Egyházunk egy-két hete
Konferencia-visszhang
Hálatelt szívvel gondolok vissza az Evangélikus Kórházi Lelkigondozói Szolgálat Leányfalun rendezett konferenciájára, ahol az ökumenikus együttlét biztonságát is megérezhettem. Akaratlanul is felidéződtek bennem József Attila szavai: „Hiába fürösztöd önmagadban, / Csak másban moshatod meg arcodat.”
Amikor egy közösségbe készülök, mindig az a vezérelvem, hogy nyitott szívvel és lélekkel tudjam befogadni az embertársaim személyisége nyújtotta kincseket, amelyeket önmagukban hordoznak. Így csalódás még nem ért! Thomas Gordon hitvallását, amelyet pedagógusi múltamból jól ismertem, a konferencián Balogh Éva evangélikus kórházlelkésztől hallottam, s újra szíven ütött, hiszen egy nehéz külső konfliktusomban eszemben sem jutott, de a megoldások keresése közben automatikusan használtam. Az érthető, tömör előadás után lehetőségünk nyílt, hogy önmagunkban feldolgozhassunk egy konfliktushelyzetet megadott szempontok alapján.
Buda Annamária, a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodája Diakóniai Osztályának vezetője egy kis játékkal, mozgással tette színessé szolgálatunk mibenlétét. Szavaival élve: „Minden ember több, mint amennyinek látszik!”
Gregersen-Labossa György evangélikus lelkésztől, az egyház zsinata diakóniai bizottságának elnökétől egy alapvető és fontos igazságot vittem haza magammal: „Isten dicsőségét szolgáljuk, ezért szükséges, hogy az oltártól elindulva embertársaink felé a szolgálat után az oltárhoz térjünk vissza!” A közös imádságban az otthonosság érzése töltött el, és meglepődtem, hogy fáradtságom ellenére aktív tudtam maradni ebben a Jézussal eltöltött időben.
A következő előadó, Heinemann Ildikó evangélikus kórházlelkész gyakorlatra, szimbólumok keresésére építette előadását, ami számomra igen kedves volt, és arra inspirált, hogy az önkéntes beteglátogatóimmal is megosszam, feldolgozzam a szimbólumokkal való élést.
Honti Irén evangélikus kórházlelkész a belső konfliktusaink kapcsán egy konkrét eset segítségével tette világossá előttünk, hogy 96%-ban azt szeretnénk, hogy a másik személy vagy a környezet változzon meg, és ritkán gondolunk arra, milyen mozgásterünk lehetne azáltal, ha saját beállítottságunkon tudnánk változtatni. „Óriási lehetőség van ebben! Amikor úgy érezzük, nincs megoldás egy konfliktusra, akkor befelé figyelve, a függőleges kapcsolatot megtalálva Jézussal átadhatjuk neki terheinket, érzéseinket! Neki van hatalma elvenni ezeket, hiszen ő a Szabadító!” Ehhez a célhoz segítenek az önreflexióink: elfojtott érzelmeink felismerése és alkalmas helyen, időben történő felszabadítása, álmaink megértése és önmagunk feltétel nélküli elfogadása, mely a belső építkezésünk alapja.
Kulcsár Zsuzsa kórházlelkész csendes jelenlétével és Isten-szeretettel átitatott szavaival zárult a konferencia: „A reményünk az, hogy konfliktusaink nincsenek Isten nélkül, s tudjuk, hogy a kereszt konfliktusa volt a legnagyobb itt a földön, s még most is mennyien élnek belőle!”
Hálásan köszönöm a lehetőséget, hogy a Váci Egyházmegye lelkigondozójaként részt vehettem feladataink, nehézségeink megbeszélésében, és megerősödve, egymástól kapott kincsekkel térhettem haza, betöltve ezzel is a szolgálatra szánt szerepemet: „Légy egy fűszálon a pici él…” (József Attila)
Horváth Gáborné Magdi római katolikus lelkigondozó a hatvani kórházban