Élő víz
Dilemma
A sor csendben haladt előre. Csupa jól öltözött, szelíd arcú ember vett részt a mozgó úrvacsorán. Igaz, ez nem olyan meghitt, mint mikor a térdeplőn vesszük magunkhoz a szentséget, de néha elkerülhetetlen, hogy – valami igazán fontos okból – gyorsabban fejeződjön be a szertartás. S a gyülekezet ilyenkor – mint ahogy ezen az alkalmon is – elfogadja, megértően veszi tudomásul az alkalmi változást.
Látásból csaknem mindenki ismerős volt, sőt néhányukhoz kifejezetten közeli kapcsolat köt. Mindenki csendben várt, csak egy ember lógott ki a sorból. Ő sem hangoskodásával vagy viselkedésével, de ruházata, ápolatlan haja, bizonytalan járása nem hagyott kétséget afelől, hogy hajléktalan. Már korábban feltűnt, amint elhúzódva, az utolsó sor mögött kuporgott egy széken. Az ilyet hamar kiszúrja az ember. Fél szemmel még azt is láttam, amint felállva, a gyülekezettel együtt válaszolt a gyónási kérdésekre. Bizonyára nem először vett részt ilyen alkalmon.
Most meg ott állt a sorban. Előttünk! Koszosnak éppen nem lehetett nevezni, de az is igaz, nem volt nehéz megállapítani, hogy a közelében van. Jó-jó, Jézus sem csak a jó szagúakat szerette. De miért nem állt egy kicsit hátrébb, vagy én lettem volna csak egy kicsit is fürgébb, hogy elé kerüljek! És ha valami fertőző betegsége van? Nekünk vigyáznunk kell magunkra, felelősséggel tartozunk egymásért és a családtagjainkért is. Lehet, hogy mégis idejétmúlt a közös kehely? A csudába! Most mondtam ki, hogy megbocsátottam, és hogy igyekezem – s akkor tessék. Egy ilyen kellemetlen helyzet. A sor meg egyre csak halad. Nemsokára mi következünk. Még nem lenne késő csendben elsomfordálni.
Az imbolygó léptű ember közben a lelkész elé ért. Hogy máskor is így szokta-e, vagy csak most gondolta ekképpen helyesnek, netán a valamilyen rejtélyes módon kifürkészett gondolataimnak engedelmeskedve cselekedett, nem tudom, de összezárt kezeit maga előtt tartva jelezte, a tenyerébe kéri az ostyát. Majd továbblépve bemártotta a kehelybe, a szájába helyezte a mennyei táplálékot, és egy különös, szinte groteszk mozdulattal meghajolt, mielőtt lassan, imbolygó lépteivel elindult a karzat alatti félhomály felé.
Többen végignézték a különös jelenetet, de nem látszott megdöbbenés az arcokon. Egyértelmű volt, hogy ez a számkivetett, nincstelenségben élő, minduntalan megalázott ember így fejezte ki a legnagyobb köszönetét. Az ő kommunikációs kultúrájában ez volt a hála kifejezésének legmagasabb foka.
Nagyon hosszasan nem nézhettem utána, hiszen sorra kerülvén oda kellett állnom a lelkész elé, hogy én is magamhoz vehessem Krisztus testét és vérét. De azóta sem felejtettem el, hogy azon az alkalmon nem voltam méltó az Úr szent ajándékainak vételére.
Gyarmati Gábor