e-világ
Tippek a Google böngészőjéhez
A Google böngésző, a Chrome egyre népszerűbb. A szimpatikus szoftverhez adunk most néhány tippet, amelyekkel még jobban kihasználhatjuk a benne rejlő lehetőségeket.
A Net Applications elemzőcég szerint jelenleg közel hat százalékunk használja a Chrome-ot, de a webtudatosabb felhasználók körében háromszor ekkora részesedést tudhat magáénak a szoftver.
Egy böngésző növekedésének legfontosabb eleme a Firefox berobbanása óta az, hogy mindenféle kiterjesztésekkel gyakorlatilag korlátlanul tudjuk növelni a funkcionalitást. Hiába gyors egy böngésző, hiába tud száz dolgot, a szabadon bővíthetőség – a százegyedik funkció – ma már szinte kötelező.
Bár a Google Chrome-ba már igen régen a Firefoxhoz hasonló kiterjesztéseket lehet telepíteni, sokan ezzel még mindig nincsenek tisztában. De még a bővíthetőséget ismerők közül sem mindenki tudja, melyek is az alapvetően fontos Chrome-kiterjesztések. Ebben próbálunk most segíteni.
Reklámok kiszűrése
Abban a világban, ahol a weboldalakon szinte minden második kép reklám, rögtön kezdjük is egy reklámszűrő feltelepítésével. A Firefoxban is népszerű hirdetésszűrő megoldások a Chrome-ban sajnos kissé komolytalanul működnek: a reklámok le- és betöltődnek, ezután az AdThwart kiterjesztés csak elrejti őket. Így például a forgalmi korlátos mobilneteseket egyáltalán nem segíti a megoldás: az adatforgalom nem csökken. Az élmény korlátlan nettel sem az igazi, hiszen előbb beugrik mindegyik hirdetés. Hozzá kell gyorsan tennem: ez nem a kiterjesztések, hanem a böngésző hibája, de a fejlesztők állítólag már dolgoznak rajta. Addig is a semminél mindenképpen jobb, ha telepítjük az AdThwart kiterjesztést.
Értesítés az új e-mailekről
A böngészés után a második legfontosabb terület a levelezés. Valószínűsíthető, hogy a Google böngészőjét használók jelentős része egyben Gmail-felhasználó is – nekik ajánlom a Google Levélfigyelő nevű bővítményt. Ez diszkréten, de határozottan – és nem utolsósorban gyorsan – jelzi, ha új e-mail érkezik a Gmail-fiókunkba. Csupán ennyit tud, de ezt üzembiztosan. Hasonló figyelmeztetőt találhatunk a Google naptárához és a nemrég beindított Buzz/Zümm szolgáltatáshoz is.
Facebook – már egymillió magyar használja
A böngészés-levelezés páros mögött egyre több internetezőnél a közösségi oldalak használata, azon belül is a facebookolás a legnépszerűbb. Mivel a magyar Facebook-használók száma éppen a hetekben lépte át az egymilliós lélektani határt, alighanem egyre fontosabb lesz a Facebook for Google Chrome nevű kiterjesztés. A nem hivatalos pluginnal gyorsan kéznél van a facebookos üzenőfal és az élő hírfolyam. Emellett az oldalon belüli eseményekről szóló értesítéseket is megkapjuk – akkor is, ha éppen egyik fülben sincs megnyitva a közösségi site. Természetesen saját állapotüzenetünket is frissíthetjük a kiterjesztésből, a Facebook megnyitása nélkül.
Friss időjárási adatok
Ahogy a híradók után is sokan megvárják az időjárás-jelentést, böngészőjükben is sokan szeretik látni a napra- vagy inkább percrekész helyzetjelentést és előrejelzést. Ennek megjelenítésére a Google Chrome-ban talán a legjobb módszer az AniWeather nevű kiterjesztés telepítése. Az installálás után rögtön kapunk egy beállítási ablakot. Itt először is tekerjünk kicsit lejjebb, majd változtassuk meg a Fahrenheitet Celsiusra, a mérföld per órát km/h-ra.
Ezután adjuk meg helyünket! A választék igen érdekesen épül fel. Békéscsaba és Győr például nem választható, de a jóval kisebb Orosházát minden további nélkül megtaláljuk. Próba-szerencse alapon írjuk be a településünket, majd – ha erre nem kapunk eredményt – a legközelebbi nagyobb város nevét, valamelyik biztosan bejön. Jó tudni: lehet, hogy a „Kecskemét”-re semmit nem kapunk, de még mindig megéri kipróbálni úgy, hogy „kecskemet”. (Ebben a konkrét esetben például működni is fog az apró trükk.) A település megadása után van még némi egyértelmű beállítás, attól függően, hogy pontosan milyen időjárási adatokat is szeretnénk látni. Ezután a címsor mellett megbújó ikon a beállított településen lévő aktuális helyzetet/hőfokot mutatja.
Határidőnapló,
feladat-nyilvántartó
Mit sem ér a határidőnapló, ha elfelejtjük megnézni. Egyszerű emlékeztetők beállításához jön jól a RemindMe, amelybe egyszerűen beírjuk a megjegyzendőt, beállítunk neki egy időpontot, és már el is felejthetjük az eseményt, hiszen a böngészőnk majd úgyis jelez. A kiterjesztés arra is lehetőséget ad, hogy a beírt eseményt gyorsan átvihessük a Google naptárba, így aztán minden felület egyszerre riaszt majd, garantáltan nem maradunk le semmiről.
A kiterjesztések telepítéséhez a Google Chrome böngészőből nyissuk meg az alábbi webhelyet, majd keressünk a cikkben kiemelt nevükre! https://chrome.google.com/extensions
Balogh Csaba