A hét témája
Levél a pártfogóknak
Az alábbiakban rövidítve közöljük Bálintné Kis Beáta levelét, amelyet a támogatói szolgálat magyarországi pártfogóinak írt ez év februárjában.
Kedves Pártfogók!
Ismét elkezdődött egy új év, és ideje, hogy beszámoljak az itteni munkánkról.
Mindenekelőtt szeretném megköszönni a kitartó támogatást mindenkinek; azoknak, akik tudják tovább folytatni 2010-ben is, és azoknak is, akik kiléptek a támogatók sorából. Örömmel írhatom, hogy nagyon csekély a lemorzsolódás, sokkal több az új jelentkező. Míg 2008 márciusában 18 pártfogó volt, 2009 decemberét éppen a duplájával, vagyis 36 fővel zártuk. Ez a 36 fő 28 gyereknek teszi lehetővé, hogy ne az utcán csatangoljon egész nap, hanem viszonylag rendezett életet éljen, és iskolába járjon.
A támogatott gyermekeket három csoportba sorolhatjuk.
Ezeknek a gyerekeknek egyáltalán nincs lehetőségük kirándulni vagy nyaralni menni, így az év legnagyobb eseménye az évi három iskolai kirándulás. Ezek egynapos, nagyon egyszerű kirándulások, de óriási élményt jelentenek számukra. Díjuk négyszáz shilling (körülbelül ezer forint), de az árvák nevelőszülei ezt sem tudják kifizetni. Tehát aki plusz ajándékot küldött pártfogoltjának az év folyamán vagy karácsonyra, azt a kirándulásra fordítottuk, a többieknek pedig más forrásból fedeztük. Így egyetlen támogatott kis árvának sem kellett könnyes szemmel végignéznie, hogyan készülődnek a többiek a kirándulásra…
– Koruk szerint középiskolások. Ez körülbelül megfelel az otthon megszokott, 14–19 éves korosztálynak, akik nyolcadik után elkezdik a középiskolát. Kenyában nagyon sok bentlakásos iskola van. Ez az utazástól is megkíméli a gyerekeket, amellett az otthoninál nyugodtabb körülményeket és nagyobb fegyelmet biztosít a tanuláshoz. Az ő tandíjukat és kollégiumi díjukat kis pótlással fedezi a pártfogói díj. Ha csak mód van rá, úgy intézzük, hogy a tankönyveket és az egyenruhát a gondviselők vegyék meg, hogy ők is hozzájáruljanak a taníttatáshoz.
Ez az a csoport, amellyel nagyon nehéz kapcsolatot tartani, az iskolák gyakran Nairobin kívül vannak, de olyan is előfordul, hogy a gyerek több száz kilométerre Nairobitól kollégista. A harmadévek végén kiadott bizonyítványokat azonban minden esetben kérjük – és előbb-utóbb meg is kapjuk tőlük.
– Idősebb középiskolások. Sajnos sok gyerek kimarad az iskolából különböző okok miatt, a leggyakoribb a tandíj és más költségek fedezetének hiánya. De sok esetben azért nem tudnak iskolába járni, mert a betevő falatjukért kell kóborolniuk az utcákon, kéregetni, lopni, kukázni naphosszat. Ha egy gyerek teljesen árván marad Nairobiban, gyakran válik belőle utcagyerek, és akkor megindul a lejtőn lefelé.
Istennek hála, több példa is van arra, hogy iskolából kimaradt, utcagyerekké vált fiatalok lehetőséget kaptak, és éltek is vele. Ők huszonévesen nem ülnek vissza a gimnazisták közé, egyfajta esti iskolarendszerben folytatják tanulmányaikat. Ilyen esetben nem elég csak a tandíjukat kifizetni, valami egyszerű szállást és élelmet is kell nekik biztosítani. Ezért több pártfogót kell kijelölni számukra, akiknek az együttes segítsége teszi lehetővé számukra a tanulást. Ezeket a fiúkat személyesen számon tartjuk, beszélgetünk velük életükről, problémáikról, iskolai előmenetelükről.
