A hét témája
Nairobi hírek
Interjú Bálintné Kis Beátával
Lapunkban már többször hírt adtunk arról, hogy a Bálint házaspár 2005 óta Nairobiban él; a vízmérnök Zoltán egy ENSZ-projekt vezetője, míg felesége, Bea a helyi evangélikus gyülekezet önkéntese. Afrikában nagyon sok árva gyermek és özvegyasszony él nagyon rossz körülmények között. A Heart to Heart (azaz „szívtől szívig”) Alapítvány nemcsak a fizikai problémákon – betegségek, szegénység, az oktatás hiánya stb. – igyekszik segíteni, hanem keresztény emberek lévén az igei üzenetet is közvetítik az ottani emberek számára. Beát az internet segítségével, e-mailben kerestük meg kérdéseinkkel.
– Olvasóink nemcsak lapunkon keresztül, hanem az Evangélikus Külmissziói Egyesület (EKME) révén is értesülhettek korábban a pártfogó szolgálatról. Áll még ez az „örökbefogadási” lehetőség?
– A pártfogói szolgálat, hogy úgy mondjam, „végtelenítve” működik. Lényege, hogy Magyarországról egy személy, család vagy más közösség havi háromezer forinttal támogat egy itteni árva gyermeket. Így minden pártfogónak személy szerint van pártfogoltja. A pártfogóknak lehetőség szerint rendszeresen küldünk tájékoztatást. Örömmel jelenthetem, hogy már körülbelül ötvenen vesznek részt ebben a szolgálatban!
– Ha nem is túl sűrűn, de évente azért többször is hazalátogat hosszabb-rövidebb időre. Ilyenkor tele van a bőröndje gyönyörű, kézzel készített dísz- és használati tárgyakkal. Az ezekért cserébe összegyűjtött adomány szintén fontos ügyet szolgál.
– Ezeket a kisméretű tárgyakat – kulcstartókat, ékszereket – nagyon szegény emberek, főleg özvegyasszonyok készítik, akiknek semmi más megélhetésük nincs. Tehát aki ezekből vásárol, nemcsak különleges, afrikai dísz- vagy ajándéktárgyhoz jut, hanem közvetlenül segít egy szükségben lévő családot. Mivel ezeket folyamatosan szállítjuk haza saját poggyászunkban, gyakorlatilag mindig kaphatók.
– Hogyan lehet hozzájuk jutni?
– Ha valakit – gyülekezeteket, iskolákat, egyéb közösségeket – érdekel, írjon nekem e-mailt a balint.nairobi@yahoo.com címre, vagy hívja fel Magyarországon Bálint Anikót a 20/ 824-5143-as telefonszámon. A két évvel ezelőttihez hasonlóan az idei Szélrózsa ifjúsági találkozón is tervezünk kenyai vásárt. Érdemes lesz felkeresni az EKME sátrát!
– Közeledik a húsvét. Hogyan készülnek az ünnepre?
– Kenyában a húsvét és a karácsony ünneplése nagyon különbözik az otthonitól. Nemcsak azért, mert itt az Egyenlítőn ilyenkor nyár van és hőség, és minden harsogó zöld, hanem az emberek életmódja miatt is. Rengetegen járnak Nairobiba dolgozni vagy iskolába vidékről, távoli falvakból. Ők az ünnepek előtti hetekben útra kelnek, hazamennek a szülőkhöz, rokonokhoz. „Megyünk kecskét enni” – így fogalmazzák meg utazásuk célját. Ilyenkor lassan kiürül a város, az üzletek, és a forgalom lecsendesedik. Nairobi kellemesen lakható várossá válik…
Mindez a gyülekezetben is nagyon érezhető. Egy hónap iskolai szünet van mindkét ünnep körül, tehát a kenyai tagok vidékre utaznak, a külföldiek pedig saját országukba. Ezért az ünnepi istentiszteleteken jóval kevesebben vesznek részt, mint máskor. De azért méltó az ünneplés, karácsonykor például sok-sok énekkel, külön programokkal tettük különlegessé az alkalmat. Mivel két gyermekünk, Anikó és Marci is itt volt velünk, családunk kis négytagú „kórusa” is adott elő hagyományos magyar karácsonyi énekeket.
A gyülekezetben már készülődünk a húsvétra; ismét megkértek, hogy írjak egy színdarabot, amit az ifjúság huszonöt tagja ad majd elő. Idén a húsvétot mi is otthon töltjük, de előtte még betanítom a szereplőket. Örülünk, hogy otthon, Magyarországon ünnepelhetünk, de be kell vallanom: gondolataink és szívünk egy részét „itthon”, Nairobiban hagyjuk itteni kedves barátainkkal, lelki testvéreinkkel.
BZs