evél&levél
És a szülők?
Az Evangélikus Élet 75. évfolyamának 8. számában (2010. február 21.) a Magyarországi Baptista Egyház Békehírnök című hetilapjából Prioritások címmel közölt cikket a témára való tekintettel hálával és teljes egyetértéssel olvastam. Ez a cikk annak a mentőövnek egy része, amelyet minden arra hivatott vagy nem hivatott, de felelősen gondolkodó ember népünk, de talán az emberiség megmentése érdekében próbál „bedobni” a komoly veszélyeket előidéző „világtengerbe”.
Úgy gondolom, hogy az ember belső világa és környezete oda-vissza függ egymástól. Teremtőnk ránk bízta földi életünk feltételeinek, a természetnek a megbecsülését, gondozását. Hogy erre alkalmasak legyünk, életünk emberi módon való éléséhez „szabályokat” határozott meg.
Az ember élete kezdetén gondozásra, nevelésre szorul, melyhez megfelelő körülmények szükségesek. Az említett cikkben éppen arról az alapvető feltételről van szó, amely – Isten bölcs rendelése szerint – mind az emberi élet, mind a környezete szempontjából optimális. Köszönöm ennek a cikkben világosan megfogalmazott értelmezését.
Amit kerestem az írásban, az a negyedik parancsolatra mint Isten egyik „szabályára” való utalás. Hetvenkilenc éves vagyok, gyermekem nincs, s egy idősek otthonában élek. Fiatalabb generációink egyes tagjai szájából már hallhattam, hogy neki gyermeke(i) felé van kötelezettsége; neki az a családja. Tagja-e egy családnak a szülő szülője? Egyházi lapról lévén szó különösen fontosnak tartom azt megkérdezni: az a szeretet, amely Isten felől a szülőn keresztül a gyereket érinti, csak „lefelé” működhet?
A ma élő emberiség le- és felfelé egyaránt szenvedi a feltétel nélküli, önfeláldozó szeretet hiányát, pedig az tartaná össze a családokat. Van-e megfelelő példa a gyermekek előtt arra a szülő felé irányuló szeretetre, ami példaértékű lenne? A gyermeknevelésnek ez is kritikus pontja, s ez az idő múlásával mind hatványozottabban súlyosbodó problémát jelent a család összetartásának, fogalmának terén. Lehet-e úgy a jövő generációra gondolni, hogy nemcsak a keresőképesek száma marad el jócskán a nyugdíjasok számától, de a család „épületét” összetartó „malter”, a szeretet sem időtálló, tartalmatlan? Ennek következményét a ma élő idősek is nagy számban érzik, de a jövőre nézve különösen fontos lenne e téren is Isten „szabályainak” betartása, betartatása.
Erős vár a mi Istenünk!
Csuti Istvánné (Budapest)