Cantate
Nagy hálát adjunk az Atyaistennek
Jubilate vasárnap hetében, melynek igéje: „Örvendj, egész föld, az Istennek!” (Zsolt 66,1), a Nagy hálát adjunk az Atyaistennek (EÉ 48) kezdetű, 16. századi magyar énekkel ismerkedhetünk meg.
„Nagy hálát adjunk az Atyaistennek, / Mennynek és földnek szent Teremtőjének, / Oltalmazónknak, kegyes éltetőnknek, / Gondviselőnknek! // Adj igaz hitet a te szent Fiadban, / És jó életet minden utainkban; / Szentlelked által vígy be hajlékodba, / A boldogságba!”
A gyülekezeti használatban talán azon énekeink váltak a legismertebbekké, melyek az énekverses liturgiák valamelyikében is szerepelnek; így 48. számú énekünk dallama a 7. énekverses liturgia bevezetéseként: Hála, dicsőség, Atya Isten, néked (Túrmezei Erzsébet verse). Találkozhatunk még a dallammal az egykori sárszentlőrinci lelkész, Sántha Károly versével összekapcsolva: „Csak te vagy, Isten, minden bizodalmam, / Benned van békém, benned nyugodalmam; / Bár minden elhagy ezen a világon, / Te vagy világom. (EÉ 353) A Mi kegyes Atyánk, bölcsességnek Ura (EÉ 483) pedig Huszár Gál 1574-es énekeskönyvében, „A magyar tanulóifjúság régi éneke” alcímmel jelent meg.
„Mi kegyes Atyánk, bölcsességnek Ura, / És mindeneknek nagy bölcs tanítója, / Akinek nem vagy te igazgatója, / Nincs oktatója. // Adj jó tanítómestereket nékünk, / Adj bölcsességet általuk minékünk, / Hogy jó erkölccsel, értelemmel éljünk, / Mi jó Istenünk!”
Énekünk dallamszerkezete az új stílusú magyar népdal szerkezetét idézi elénk. Tán sokan tanulták még így az iskolában: „kupolás” szerkezet. Valóban, az első dallamsort a második igen hasonlóan, közel egyezően ismétli meg öt hanggal feljebb (A, A5v). A harmadik dallamsor a kezdőhang oktávjáról ereszkedik lefelé, majd az előzőeknél lényegesen rövidebb negyedik sor érkezik vissza az alaphangra. A sorok szótagszáma: 11, 11, 11, 5; a 11-es szótagszám 5 + 6 szótagra oszlik. Így érthető meg a strófa rövid lezárása. Ez a ritmikussá vált szaffikus verselés 16. században jellemző alakja (tá ti-ti / tá tá / ti-ti ti-ti / tá tá).
A dallam első feljegyzését a boroszlói könyvtár (Breslau, ma Wroclaw) egyik kéziratának függelékében találták meg. A dallam, illetve variánsai szerepelnek más egyházak énekkincsében is.
Lássuk most a feldolgozásokat. Gárdonyi Zoltán – Szívemnek kősziklája című, 1998-ban megjelent – kóruskötete kisebb együttesek számára is könnyen megvalósítható változatot ad közre: az uniszónó (minden szólam a dallamot énekli) korált orgona és hegedű kíséri (34. szám). A hegedűszólam nagyobb nehézség nélkül megszólaltatható orgonával is. Gárdonyi Zsolt Hálaadó ének címmel négyszólamú vegyes karra és orgonára alkalmazta az éneket.
g W. Kinczler Zsuzsanna
Húsvét fénye új megvilágításba helyezi az életünket. Régi félelmeink, vissza-visszatérő szorongásaink, a feltámadás csodájával vitába szállni igyekvő kételyeink mindinkább háttérbe szorulnak. Krisztussal járni, vele és benne élni nem csupán megváltozott életmód vagy megújult életstílus. Sokkal több ezeknél: új teremtés, új alapvetés, új világlátás. Olyan megújult élet, amely már biztosan tudja, hogy mindig számolhat azzal, aki az élet Ura, teremtője és újjáteremtője.
Életünk forgatagában oly sokszor megyünk el apróbb-nagyobb csodák mellett. Csodák mellett, amelyek színesebbé, teljesebbé teszik az életet, de a bennünket körülvevő kifordult értékrend nem tartja értékesnek jelenlétüket. A feltámadás után megújult látásunk hálásan fedezi fel az élet minden rezdülése mögött azt, aki kimeríthetetlen szeretettel, elfogyhatatlan gazdagsággal virrasztja ránk mindennapjainkat. Őt, aki élettel ajándékozott meg ebben a csodálatos világban, akinek gondoskodó, oltalmazó ereje mindig körülölel minket.
Tőle bátran kérhetünk, őelőtte nem kell félnünk attól, hogy kiszolgáltassuk hiányainkat, fogyatkozásainkat. Ő nem hideg objektív, aki csak néz, néz és vár, hogy mikor vegye elő a látott tények közül azt, amivel markában tart. Azelőtt adott világosságot, igét, igazságot a világnak, mielőtt rájöhettünk volna, hogy mennyire szükségünk van rá. Azelőtt ajándékozta az élethosszig alapot adó hitet, mielőtt még meginogtunk volna, és személyesen átéltük volna az elveszettséget. Azelőtt tárta fel az örök perspektívát, mielőtt kétségbeesetten megláttuk volna saját jövőtlenségünket. Nem vár mást, mint hogy merítsünk megelőző szeretetének tiszta forrásából. Kérjünk hittel, bátran, meghallgatást és bőséget várva: jót minden utunkra, teljességet boldogságunkra.
Ezért a lehetőségért nem elég egy egyszerű „köszönöm”. Istennek többet kell adnunk: igazi dicsőítést. A dicsőítés pedig nem álságos helyezkedés, a pozícióban lévőtől jótett helyébe jót váró számolgatás. A dicsőítés a szív őszinte ujjongása afölött, hogy aki hatalmasabb mindennél, mégis eljött hozzám, közösséget vállalt velem, és nem engedi, hogy eltávolodjak tőle. A dicsőítés az Istennel járó ember felemelő pillanata, ami már valamit megsejtet abból, hogy mit jelent szemtől szemben, elválaszthatatlanul az Úrral lenni.
Ördög Endre