résztvevők. A csoportok a gyengeségek és veszélyek kategóriából kaptak egy-egy problémamegfogalmazást: 1. Látogatások – a bizalom hiánya (Németh Mihály); 2. Alacsony látogatottság – a kompromisszumkészség hiánya (László Milán); 3. Kikonfirmálódás – anyagi nehézségek (Heinemann Ildikó); 4. Elöregedés – külső kommunikáció (Krámer György).
A hatfős csoportok beszélgetéseik során egy feladatlap öt kérdésére is választ keresve igyekeztek feldolgozni a témát. A kérdések firtatták az okokat, az erősségek és lehetőségek oldalon a megfelelő választényezőket, a stratégiai feladatokat; azt, hogy ezek közül mit lehet azonnal (már hétfőn) alkalmazni, illetve kiket és hogyan lehet és kell bevonni a gyülekezetből a feladatok megoldására.
A kétszer negyvenöt perces felkészülési idő éppen csak elegendőnek bizonyult, egy kicsit belenyúlt az ebédre szánt időbe is. Az ebéd éppúgy, mint az egész nap, dicséretére válik a gyóni gyülekezet szorgalmas asszonyainak, segítőinek.
Az ebédet követően immár ismét az egész csapat együtt hallgatta meg a Szolnokról és Dunaharasztiból érkező Berényi Tünde és Kőszegi János civil kezdeményezésekre buzdító szavait. Ezalatt a csoportok szóvivői még végiggondolhatták, hogyan is mutatják majd be délelőtti munkájuk eredményét a többieknek. Külön köszönet illette az ezt a feladatot kitűnően megoldó Heinemann Ildikót, Buday Zsoltot, Kovács Endrét és Óvári Pétert. Az elkészült anyagot minden gyülekezet megkapja elektronikus úton is.
Az egybegyűlteket a vendéglátó lelkész, László Milán Jézus Krisztus szavaival bocsátotta útjukra: „Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól.” (Jn 17,15)
Bak Péter