Ez teljesen megegyezik az itteni elképzeléseinkkel, hiszen kibírhatatlanul nehéz látni az éhező, elkallódóban lévő, kitaszított kisgyermekeket, de nem kevésbé szomorú, ha egy húszéves, tehetséges fiatal nem tudja folytatni tanulmányait, és reménytelenül, céltalanul rossz társaságba kerül, vagy rossz útra kényszerül. Ezért egyre több ilyen fiatalt karolunk fel.
Velük közösen választjuk ki a felsőfokú tanfolyamot (egyetemre természetesen nem gondolhatunk), amit el szeretnének végezni. Magam is rendszeresen találkozom, hosszasan beszélgetek velük életükről, céljaikról. Már több végzett gyerekünk is van; akad, aki állást is talált, van, aki most keres. Az ő esetükben a tandíj jelentős összeg, ezért részükre három-négy pártfogó támogatása szükséges.
A többi programunkról röviden:
– A karácsonyi ünnepség nagyon jól sikerült, igazi szép közös ünneplése volt Jézus születésének.
– Az ebédeltetési program nagyon jól halad, a gyerekek kis énekkart alakítottak, február 7-én meghívtuk őket az Uhuru útra, a gyülekezetünkbe énekelni és bemutatkozni. Nagyon szép alkalom volt. Az összegyűjtött adományból edényeket, tányérokat és kanalakat tudunk vásárolni az étkezési programhoz (eddig kölcsöneszközöket használtunk).
Mint tudjuk, a támogatásban és étkeztetésben részt vevő gyerekek nem csak evangélikusok, legtöbben semmilyen egyházhoz nem tartoztak, többen közülük iszlám vallásúak. Ezért nagy örömmel írom, hogy mostanra mindannyian járnak a vasárnapi iskolába, a huszonötből hárman tavaly konfirmáltak, idén tízen járnak oktatásra. Szombatonként segítenek a templom és környéke takarításában. Sokak testvérei, szülei is elkezdtek istentiszteletre járni.
– Az utcagyerekek részére elkészült a zuhanyzó, heti két alkalommal mennek negyvenöten tisztálkodni, ruhájukat kimosni. Mivel a szárításhoz idő kell, berendeztek egy kis helyiséget raktárnak, ahol tartalék öltözékek állnak, ezt vehetik fel a kimosott helyett. Erre a célra igyekszünk minél több használt férfiruhát gyűjteni (otthonról küldeni nem érdemes!). A tisztálkodás és étkezés után áhítat és oktatás van a fiúknak, többen iskola-előkészítésen vesznek részt. A gondoskodás máris látszik a kis csapaton, reméljük, minél többen járhatnak majd közülük iskolába.
Természetesen ennyi család, gyerek, iskola és ügy számontartásával nagyon sok a teendő. A helyi embereknek nem erősségük a dolgok precíz nyilvántartása, ezért állandó irányításra, szervezésre van szükségük. A gyerekek látogatását a nyomornegyedekben nagyrészt helyi önkéntes munkások végzik, ebben és a nyilvántartási rendszer továbbfejlesztésében nagy segítségünkre volt Bence Zsófia, aki önkéntesként hat hónapig munkálkodott a Heart to Heart projekteken Nairobiban és másutt.
Hisszük, hogy Isten megáldja mindannyiunk erőfeszítését és segítő szándékát itt, Kenyában és otthon, Magyarországon is, amint így együtt igyekszünk ezeknek az elesett gyermekeknek a testi-lelki épülését szolgálni. És kérjük, hogy áldja meg azok életét is, akik személyes áldozatot is készek vállalni ezért a munkáért.
Nairobi, 2010. február 19.
Szeretettel
Bea