Egyházunk egy-két hete
Mikko csángált Barcaságban
Ifjúsági találkozók és nyári táborok szép emlékei között tartjuk számon a közös énekléseket, akár a tábortűz körül, akár áhítatokon. Keresztény közösségekben a Kárpát-medencében is jól ismertek a finn eredetű énekek, amelyek sajátos dallamvilágukkal magukkal ragadó hangulatot és közösséget tudnak teremteni. Nagy várakozással indultam hát március 13-án a hosszúfalu-felszegi Csángó Házba, ahol a Mikko Goes to Heaven nevet viselő, keresztény zenét játszó finn együttes koncertje volt beharangozva.
Az alkalmat szervező ifj. Domokos Jenő ifjúsági lelkésztől megtudtam, hogy az együttesből Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök kezdeményezésének eredményeként jöttek el ketten, és két helyszínen fognak koncertezni, a felszegi Csángó Házban, illetve másnap Zajzonban, az istentiszteleten.
Az együttesről előzetesen annyit tudtam meg, hogy hattagú, és Brazíliától Japánig számos helyszínen zenélt már – most, a koncert után nyugodtan feltételezhetem, hogy nagy sikerrel. A gitárral felszerelt két fiatal már az első akkordtól kezdve teljesen kitöltötte a teret a zenéjével, amelyből két dolog sugárzott át különösen: a zenei felkészültségük, valamint az énekelt dalok teljes át- és megélése.
Számomra érdekes módon a koncert csúcspontját az jelentette, amikor – az egyik gitár lehangolódván – az együttes vezetője háttérbe vonult hangolni a hangszerét, közben pedig a társa a lehető legközvetlenebb és legtermészetesebb módon mesélt életéről. Elmesélte a fiatalkori útkereséseit, azokat a zsákutcákat, amelyeket megjárt, és amelyekből saját bevallása és utólagos felismerése szerint Isten vezette ki. Ez a személyes hangvételű beszéde, helyesebben bizonyságtétele volt az a pillanat, amikor a jelen levő több mint hetven fiatal felismerhette, hogy missziós célú és igehirdetői jellegű koncerten vesznek részt.
Az angolul, finnül (és egy refrén erejéig japánul) énekelt dalok lassan, de biztosan oldották a közönséget, amely zömében a hétfalusi ifjúság tagjaiból állt, de jelen voltak a Brassóban működő egyetemi ifjúsági csoport tagjai és békéscsabai cserediákok is. A fiatalok a koncert végére teljes átéléssel követték a dalokat, egészen az együtt éneklésig.
Legnagyobb örömömre hallhattuk finn nyelven és együtt énekelhettük magyarul az általunk számtalanszor énekelt, Atyám, két kezedben című, rendkívül szép éneket, amely egyértelműen a koncert feledhetetlen pillanata marad sokak számára.
Az énekek között elhangzott átvezető beszédekből megtudtuk, hogy a két zenész ittléte alatt többfelé is kirándult, megnézték az 1848–49-es forradalom és szabadságharc Hétfaluhoz kötődő emlékhelyeit, több alkalommal találkoztak a helyi fiatalokkal, és a két koncert után indulnak vissza Finnországba – a Domokos Jenő által átadott meghívással és azzal az általuk tett ígérettel, hogy minél hamarabb igyekeznek teljes létszámban ismét eljönni Romániába.
Hankó Szilamér