Egyházunk egy-két hete
Jogos találkozó
Közel harminc jogász gyűlt össze március 10-én az Északi Egyházkerület Püspöki Hivatalában. Immár hagyománnyá vált az utóbbi években, hogy az egyházkerület vezetése egy-egy szakma evangélikus képviselőit hívja meg a püspöki hivatalba. A találkozók célja új kapcsolatok kiépítése, a meglévők ápolása, illetve a szakmabeliek és az egyház együttműködésének megalapozása.
A jogi pályán dolgozók (ügyvédek, ügyészek, bírók, jogtanácsosok) szakmai tudására mindig szükségük van a gyülekezeteknek és az intézményeknek. A célok megvalósítása pedig még gördülékenyebb lehet, ha evangélikus gyülekezeteink életében is részt vevő hívekről van szó.
Az együttlét Benczúr László kerületi felügyelő köszöntőjével kezdődött, majd dr. Fabiny Tamás püspök tartotta meg áhítatát Mt 5,17–20 alapján. A Hegyi beszédből választott textus annak a „törvénygyűjteménynek” a része, mely a keresztény ember számára olyan kézikönyv, mint a jogászoknak a jogi könyvek. Emberi és isteni törvény azonban merőben más. Az egyházban is fontos a jog és az igazság keresése, de elsősorban nem világi módon és a magunk igazát bebizonyítva, hanem mindig krisztusi lelkülettel és az egyházért végzett szolgálat jegyében – mondta a püspök.
Dr. Boleratzky Lóránd nyugalmazott egyetemi magántanár Az evangélikus egyházjog mai aktualitása címmel tartott előadást, melyben részletesen szólt az egyházjog és az oktatás kapcsolatáról. Többek között megállapította: az egyházjog elengedhetetlen az egyház mint szervezet számára. Ezért kellene még inkább szorgalmazni és erősíteni az oktatását, kiváltképp a lelkészképzésben.
A kilencvenéves, nagy szaktekintélynek számító jogász után dr. Székács György ügyvéd, a Magyarországi Evangélikus Egyház országos ügyésze Jogi kérdések egyházunk és gyülekezeteink mindennapjaiban címmel tartotta meg – konkrét esetek említésével – gondolatébresztő referátumát. Meglepő, mekkora az érintkezési felület közösségeink élete és a jog között: fegyelmi kérdések; gazdálkodás, építkezések; intézmények fenntartása; intézményvezetők választása, és még sorolhatnánk. Az ügyvéd ismét hangsúlyozta, mennyire körültekintően kell elkezdeni és kivitelezni bármilyen vállalkozást.
Az együttlét hátralévő két órájában pódiumbeszélgetés keretében vitatták meg a jelenlevők – dr. László Virgil jogász-teológus moderálásával – az előadásokban érintett problémákat. A beszélgetésben a két előadó, valamint dr. Pőcze Tibor ügyvéd és dr. Kőváriné dr. Benkő Ingrid, egyházunk országos irodájának jogtanácsosa vett részt.
A jogi szakértők nagy készséget és nyitottságot mutattak az együttműködésre, és többen is felajánlották segítségüket jogi kérdéseket érintő egyházi ügyekben. Az sem titok, hogy az egyház jogi struktúráját érintő változtatások körül is heves volt a disputa, azonban korai lenne még konkrét lépésekről beszélni. Mindenesetre reménységünk lehet az, hogy a szakma, az egyházi vezetés és a laikus elemek találkozásában nagy lehetőségek rejlenek.
Horváth-Hegyi Áron